Není to nová pokuta, je to stále řešení staré věci, která ale zásadně ovlivnila trh na dekádu+.
Naprostá neschopnost úřadů vyřešit evidentní tržní monopol, který výrazně poškozoval a poškozuje uživatele a zákazníky, to je situace společnosti Intel a x86 PC trhu. V USA to prakticky úplně vzdali už dávno, v Evropě se sice snažili, ale pokuta, kterou Intel dostat za víceméně neskrývané poškozování trhu ve snaze zastavit nástup AMD a přístup k zákazníkům k lepším produktům za lepší ceny v letech 2002-2006, byla opět snížena. Aktuálně má Intel zaplatit místo 1 miliardy, pouhých 376 milionů eur. Intel se tedy částečně úspěšně odvolal. Nynější rozhodnutí budí navíc velké rozpaky i načasováním.
Není sporu o tom, že Intel má tržní monopol na trhu s X86 CPU a výrazně své pozice zneužil a zneužívá i nadále. Zejména OEM trh je a byl výrazně v minulosti Intelem ovlivněn tak, že prakticky nebylo možné, aby konkurence mohla nějaká vůbec vzniknout. Intel a jeho postavení stálo nás všechny miliardy a miliardy dolarů navíc, které jsme mu v cenách jeho produktů platili, protože nebyl výběr. Intel jednoduše nepřipustil, aby AMD nebo kdokoliv další, mohl nabízet nějaké lepší produkty, nebo alespoň lepší ceny. Stanovil speciálně na OEM trhu taková pravidla, takové podmínky, že i dnes, ačkoliv AMD má prokazatelně lepší produkty ve všech ohledech a často za lepší ceny, tak Intel stále drží 80%+ trhu. To prostě konkurenční prostředí není a zákazníky to přímo poškozuje každý den.
Odpovědné úřady v USA ale i v Evropě před tím zavírají oči. Intel měl být dávno nuceně rozdělen na minimálně dvě samostatné firmy, výrobní a nevýrobní část a měly být vytvořeny přímo si konkurující podniky a monopol Intelu rozmetán. Současně měl být za své jednání speciálně v letech 2002-2006 potrestán obrovskou pokutou, která by znamenala že by neměl žádné zisky mnoho let. Protože svým jednáním poškodil celý trh, a hlavně jsme jako zákazníci dopláceli zbytečně na to, že konkurence nebyla. Intel svým jednáním přímo vytvořil situaci, kdy nerušeně dominoval více než dekádu a mohl si za své produkty účtovat co chtěl, ačkoliv prakticky rezignoval na jejich vývoj a zlepšování. 4jádra přeci musí stačit všem. Úřady a politici selhali a selhávají i nadále.
Rozhodnutí o „nové“ snížené pokutě ze strany EU navíc přichází v době, kdy se s Intelem jedná o vybudování jeho nových továren v Evropě, které samozřejmě Evropa potřebuje (tedy nejen ty Intelu). A tak snížení pokuty na téměř symbolickou částku, je velmi „zajímavé“. Navíc Intel ty továrny v Evropě nepostaví většinově ze svých vlastních peněz, ale z peněz daňových poplatníků, kdy na ně dostane obří dotace, ale vydělávat na těch čipech bude stále on. Zkrátka selhání politiků a úředníků je naprosto zjevné, ovšem nehodlají s tím nic dělat. A proto prostě bez ohledu na to, jaké produkty jsou nebo nejsou, situace na OEM a trhu jako takovém s PC, neumožňuje skutečné konkurenční prostředí ani vytvořit. Máme jen zdání konkurence, protože náhodou má AMD pár produktů, které jsou lepší než ty Intelu, ale hádejte, kterých se prodá „nadpřirozeně“ víc ;). Nucené rozdělení Intelu, a tedy vytvoření konkurence, které jediné by situaci řešilo, k tomu není politická odvaha v Evropě ani USA.
Ta pokuta je také vyloženě směšná s ohledem na to, kolik stovek miliard dolarů Intel vydělal v letech, které následovaly poté, co zarazil svým jednáním jakýkoliv nástup konkurence. A už jen to, že EK dá Intelu 376 milionů dolarů pokuty za tak masivní porušení pravidel a zjevné zneužití monopolu, aniž by dále řešila, že monopol pokračoval a pokračuje, a k tomu mu teď USA, EU a další Evropské státy nasypou miliardy dolarů/Eur dotací z peněz nás všech, říká vše, co potřebujeme o ochraně spotřebitele a konkurenčního prostředí nejen v Evropě vědět … a nejde zdaleka jen o Intel.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|