Intel zase slibuje: 10nm SuperFIN proces, krásný marketing, který kulhá za realitou na obě nohy Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 13 August 2020
altNádherná marketingová prezentace, světlé zítřky kolem 10nm procesorů Intel. Jaká bude realita?

 

 

 

 

Varoval jsem před tím, a Intel „nezklamal“. V rámci probíhající akce Architecture Day 2020, odhalil technologické novinky a své plány. Bohužel, za rádoby technickými prezentacemi se ukrývá hlavně marketingová snaha firmy uklidnit investory. A tak se musíme na prezentované informace a plány Intelu dívat. Není to vlastně prezentace reálných hotových produktů, ale spíše soubor přání a toho, co pokud by věci šly ideálně a bez potíží, by mohl možná Intel skutečně přinést na trh v nejbližší době. Přičemž Intel zatajil hromadu velmi podstatných věcí, které by zkazily jeho nerealisticky pozitivní malování jeho reality, kterou jeho prezentace vykresluje.

  • Intel opět slibuje 10nm! Tentokrát novou SuperFIN verzi

Pokud bychom ignorovali současný reálný stav věcí, a Intel by byl stále jasný technologický leader, jeho prezentace by vypadala určitě velmi pěkně s příslibem světlých zítřků. Máme tady nový vývoj na poli 10nm výroby, nová verze je vylepšena s využitím SuperFIN technologie:

Ta vypadá, že by mohla odstranit dosavadní limitaci současné verze, která nedokázala dosáhnout v praxi na více než 4GHz v turbo režimu.

U nové verze výroby Intel slibuje až 5GHz v Turbo a podstatně vyšší takty v základu než se stávající verzí procesu.

  • Nová generace procesorů na cestě ...

Novou verzi 10nm výroby použijí procesory TIGER LAKE s architekturou WILLOW COVE. Ta přináší zejména vylepšení zabezpečení procesorů Intel. Současně má integrovanou novou generaci grafické architektury Xe. Samotná architektura je nicméně vylepšením Ice Lake, takže žádný dramatický nárůst IPC se konat nebude. Výkon bude hnaný vyšším základními i turbo takty, kdy Intel slibuje „dramatický nárůst“.

Výkon procesoru a zejména integrované grafiky Xe v případě TIGER LAKE modelů, bude hnaný také podporou pamětí LPDDR5 na až 5400MHz. V roce 2021 pak dorazí architektura GOLDEN COVE. Současně s ní Intel potvrdil hybridní architekturu ALDER LAKE, která bude využívat klasická velká jádra v kombinaci s malými úspornějšími jádry.

Pro datacentra pak Intel znovu slibuje nové ICE LAKE procesory na konec tohoto roku a SAPPHIRE RAPIDS s DDR5 a PCIe 5.0 podporou na příští rok (2021).

Až sem tedy dobré, investoři musí být nadšeni, všechno u Intelu šlape jako na drátkách … žádný problém.

  • A teď zpátky do reality roku 2020!

Bohužel pro Intel, jeho prezentace sleduje i řada lidí, kteří vědí, jaká je situace a jaká je realita. A vědí to dokonce už i řadoví investoři. Na ně neudělala prezentace technologií Intelu žádný dojem. Naopak potvrdila, že je opravdu čas na výprodej akcií Intelu.

Intel se vážně hodně snažil, osekal technologicky ale i informačně svou rádoby technologickou prezentaci na absolutní minimum, aby to vypadalo maximálně pozitivně. Potíž je, že máme konec roku 2020 a to o čem Intel tak básní by bylo možná na potlesk u malého AMD, ale ne u Intelu. Intel třeba na své hlavní technologické akci ani nezmínil 7nm výrobu! Místo toho přišel s novým krásným názvem na „opravenou“ verzi doposud naprosto rozbitého 10nm procesu, což prezentuje jako obrovský technologický úspěch.

Máme tedy skoro rok 2021 a Intel prezentuje 10nm výrobu, se kterou se prý dokáží jeho nové procesory přiblížit taktu 5GHz. A z toho si máme sednout na zadek? Pokud by byl rok 2016, všechno by bylo v pořádku, ale posledních 5 let slyšíme rok co rok tyhle sliby. A jsou tu znovu.

Nové 10nm TIGER LAKE čipy jsou jen 9-25W ultra mobilní modely, navíc zatím jen slabé 4jádrové. Takže AMD s již 8jádrovými RYZEN může být naprosto v klidu. Desktop Intelu je stále 14nm, servery jsou stále 14nm, slibovaný 10nm serverový ICE LAKE to letos stihne na trh opravdu jen na papíře a reálné odhady z praxe mluví o dostupnosti na přelomu Q1/Q2 příští rok. A to kdo ví, v jakém stavu. Určitě je ale už teď v tuto chvíli naprosto mrtvou platformou, která nebude mít sebemenší šanci konkurovat AMD EPYC na ZEN 3, které se představí tento rok. A vlastně nedává smysl ani v rámci Intelu, protože zase potřebujete zcela nové desky apod. do kterých ovšem už nepůjde SAPPHIRE RAPIDS, které Intel optimisticky maluje na rok 2021. Podle toho by tedy serverový ICE LAKE měl být jen slepou větví a krátkou epizodou. Tak proč s ním vůbec ztrácet čas?!

A co je k oslavě na tom, že Intel konečně na konci roku 2020 vyrobí 4jádrový 10nm procesor, který bude mít takty v nejlepším případě na úrovni toho, co dokáží jeho 14nm procesory už řadu let?! To je jedna věc, kterou Intel tak krásně v těch svých prezentacích jaksi zapomněl zmínit. Srovnává tam jen rozbitý 10nm CPU s méně rozbitým, bez zmínky a srovnání s jeho současnou reálnou a většinovou nabídkou 14nm čipů. Proč asi?!

  • Není zajímavé to, co Intel říká, ale to, o čem nemluví!

Fakt že Intel vůbec nemluví o 7nm výrobě potvrdil, že má opravdu velké problémy. Současně to, co řekl o 10nm, kterou jen doplnil o krásné marketingové označení, zní sice nadějně, jenže potíž je, co všechno už Intel neříká, a co by přitom na prezentaci typu Architecture Day 2020, zaznít mělo.

1, Ani 10nm SuperFIN není ta 10nm výroba, kterou Intel roky sliboval a plánoval. Není tu EUV a nepřináší zdaleka takový posun proti 14nm. Je někde na půl cesty.

2, Je zjevné, že ani procesory vyrobené 10nm SF nedokáží překonat frekvenčně ty 14nm. Pokud by to dokázaly, Intel by se tím určitě pochlubil. 10nm výroba tedy není žádným posunem proti 14nm, pokud jde o dosahované takty CPU, přičemž vysoké takty jsou to jediné, o čem Intel prakticky vzato v posledních letech mluví.

3, Intel vůbec nemluví o tom, v jakém stavu ta samotná 10nm výroba vůbec je. Tedy jaké má kapacity, jaká je výtěžnost atd. Dvě naprosto zásadní věci, kterou jsou mnohem důležitější, než jestli CPU s ním dosáhnout na 5GHz nebo ne. Fakt, že plány ohledně jeho nových procesorů na následující 2 roky jsou zdrženlivě řečeno mlhavé, naznačuje jasně, že situace dobrá není.

4, Intel aktuálně vyhodil šéfa vývoje výrobních procesů a provedl výraznou reorganizaci celého vývoje. To by nedělal, pokud by 10nm SuperFIN byl takovou pozitivní bombou a řešením, jak jej marketingově maluje.

  • Realita 10nm výroby Intel je následující:

Možná, opakuji možná, je 10nm SuperFIN funkční ve smyslu toho, jakou ji Intel chtěl, co by nouzovou alternativu toho 10nm procesu, kterou původně plánoval. Pořád jde ale o to, že 10nm procesory měl Intel vyrábět od roku 2016 a každoročně je už půl dekády slibuje. Je ovšem konec roku 2020, žádné významné modely a počty 10nm procesorů Intel na trhu stále nemá a zjevně mít ani nebude. A i 10nm „SUPERMEGAULTRAfin“ výroba je technologicky v mnoha ohledech jasně zaostalá proti 7nm EUV natož 5nm výrobě, kterou již konkurence v praxi používá.

Současně Intel má několik továren na výrobu procesorů, s výjimkou jedné jsou ale všechny 14nm a jejich předělávání na 10nm Intel zastavil a dokonce vrátil zpět. V současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by Intel vůbec plánoval své kapacity ze 14nm na 10nm ve větším měřítku přebudovat. A logicky je tak jasné, že 10nm procesory nemohou být hlavní nabídkou Intelu v dohledné době, když drtivá většina jeho kapacit zůstává na 14nm. A to jasně indikuje, co si sám Intel o svém 10nm procesu myslí.

  • Závěr

Prezentace Intelu v rámci Architecture Day 2020, je obrovské zklamání a přesný opak toho, co měla být. Bohužel, žádné eso v rukávu Intel evidentně nemá. Naopak nechtěně potvrdil, že vše, o čem se spekulovalo a co unikalo, vše je 100% realita. Intel vlastně nepřišel s jedinou novou informací, vše víme z detailních úniků už celé měsíce! Ano, TIGER LAKE ultra mobilní CPU vypadají solidně, jenže mají jen 4jádra a na současnou konkurenci s 8jádry stačit prostě nebudou. Ano, integrovaná Xe grafika bude obrovským posunem, to ale také dávno víme. A když srovnáváme s odpadkem, kterým je současná architektura a integrované grafiky Intel, tak vedle nich vypadá všechno skvěle.

Takže ano, vše, co Intel oficiálně řekl a představil, víme z mnoha úniků už měsíce. A protože se tedy všechny tyhle úniky ukázaly jako 100% přesné a pravdivé, můžeme věřit i zprávám o tom, jak to s procesory Intel ve vývoji reálně je (tedy nic dobrého). Tedy to, co už Intel neříká. Minimálně nám Intel nedal jediný důvod těm zprávám nevěřit. A podle těch si počkáme několik let, než Intel něco zajímavého představí. A v tuto chvíli ani Intel sám neví, co vlastně představí, protože změnil lidi, plány vývoje atd.

Mě nejvíce štve to, jak Intel slibuje nesmyslná data. Intel řekne Q2 2020, což v reálu znamená nejdříve Q2 2021, a to kdo ví jestli. Velká potíž Intelu, kromě mnoha jiných, je hlavně současná absolutní nedůvěryhodnost firmy. Intel nesplnil jedinou zásadní věc, kterou v posledních 5ti letech slíbil. Všechno je jinak, nebo není vůbec, a hlavně nějaká data uvedení, to jsou dnes jen cáry papíru. A Intel v tom pokračuje. Jediné, co za poslední roky dokázal, je zničit jakoukoliv důvěryhodnost, kterou měl. Pokud to byl plán, tak ano, tohle Intel dokázal splnit. Gratuluji …. Prezentace na Architecture Day 2020 přímo vyzařuje zoufalou snahou tvářit se, jak je vše v pohodě. Pokud něco celá prezentace ukázala, tak fakt, že Intel k šoku a překvapení všech, technologicky prostě dnes nic nemá a následující 2 roky budou opravdu bída s nouzí v jeho podání a jsem si 100% jist tím, že alespoň z části nesplní a témř určitě včas nevydá ani to málo, co teď zase nasliboval. Je totiž realita a pak je "Intel realita", obojí zjevně dvě velmi odlišné věci ... alespoň ty kalendáře by Intel mohl svým pracovníkům rozdat už letošní, protože někteří zjevně používají stále loňské, ne-li starší ...

 

 

 

 


 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
gard [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel - grafiky 2020-08-14 12:52:47

Zajímalo by mne, jak je to s těmi inteláckými grafikami. Nedávno jste psal, že máte informace od svých zdrojů o konci graické divize a odchodu Koduriho, včera jsem na konkurenčním webu četl opak.....vydání herních grafik v roce 2021......
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-14 13:12:39
avatar
???

1, nepsal jsem že já mám zdroje o konci Koduriho, psal jsem že některé zdroje tvrdí, že věci u Intelu nejdou podle plánů a dokonce že je prý ve hře odchod Koduriho ... a podařilo se mě to ověřit z více zdrojů takže to nebylo jen od jednoho ... psal jsem ale o tom, že jak to bude se dozvíme do konce září ... on už je konec září?!

2, Článek o grafikách Intel připravuji, jde ale opět o informace od Intelu, takže je musíme brát s rezervou jak kolo od traktoru ... a bohužel ty zprávy ani v nejmenším nevyvrací spekulace, že Intel s vývojem velkých GPU končí a že je Koduri na cestě z intelu ....
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-14 14:20:34
avatar
To ze si niekto mysli ze Koduri konci v Intely si musi mysliet len pomatenec!!

Kazdopadne autor nepisal ze ma svoje zdroje ale ze niekte zdroje o tom pisu. Cize v tomto som na jeho strane lebo nepisal o ziadnych svojich zdrojoch. Obsah clanku no to je vec druha alw nejak u autora pochopiteľná.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-14 15:10:12

Jo, bude sranda až ty svoje "herní" grafiky vydají. Dobře, třeba to bude na úrovni, já nevím, RX5500. Kdyby na to dali cenu 3-3,5k tak OK, kupce si to najde. Ale je to Intel. RX5500 stojí teď přes 4,5k. Intel by tomu dal cenu min. 6k.
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-14 15:15:12
avatar
No v 2021 ak ich naozaj vydaju tak pri odhadovanom 512eu to bude vykon 3060 / 2070S a tazko momentapme odhadovat cenu mozno 399us
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-14 13:03:06
avatar
Měl jsem kolegu, který vedl docela velký tým a jednou mi chtěl asi předat nějaké své zkušenosti a tak říkal: "když třikrát slíbíš,tak je to jako bys to udělal!"
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-14 15:44:27

Intel si nakoniec aj tak dá vyrobiť 7nm/5nm procesory v TSMC. Uvidíte. Skončí ako AMD.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-14 17:15:25

Nemá ani novou architekturu (ale jo může si tam nechat vyrábět děravé CPU).
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-15 08:24:44

No podle nekterych udaju ten Superfin vypada dobre, proc mu neveris?
Mne je u prdele jestli je to 10+ nebo 7nm, dulezite budou vlastnosti. Intel je ve slusnem hnoji, ale tohle muze byt neco, co mu trochu pomuze.
Jestli dokaze na horsi technologii postavit konkurenceschopne CPU, budiz mu to k dobru...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-16 14:28:18
avatar
Citace:
Velká potíž Intelu, kromě mnoha jiných, je hlavně současná absolutní nedůvěryhodnost firmy. Intel nesplnil jedinou zásadní věc, kterou v posledních 5ti letech slíbil. Všechno je jinak, nebo není vůbec, a hlavně nějaká data uvedení, to jsou dnes jen cáry papíru.



pokud jde o mou důvěru v 10nm. Co já vím, tak ano, tahle verze 10nm konečně funguje, ale není lepší než 14nm pokud jde o dosahované takty ani výtěžnost (v obojím je jasně horší) ... stejně tak kapacity výroby jsou mnohem menší, takže 4jádrový Tiger Lake bude velmi dobrý, možná i lepší než 4jádrové RYZEN, otázkou je cena ....
Valdro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-16 14:17:30

Já být v kůži Intelu, tak se na všechno vy... jdu do důchodu a přenechám to někomu jinému. Přeci nebudu dělat něco, co mi nejde a zjevně to dělám špatně. Kdo si pozve k sobě domů zedníka, který umí postavit leda křivou zeď ?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-16 14:23:40
avatar
v tuto chvíli vydělávají miliardy dolarů .... takže to mohou setrvačností tlačit ještě roky aniž by vlastně museli cokoliv nového uvádět ... to je skutečná síla Intelu ... setrvačnost některých zákazníků je ohromující ...
dolinator [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-17 13:54:59
avatar
DD co si myslis o slovenskom startup-e Tachyum a ich procesere? pocul si o tom? https://fontech.startitup.sk/slovenska-cipova-firma-je-blizsie-k-revolucii-test-procesora-tachyum-ukazal-ze-bude-rychlejsi-ako-intel-ci-nvidia/?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-17 14:06:55
avatar
není to první ani poslední projekt, pokud to bude k něčemu, tak to koupí čína nebo některá z velkých společností, samostatně nemají žádnou šanci to na trhu prosadit ...

síla x86-64 platformy je v univerzálnosti, to nedokáže stále nabídnout ani ARM ani nic jiného ....

druhá výhoda je obecná rozšířenost, dostupnost aplikací a standardizace ....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 477x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 313x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 871x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1163x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6