Katastrofální hospodářské výsledky za Q4 2022 a ještě horší výhled na Q1 2023. Co s tím?
Společnost Intel přestává být továrna na čipy, ale jeho hlavním artiklem jsou stále více sliby. Co firma slibuje veřejně a interně v posledních týdnech a měsících není nic menšího než zázrak na počkání. Proč ale mluví o budoucnosti, a ne o současných produktech, které mají dělat výsledky? Protože ví, že jeho současnost stojí za houby. Intel ohlásil katastrofální výsledky hospodaření, zejména výhled na aktuální Q1 2023 je tak mizerný, že se investoři ptají, zda si firma nedělá srandu. Nedělá! A podle mnohých bude ještě mnohem hůře, než firma udává ve výhledech.
- Rok 2022 – Intel naplno pocítil konkurenční tlak
na trhu, který se vrátil do normálu!
Po covidových letech, kdy se prodalo prakticky cokoliv a některé firmy včetně Intelu si mysleli, že jde o nový normál, se trh v roce 2022 stabilizoval v tom smyslu, že ceny šly dolů a opět záleží na tom, jaký je produkt. Neprodáte ho jen proto, že prostě je. Zákazníci si zkrátka mohou vybírat. A vybírají. A Intel není jejich jasná první volba, jako kdysi. To je pro firmu, která měla doposud 80+% trhu jistou, a tomu odpovídající příjmy, už jen svou existencí, docela rána. Tlak lepších produktů konkurence je plně cítit. AMD má dnes objektivně lepší procesory a platformy v desktopu i mobilních PC, výrazně lepší má ovšem hlavně procesory pro severy a datacentra. Intel má sice ve všech segmentech stále výrazně větší podíl a prodeje, ale to jen proto, že AMD nemá obří výrobní kapacity, jaké má Intel a drtivá většina trhu tak není stále o produktech samotných a o tom jaké jsou, ale čistě o tom, že jen jeden výrobce je schopen pokrýt velkou část celosvětové poptávky. Nicméně se neustále zvětšuje ta část trhu, o kterou Intel musí s AMD bojovat. To za posledních několik let násobně navýšilo dodávky svých čipů, a i když ještě určitě bude výrazně objemově menší než Intel, v tuto chvíli již reálně útočí na 30% podíl na trhu ve všech segmentech. A má produktovou nabídku i kapacity výroby na to, jej obsadit.
To je něco nevídaného. Situace, kterou Intel jako firma nikdy ve své moderní historii nezažil a neumí v tom fungovat. Každé % trhu, které Intel nyní ztratí, zejména v oblasti datacenter, znamená stovky milionů dolarů ztracených příjmů. A na ty si Intel zvykl a potřebuje je ke své vlastní existenci. Jako firma není stavěný fungovat prostředí, kde nemá automaticky téměř 90% trhu. Aktuálně jej AMD může vyzvat na souboj o téměř 30% celého trhu, a ač se obě firmy potýkají s poklesem prodejů kvůli obecnému poklesu prodejů PC, na Intel dopadá situace o poznání hůře. Nemá totiž dnes dobrou produktovou nabídku. V mnoha segmentech trhu je dnes vyloženě nekonkurenceschopný kvalitou a výkony svých procesorů a platforem. A kvůli snížené poptávce, může AMD usilovat o větší tržní podíl, protože zvládne obsloužit ještě větší část toho dnes menšího trhu. AMD má nyní výhodu lepších produktů, které navíc nabízí za lepší ceny, protože si může nižší firemní marže dovolit. Intel ne.
- Intel v Q4 2022 byl ve volném pádu
– zájem o jeho produkty prudce opadl
Q4 bývá obvykle nejsilnější kvartál v roce. Jenže Q4 2022 bylo pro Intel doslova katastrofální. Jeho PC divize zažila volný pád z 10,3 na 6,6 miliardy dolarů. Datová centra spadla o více jak třetinu s 84% poklesem, zisku z nich. K smíchu je celá grafická divize, kde firma slibovala velké věci a útok na miliony prodaných herních grafik Intel ARC v roce 2022. Jenže v Q4, kdy konečně byly grafiky ARC skutečně na trhu, udělala grafická divize jen nuzných 247 milionů tržeb, a hlavně při tom vykázala ztrátu téměř půl miliardy dolarů! To určitě není udržitelný grafický business a konkurence pro AMD s NVIDIA.
Sečteno a podtrženo, Intel v obvykle nejsilnějším období roku utržil celkově „jen“ 14 miliard dolarů a hlavně přitom prodělal téměř 700 milionů po zdanění (1,6 miliardy před zdaněním)! A to v situaci, kdy Intel cpal na sklady a distributorům tuny svých čipů do zásoby. Firma navíc výrazně nesplnila své plány ani očekávání trhu, kdy tržby byly nižší, než se očekávalo, hlavně marže spadly na problematických 39%! Katastrofální je zejména meziroční srovnání, kdy firma proti Q4 2022 přišla o třetinu příjmů, z téměř 54% marže je najednou jen 39%. A to znamená z dříve běžného 4,6 miliardového zisku je nyní 700 milionů ztráta.
Celý rok 2022 byl pro Intel noční můra. 20% propad v tržbách na 63,1 miliardy dolarů, propad marží na 42,6% z 55,4% a jen se štěstím Intel neskončil celkově ve ztrátě, když měl 8 miliardový zisk. Ovšem v roce 2021 měl pro srovnání 20 miliard čistého zisku! Intel sice nadále vyplácí dividendy, ale současně jsou jeho investoři a akcionáři velmi nervózní. A mají důvod.
V probíhajícím Q1 2023 bude podle všeho Intel ještě s láskou vzpomínat, jak „dobré“ bylo Q4 2022. Firma očekává, že utrží už jen něco přes 10 miliard dolarů a vygeneruje přitom obří finanční ztrátu pravděpodobně několik miliard. Marže prý spadnou na neudržitelných 34%. Pozorovatelé trhu navíc očekávání, že Intel je ve svých očekáváních ještě optimistický a ve skutečnosti vše dopadne ještě hůře.
- Celý trh má problémy, Intel ale větší …
Opět zdůrazňuji, že ani konkurence nebude hlásit nějak extra dobré hospodářské výsledky. Ale neočekává se až taková katastrofa, jako v případě Intelu. Celý PC trh je v poklesu, logicky. Rok 2021 byl naprosto neobvyklý a neudržitelný. A výrazně ovlivní následující roky, kdy zákazníci často nakoupili „do zásoby“. Aktuálně je tu navíc celosvětový hospodářský otřes, což samo o sobě snížilo poptávku. Nicméně problémy Intelu jsou znásobeny problémy jeho současných produktů, které jsou v mnoha směrech dnes prostě nekonkurenceschopné. Speciálně v serverech.
Intel se dokonce snaží bojovat s AMD cenou, což se odráží v jeho prudkém poklesu marží. Problém je, že AMD má prostě stále výhodnější a lepší produkty a je schopno je vyrábět levněji než Intel, který současně musí investovat o poznání více do své hlavní činnosti, tedy fyzické výroby čipů. AMD žádné vlastní továrny nemá.
Intel omezuje investice a ruší další divize. Současně slibuje nové kapacity v nových továrnách, na ty ale očekává, že mu je USA a EU zaplatí v dotacích (což se děje jen částečně), takže nepůjdou z jeho peněz. Po ukončení a odprodeji SSD podnikání včetně OPTANE, Intel zruší některé části své síťové divize. Zrušil plány na nové výzkumné centrum, proslýchá se také o ořezání grafické divize, kterou už rozdělil a podpora RISC-V a dalších projektů jde také k ledu.
Současně Intel zhoršuje situaci pro sebe a partnery tím, že donutil partnery k odběru velkého množství Intel produktů do zásoby tzv. na sklad. Tím tak přenesl část ztráty na ně. To současně omezuje i AMD. Jedním z důvodů, proč jsme viděli tak málo nových notebooků s novými RYZEN 7000 procesory je to, že Intel prakticky nacpal výrobcům hromady jeho stávajících čipů, které nevyžadují velké změny v designu notebooků z minulých let, protože jde o stále stejnou platformu. Takže žádné náklady s designem nových notebooku. Intel se tím tak současně snaží omezit další vzestup konkurence. Jde ale o velmi riskantní taktiku, kdy může značně negativně ovlivnit odbyt Intel produktů v dalších kvartálech.
- Co s tím bude Intel dělat? Slibuje zázraky …
Asi se všichni shodneme, že přes objektivní potíže celého trhu, je hlavní problém Intelu jeho vedení a jeho produkty. Zaostává výkonem a vlastnostmi svých procesorů, zaostává výrobními procesy a neplní dlouhodobě žádné své velkolepé plány a sliby. A nebyl by to Intel, kdyby se i nyní netvářil, že staré sliby nikdy nedal a okamžitě slibuje ještě lepší a nové věci. Problém je, že ty nové sliby ohledně výrobních procesů a produktů se blíží bez přehánění zázraku. Aby to všechno vyšlo, musel by Intel prakticky vrátit čas. Musel by zázrakem vyřešit ze dne na den všechny problémy své 7nm, 5nm i 3nm výroby a musel by spolu s nimi uvést několik povedených generací procesorů v průběhu jen 2 let! Přesně tohle totiž slibuje:
Intel 7 výroba prý již běží, Intel 4 výroba je také připravena. 20A/18A výroby jsou také dokončovány a první testovací čipy na nich už firma má. 7nm METEOR LAKE procesory dorazí v druhé polovině 2023, nástupci LUNAR LAKE pak v roce 2024. Výrazně zrychlí datacentra, kde Intel po letošním uvedení Sapphire Rapids uvede letos Emerald Rapids a hlavně v roce 2024 dvě nové generace GRANITE a SIERRA, obojí s mnohonásobně větším počtem jader než bylo plánováno. Rekordy se prý chystají také u GPU výpočetní divize, Intel připravuje Intel 3 výrobu pro externí partnery atd. Vedení firmy aktuálně investorům bez mrknutí oka slibuje, že do roku 2025 bude leader na poli technologické výroby čipů a opět leader na poli výkonů a vlastností procesorů a výpočetních čipů obecně. Tedy za následující 2 roky firma otočí věci o 180° ….
Problém je, že tomu naprosto nikdo nevěří. A hlavně nemá žádný objektivní důvod věřit. Intel podobné plány ohlašoval pravidelně posledních několik let a co je jejich výsledkem? Rekordní Q1 2023, kdy firma spadne na příjmy, které měla naposledy začátkem století a vykáže rekordní ztrátu. Důvod proč nikdo nemůže současnému vedení firmy věřit, je právě současné vedení firmy. To je důvodem, proč jsou věci tam kde jsou dnes. Současný šéf firmy navíc v roce 2026 skončí (kvůli věku) a tak vlastně může slibovat co chce, nebude u toho, až se bude platit účet za tyhle vzdušné zámky. Samozřejmě je hloupé Intel podceňovat, peníze a lidi stále má. Jenže faktem je, že obojí měl i doposud a výsledek je, jaký je. Intel neudělal prakticky žádnou změnu ve věcech, kvůli kterým jsou věci tam kde jsou. A tak když nyní slibuje zázrak na posledních chvíli, tedy že během dvou let přeskočí několik výrobních generací a procesorových generací a předežene TSMC a konkurenci, jen těžko se hledá důvod, proč tomu věřit, když firma neudělal jedinou změnu u sebe, aby toho skutečně dosáhla.
Intel změnu udělat potřebuje, ale nevěřím tomu, že stávající vedení je toho schopné. Pokud by odešli všichni, co u Intelu něco za posledních 10 let rozhodovali a začalo se podobně jako před pár lety u AMD na zelené louce, řeknu OK, šance na změnu a zlepšení je. Ale nebude trvat 2 roky. 4-5 let minimálně. Jenže zatím žádné takové zemětřesení u tohoto ukázkového korporátu není v plánu a jede se stále stejným stylem dál. Výsledkem tak bude velmi „zajímavý a rekordní“ Q1 2023 …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|