Společnost Intel řeší problém s nízkými maržemi, a tak zvedne cenu procesorů.
Intel má potíže. Katastrofální hospodářské výsledky za Q2 2022 mají dohru. Firma ohlásila nejen výrazné snížení příjmů, ale k šoku všech se dokonce propadla do ztráty. Marže pak spadla hluboko pod úroveň, kterou firma velikosti a fungování Intelu potřebuje, aby fungovala. Katastrofa ale nekončí, protože ani výhled na pomalu končící Q3 není o nic příznivější. Opět pravděpodobně skočí ve ztrátě. Co s tím bude dělat?
Uvedení lepších produktů by sice bylo určitě nejlepším řešením, ale to se nestane. Intel jednoduše žádné lepší produkty nemá. Nové grafické karty jsou bez šance a už je jen veřejným tajemstvím, že jejich další vývoj Intel osekal, ne-li přímo zrušil. ARC nemá nejmenší šanci si na sebe vydělat, takže Intel nyní jen minimalizuje ztráty. Pokud jde o procesory, v high endu Intel přestal dávno existovat, v serverech také nemá šanci jinak než setrvačností. AMD bude nadále růst, což otevřeně přiznává i Intel sám, který už neočekává, že by se k produktové konkurenceschopnosti vůči AMD vrátil dříve jak po roce 2024.
- Snížení cen ALDER LAKE nepřineslo zvýšení prodejů
Asi nejlepší postavení má Intel dnes na klasickém desktopu, a hlavně mobilním segmentu. Z velké části díky dominantní OEM pozici. Ale i tady prostě jeho produkty a procesory nedokáží plně konkurovat AMD. Intel se pokusil stáhnou prodejní ceny ALDER LAKE procesorů, což však kýžené zlepšení prodejů nepřineslo!
Procesory ALDER LAKE (Core 12000) jsou sice objektivně mnohem lepší než Core 11000, které byly naprostou ostudou a vydržely tak jen půl roku jako generace. S ALDER LAKE se tak dočkal Intel zvýšení podílu v prodejích na nějakých 30 až 40% proti katastrofálním 20% předchůdce, nicméně podle statistik prodejců nikdy v prodejích nedokázaly překonat AMD a jeho podstatně starší RYZEN 5000 modely. Ty si nadále drží všechny čelní příčky v žebříčcích. V retail desktopu má stále kolem 60 až 65% podílu v prodejích.
Situace není pro Intel o nic lepší v mobilní ani serverové oblasti, kde AMD má nyní rekordní (i když stále výrazně menší) podíl na trhu. Ovšem každé %, o které Intel přijde, znamená ztrátu několika stovek milionů dolarů příjmů a také mnoho lidí, kteří ke svému překvapení zjišťují, že Intel není jediný na trhu, a dokonce nemá ani nejlepší produkty dnes. Intel se tak sice pokusil o zajímavější ceny svých procesorů, ale znamenalo to jen ztrátu marží, a ještě nižší příjmy firmy. Prodeje se vůbec nezvedly! Naopak, s přispěním situace ve světě nepřekvapivě ještě klesly. A tak zatímco AMD ohlásilo rekordní růst příjmů a prodejů, Intel se propadl do ztráty a propadá se dál. Co s tím?
- Intel zvedne ceny ALDER LAKE.
Nové RAPTOR LAKE uvede rovnou za vyšší ceny
Vypadá to, že si Intel spočítal, že se mu ty nízké ceny a snaha konkurovat AMD cenově, prostě nevyplatí. Část uživatelů bude kupovat Intel bez ohledu na cokoliv a zbývající část Intel se současnými produkty nepřesvědčí. Takže firma chce řádně podojit své „tvrdohlavé“ příznivce a zdraží procesory.
Přesné částky zatím nevíme, ale firma interně mluvila až o 20% zdražení kvůli inflaci a cenám energií (Intel na rozdíl od AMD provozuje své továrny přímo), nicméně za současné situace to vypadá na zdražení něco kolem 10% z původních oficiálních cen. Počítejte také s výrazně vyššími cenami Core 13000 modelů vůči Core 12000, kdy třeba cena Core i5-13600K se výrazně přiblíží ceně Core i7-12700K apod. Mimochodem stojí za upozornění, že ne všechny Core 13000 budou skutečně RAPTOR LAKE …
- Intel přejmenuje některé Core 12000 na Core 13000!
Malý podvůdek? Pokud si myslíte, že všechny Core 13000 budou automaticky RAPTOR LAKE čipy, tak nebudou. RAPTOR LAKE čipy se totiž objeví jen u dražších modelů procesor (jsou to větší a tudíž dražší 10nm čipy než stávající modely).
Konkrétně Core i5-13600K(F), Core i7-13700K(F) a Core i9-13900K(F). Nižší modely jako Core i5-13600, 13500, 13400 a Core i3-13100 sice ponesou jméno nové generace, ale půjde je o přejmenované čipy ALDER LAKE, byť tedy budou mít více aktivních jader než stávající Core 12000 série. Jak budou konkurenceschopné proti AMD RYZEN 7000, ale nevíme. Intel je však očividně nepříjemně zaskočen realitou, kdy 7nm RYZEN 5000 neustále zlevňují a zbrusu nové 5nm RYZEN 7000 jsou uváděny na trh výrazně levněji, než se očekávalo. Navíc s výrazně lepší platformou (AM5), než je ta od Intelu, kdy AMD rovnou ohlásilo multi-generační procesorovou podporu pro nové desky, což Intel jednoduše nedokáže dnes vůbec nabídnout.
A tak zvýšením cen ALDER LAKE (Core 12000) procesorů i nových RAPTOR LAKE (Core 13000) doufá, že ta část trhu, kterou oslovuje bez ohledu na cokoliv, bude natolik silná, že to zvýší marže a příjmy firmy. Intel oficiálně sdělil investorům, že se vyšší ceny jeho procesorů projeví ve zvšení marží v průběhu Q4 2022, tedy nadcházející měsíce. S ohledem na ceny RYZEN 5000 (které na trhu zdaleka nekončí) a nových RYZEN 7000 (které teprve začínají), to vypadá, že Intel vzdává snahu konkurovat AMD cenově v některých oblastech trhu. Intel tedy do značné míry vzdává snahy zastavit pokračující růst podílu konkurence. Navíc v zákulisí Intel připravuje partnery a investory na velice obtížný rok 2023 a i 2024. Zjevně si není příliš jistý konkurenceschopností svých nadcházejících generací čipů a platforem. AMD tak bude mít minimálně další 2 roky na to, posílit na trhu a pokusit se rozbít monopolní postavení Intelu na trhu s x86 CPU. Což by mohlo znamenat, že bychom poprvé v historii mohli mít něco, čemu by se skutečně trh s procesory, dalo říkat … doposud máme jen zdání trhu, nicméně ten prakticky neexistuje a rozhodně nefunguje v mnoha segmentech zejména OEM atd.
Samozřejmě situace pro vás dále sledujeme a budeme vás o všem informovat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|