Už několik let se nejen Intel snaží dostat s x86 procesory na kobylku platformě ARM.
Intel je největší výrobce mikroprocesorů a vůbec čipů všeho druhu na světě a více než 10% všech čipů, které se na světě za rok vyrobí, pochází právě z jeho továren. Intel jednoznačně vládne platformě klasických i méně klasických procesorů, kde nejen jeho Intel čipy, ale také jeho x86 platforma dominuje (protože AMD je také x86), zcela dominuje. Na poli serverů či počítačů podobné procesory zcela vládnou. Jenže je tu jedna oblast, kde se x86 procesory zatím příliš neprosazují a Intel to chce změnit.
Spotřební zařízení typu chytrých telefonů či tabletů, ovládá architektura ARM. Intel se to snaží už několik let změnit a vytrvale skoro každý rok uvádí vlastní nová SoC x86 řešení. Ani letošní rok nebude výjimkou a tak přivítejme právě představenou ATOM "Bay Trail" platformu.
Nejdříve ale musíme začít u vylepšené minulé generace, kterou Intel také aktuálně představuje. Začít u ní musíme proto, že teprve přes ní se dostaneme k nové "Bay Trail" platformě. Jde o to, že "Bay Trail" je záležitost až nejdříve konce letošního roku, tedy vlastně modelů chytrých telefonů, či tabletů, jež budeme případně pořizovat až letošní Vánoce nebo až příští rok. Aktuální SoC ATOM platformou pro nejbližší období je právě Clover Trail +.
Ten je stále vyráběný 32nm a má maximálně 2 jádra, ale další 2 vlákna k tomu. Podstatnou novinkou je ovšem nová grafická část, kdy Intel vsadil místo svého vlastního řešení na GPU PowerVR SGX 544MP2. Intel cílí hlavně na platformu Android.
Intel už ale zbrojí dál a oznámil i nástupce Clover Trailu. Nový SoC ATOM generace "Bay Trail" bude již vyráběn 22nm a bude mít až 4 jádra. Má být 2x výkonnější než současná generace a také mít dlouhou výdrž na baterii.
- Prorazí konečně Intel proti ARM?
Až doposud Intel neměl s již několika generacemi SoC ATOM platforem příliš štěstí. Proti ARM se mu zkrátka uspět doposud nepodařilo a jeho podíl na trhu je v rámci SoC řešení pro chytré telefony či tablety naprosto minimální. Aktuálně by ale mohl zaznamenat zlepšení.
Zatímco u minulých generací jsme nakonec v praxi příliš přístrojů s ATOM SoC platformou a trhu neviděli, o aktuálně představované novinky již projevilo zájem několik výrobců. Chystá se několik produktů v podobě chytrých telefonů a tabletů od společností ASUS, ACERS, Lenovo, ZTE a dalších společností.
Intel není jediný, kdo se snaží s x86 řešením uspět v podobném segmentu a zdá se, že by to mohlo fungovat. ARM doposud těžil hlavně z toho, že bylo velmi úsporný. Ale výkonově na x86 řešení nestačil. Ta zase byla výkonná, ale nebyla tak efektivní a úsporná. V současné době se k sobě obě řešení úsporností přibližují. ARM je stále výkonnější, ale stále méně úsporný. X86 SoC řešení pak jsou stále úspornější, ale navíc také výkonnější. Nelze tedy vyloučit, že dojdeme do stavu, kdy se rozdíly v provozních vlastnostech zcela smažou a nemusí to již trvat dlouho. Otázkou bude jen ten výkon a kompatibilita a tedy atraktivita pro vývojáře. Intel a jeho x86 platforma má velkou výhodu díky dominanci na PC platformě a nově také v konzolích, kde zásluhou AMD bude x86 architektura jak v novém PS4, tak nové Xboxu. Na ARM se tedy začíná snášet útok takříkajíc shora ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|