Dvě zajímavé informace o nových čipech.
Intel na IDF samozřejmě dost mluví o budoucnosti. Tou nejbližší je 32nm architektura procesorů Sandy Bridge. Ty dorazí do mainstream s P67 už v lednu. Jejich integrovaná grafická „karta“ je 32nm a díky tomu nabídne o moc vyšší frekvenci a tedy výkon, proti současným Intel grafikám. Nicméně multimediálně ani výpočetně to stále nebude stačit na konkurenci. Intel není zatím schopen využít své grafiky pro výpočetní akceleraci a pokulhává i v multimediálním nasazení. On to totiž doposud nepotřeboval.
I tak má podle nejnovějších čísel podíl 55% na celkovém grafickém trhu! A to včetně neintegrovaných grafik. Od roku 2008 prý odeslal na 500 milionů GPU a to je číslo, ke kterému se AMD nebo NVIDIA jen tak nepřibližují. Navíc podíl Intelu na grafickém trhu rapidně roste i s tím, jak se grafiky v procesorech dostávají stále více do dalších počítačů a stávající se výkonnějšími. Řada lidí nic dalšího nepotřebuje a na tom je bita hlavně společnost NVIDIA, která nemůže procesor se svou grafikou nabídnout. Intel podle nejnovějších informací nabídne novou generaci s podporou DirectX11 ve svých grafických řešení v procesorech až s příchodem 22nm procesorů architektury Ivy Bridge. Ty už ale existují v testovacích vzorcích a do výroby by měly jít zhruba za rok.
Pokud jde o procesory Sandy Bridge, tak platforma LGA 1155 a P67 nabídnou vše, co známe ze současnosti a samozřejmě vyšší výkon. Vynikající budou i možnosti taktování, tedy pokud si koupíte procesor s přídomkem K, které budou pro taktování odemčené. Ty budou stát zhruba o 500-1000 korun více, než jejich zamčené stejně taktované varianty, kde si ale nenataktujete vůbec nic. U procesorů K řady to však půjde a půjde to skvěle. Intel prezentoval sestavu osazenou výkonným referenčním chlazením (ala AC Freezer), která dokázala takto běžet na taktu 4,9GHz!
Nominální frekvence Sandy Bridge Core i3/5/7 procesorů budou nejčastěji mezi 3,0-3,8GHz. Pokud jde o výkon ve srovnání se současnými Core i3/5/7, tak na stejném taktu to bude často velmi podobné v běžných aplikacích, ale protože nové procesory tikají výše při stejné, nebo nižší spotřebě, bude výkon vyšší. Navíc ještě vyšší budou frekvence procesorů při Turbo režimu. Kromě toho, neexistuje dnes 32nm čtyřjádro, které ale v lednu dorazí také. Zkrátka nárůst výkonu u nových Core i3/5/7 bude. Intel také ukázal nová loga těchto procesorů.
Pokud se ptáte na cenu, tak bych nečekal, že by stály méně než současné Core i3/5/7 modely. Možná budou stát i více (K modely určitě). Bohužel ze strany AMD nebude v první polovině roku žádná vážná konkurence a Intel si tak bude moci užívat výsadního postavení se svou druhou generací 32nm procesorů. AMD představí svou první generaci 32nm CPU až v na konci Q2/2011.
Podobné to bude i na serverech, kde Intel ví, že AMD má se svými Bulldozer procesory co nabídnout. Přichystal si tedy do zálohy tajnou zbraň a tím je 10jádrový Westmere-EX procesor! Měl by být 32nm a měl by mít TDP srovnatelné se stávajícími modely včetně kompatibility s XEON 7500 sérií desek. Datum uvedení na trh je první polovina roku 2011, kdy se tedy přímo utká s 8-12 jádrovými AMD Bulldozer Opteron procesory. Doufejme, že v polovině roku 2011 budeme mít o zajímavý souboj postaráno …
Zdroj: IDF, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|