A ještě jsou tu novinky od Intelu, který navzdory problémů s čipsety je stále na vrcholu sil.
Ačkoliv se to zdá nemožné, i přes zhruba 1 miliardu dolarů, co Intel stojí problémy s čipovými sadami pro Sandy Bridge a zpoždění celé platformy, Intel opět hlásí rekordní finanční příjmy. Proti Q1 2010 Intel hlásí 25% růst příjmů na 12,8 miliardy a 3,2 miliardy čistého zisku, což je o 29% více než před rokem. Šéf společnost navíc vidí další vývoj optimisticky a tak je pravděpodobné, že i další kvartály Intel bude pravidelně ohlašovat dosažení nových rekordů.
- Procesory Sandy Bridge-E s vodním chlazením?
Nás ale spíše zajímají konkrétní produkty. Zatímco se u AMD chystá největší generační procesorová výměna za posledních 8 let, Intel pokračuje ve svých menších krocích. V lednu vypustil první procesory Sandy Bridge pro mainstreamovou platformu LGA 1155. Teď došla řada i na nástupce nejstarší rodiny procesorů Core i7, tedy ty pro platformu LGA 1366.
Platforma procesorů Core i7-900 pro LGA 1366 a tedy desky s čipovou sadou X58 tu máme už do konce roku 2008. Je to neuvěřitelné, ale s minimální obměnnou modelů zde vydrží přesně 3 roky. Nové modely architektury Sandy Bridge už jsou na cestě. Už máme celkem představu, kdy se jaké modely objeví a zhruba za kolik.
Jak to tak vypadá, tak v říjnu (10/2011) se můžeme těšit. Proti stávající X58 platformě nabídne X79 podstatně více. Opět se jedná o desktopovou platformu vytvořenou ze serverové. Tentokrát se místo tříkanálového řadiče pamětí dočkáme hned čtyřkanálového, takže pořádná síla. Základem budou stále 4jádrové modely, které ale už budou vyráběné 32nm místo současných 45nm. Dočkáme se ale také více šestijádrových modelů. Je zajímavé, že roadmapa se zatím nezmiňuje o očekávaných 8-10 jádrech, ale mluví jen o šetijádrech. Každopádně všechny tyto nové procesory budou tikat na velmi vysokých frekvencích od 3,3-3,6GHz, budou mít hodně L3 paměti (10-15MB). Jejich TDP by také mělo být opět 130W.
V této souvislosti Intel hovoří o tom, že vážně zvažuje možnost, dávat místo velkého BOX chladiče ke špičkovým modelům rovnou instantní vodní chlazení ala Corsair. Vzhledem k ceně nejvyšších modelů by to neměl být problém. Jak vidíte nejšpičkovější nová šestijádra nahradí stávající procesory na cenové relaci 1000 dolarů. Nejlevnější pro taktování plně odemčené procesory se šestijádry budou stát kolem 13 000 korun. Za cenu kolem 7000-8000 pak pořídíte do nové platformy jen čtyřjádro, která ještě budou mít omezené možnosti taktování.
Pokud se ptáte, jak to bude ve srovnání s AMD Bulldozer procesory, tak lze obecně říci, že Intel X79 platforma by měla být výkonnější. Ostatně nová patice pro Sandy Bridge-E procesory je LGA2011. Tedy 2011 pinů, což je obrovský nárůst proti 1366 u stávajících CPU, takže si velikost umíte představit. Čtyřkanálový řadič si žádá své. Bulldozer procesory zatím od AMD směřují do patice AM3+ a ta má jen 940 pinů a procesory mají klasicky jen dvoukanálový řadič pamětí. Je tu samozřejmě možnost, že by AMD stejně jako Intel předělalo svou nejvyšší serverovou patici, která je 2x větší než AM3 pro desktop a má také čtyřkanálový přístup k pamětem a vytvořilo tak skutečného konkurenta X79. O tom se ale nikde nemluví, takže Intel Sandy Bridge-E musí být nejvýkonnější procesory na světě a zatím tomu všechno nasvědčuje. Nicméně také to bude za odpovídající cenu. Takže pokud si budete chtít opět na 3 roky postavit super výkonný počítač, budete moci svou starou X58 platformu v říjnu vyměnit a věřím, že nárůst výkonu bude stát za to …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|