Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné při téměř 14 miliardách obratu a obřím zisku, Intelu se nedaří.
Mnoho z nás by za takové "nedaření" dalo všechno, ale zkrátka je to tak. Intel nedávno zveřejnil výsledky za Q1 a nejsou dobré. Tedy alespoň z jeho pohledu. A jak ty nedobré výsledky vypadají? 13,7 miliardy dolarů na přijímech a 2 miliardy dolarů čistého zisku za Q1 2016. V čem je podle Intelu problém?
Stejný zisk měl Intel totiž za stejné období loni, ale stačil mu na to obrat 12,8 miliardy. Problémem je totiž klesající marže. V Q1 2015 se dostala na 59,3%, což je pro Intel varování. Některé divize navíc vykazují trvalé problémy. Přes veškerou snahu se například nedaří dostat do zisku SoC ATOM divizi. Ta je prodělečná pro Intel a chce s tím něco dělat. Dost možná ustoupit do pozadí, protože jsou zprávy, že ATOM procesory, které dosud hojně využíval ASUS, budou v nové generaci ASUS telefonu nahrazeny QualComm ARM. Problémy má i divize produktů pro datová centra, na kterou se chce Intel více zaměřit. No a problémem je i hlavní produktová větev, tedy x86 procesory pro PC a vůbec PC. Prodeje PC totiž stále klesají, a Intelu tak klesá odbyt procesorů. S tím asi nic neudělá, ale může udělat něco s náklady a vlastní efektivitou a také zaměřením. Intel proto mluví o PC poněkud negativně v poslední době, ale nelze se mu divit, i když z něho utíkat nebude, nelze předpokládat, že by se PC vrátilo k růstu a dosahovalo velikosti před pár lety, než se ve velkém objevily tablety a chytré telefony. Běžná PC tedy nejsou pro Intel zajímavou platformou, která by měla nějaký potenciál k růstu. Intel se tak hodlá zaměřit na internet věcí, datová centra a paměti.
Nutno dodat, že Intel má v současnosti i rekordní počet zaměstnanců, kdy po celém světě zaměstnává přes 107 tisíc lidí a zejména ve vedoucích strukturách panuje podle mnohých až pře-zaměstnanost. Jen v centrále v Oregonu má Intel 19 500 lidí, což je o 4500 více než v roce 2010. A právě ve vlastní efektivitě a v počtu zaměstnanců bude hledat Intel cestu. Již oficiálně oznámil, že do zhruba poloviny roku 2017 propustí na 12 tisíc zaměstnanců. To je opravdu velké číslo, jde o téměř 12% současných zaměstnanců. Intel plánuje i některé restrukturalizace, což ho ale také bude něco stát.
Zkrátka, i když se firmě jako celku vlastně daří, zjevně není na místě být v klidu. Minimálně pro 12 tisíc lidí tedy nejsou vyhlídky moc dobré. Je ale rozhodně dobře, že Intel nečeká, až se případné problémy projeví naplno, faktem je, že mu dost možná končí dlouhé období nerušeného vegetu, kdy mu stačilo uvádět nové generace procesorů čas od času s nárůstem 1-5% výkonu. AMD jeví známky aktivity, což na oslabujícím PC trhu může pro Intel znamenat další oslabení dodávek procesorů, ARM to také nevzdává a ATOM prodělává a NVIDIA i AMD s jejich ultra výkonnými GPU pro HPC segment jsou také Intelu dost nemilou konkurencí, takže si zjevně Intel nařídil budík právě včas. Podle mého tedy Intel dělá, co musí ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|