Chlácholení investorů. ROCKET LAKE procesory běhají a mají PCIe 4.0. Dorazí ale v Q2 2021.
Intel se snažil uchlácholit investory a trhy tím, že přesně den před představením AMD RYZEN 5000, vydal šéf společnosti blogový příspěvek, ve kterým zdůraznil, jak je Intel leader a jak ROCKET LAKE procesory určitě dorazí v Q1 2021 a přinesou velký posun výkonu.
V zákulisí však už Intel (a všichni ostatní) zdaleka tak optimistický není. ROCKET LAKE je totiž 14nm nouzová variace 10nm „ICE LAKE“ pro desktop. 14nm proto, že Intel nemá dostatečné kapacity 10nm výroby, která ani v opraveném stavu nedokáže jít dost dobře na 5GHz+ a hlavně nedosahuje zdaleka výtěžnosti 14nm procesu.
Jádra a jejich architektura tak sice budou odvozena od těch v ICE LAKE (ne tedy ta vylepšená v TIGER LAKE), ale budou tam navíc nějaké kompromisy. Nárůst IPC tedy nemusí být tak velký jako v případě 10nm verzí. A zjevně není. Ze zákulisních zdrojů, které mají přístup ke vzorkům ROCKET LAKE procesorů se dozvídáme, že 5GHz na všech 8jádrech (maximum) celkem v pohodě dávají, přičemž výkon je znatelně lepší než u Core i9-10900K. Ovšem na AMD RYZEN 5000 to ani zdaleka nestačí. Jednoduše IPC nového ZEN3 udělalo takový skok, že Intel se mu prostě nedokáže přiblížit. A to se údajně snaží Intel vyhnat v boostu na jádrech takt až k 5,5GHz. Jenže je mu to k ničemu.
Ostatně jaký výkon může ROCKET LAKE nabídnout, nemusíme hádat. Zatím maximálně 4jádrové ICE LAKE i TIGER LAKE procesory s tou samou jádrovou architekturou už jsou na trhu v mobilních PC a existují testy. Z nich víme, že TIGER LAKE (jehož vylepšenou verzi jader mít bohužel desktopové 14nm verze zatím nebudou) na 4,8GHz dokáže na jednom jádru v CB R20 udělat 598 bodů. Jenže ZEN3 má na stejném taktu 4,8GHz dokonce 631 bodů. A dokáže i 4,9GHz s výsledkem 640 bodů v případě 5950X. To je o 100 bodů více, než dokáže Core i9-10900K na 5,3GHz. A 14nm SUNNY COVE verze architektury nedosahuje takového posunu IPC, aby ROCKET LAKE dokázal ZEN3 porazit.
A to bude mít Intel velký problém s efektivitou, kdy 14nm proces, vysoké takty a nouzové předělání 10nm architektury na 14nm, je tak akorát recept na katastrofu. Rozhodně není receptem na dobrý produkt v roce 2021. Intel sice bude lhát o TDP opravdu hodně, ale zákulisní zprávy o provozních vlastnostech novinek jsou docela strašidelné. 8jádrový/16vláknový ROCKET LAKE žere více než 10jádrový/20vláknový Core i9-10900K, a to jej v některých aplikacích ani nepřekoná (protože 16vláken není 20vláken). Mimochodem, spotřeba nových AMD RYZEN 5000 procesorů má být i přes ten výrazně vyšší výkon stejná, jako u RYZEN 3000!
- Intel konečně příští rok nabídne PCIe 4.0 podporu
Jedna pozitivní zpráva by tu ale o ROCKET LAKE byla. Objevily se testy, kdy vzorky těchto nových procesorů na Z490 deskách běhají s funkční PCIe 4.0 podporou. Tak hurá! Ale to je opravdu jediná pozitivní zpráva. Největším přínosem má být integrovaná grafika, která ale prakticky nikoho v desktopu nezajímá. Nárůst IPC bude poměrně nízký, a speciálně u her se nezdá být oblastí, kde by byl u této architektury výrazný, což Intelu nejspíše neumožní se znovu jednoznačně ujmout trůnu. Rozhodně to nevypadá na to, že by ROCKET LAKE dokázal dotáhnout výkonem jádra nové ZEN3. A se 100% naprostou jistotou můžeme říci, že jim nebude konkurovat celkovým výkonem procesoru. Jak to víme? Protože ROCKET LAKE dorazí jen v maximálně 8jádrové/16vláknové verzi, tedy bude sem tam konkurovat maximálně 8jádrovým RYZEN 7. Ale 12ti a 16jádrové RYZEN 9 budou vysoko nad jeho možnostmi. A stále budou efektivnější atd.
- Intel nebude konkurenceschopný ještě pár let
Musím říci, že AMD velice slušně drželo ZEN3 pod pokličkou. Vědělo se, že budou dobré, ale tohle nikdo nečekal. A to evidentně AMD nešlo na limit možností. Drží stejné TDP a spotřebu, dokonce stejný 7nm proces, jako ZEN2. Přitom údajně ZEN3 dokáže jít na 5GHz. AMD si evidentně nechalo ještě otevřená vrátka pro RYZEN 5000 XT modely se zvýšeným TDP, kdy ve hře je i použití 7nm EUV procesoru pro ZEN3 refresh i to, že dostanou DDR5 řadič a vyrazí na AM5 platformu příští rok. AMD i tak se ZEN3 velmi překvapilo. Až tolik, že nálada výrobců kolem Intelu a jeho ROCKET LAKE procesorů, klesla pod bod mrazu. Reálně se mnozí ptají, co tyhle čipy příští rok vlastně řeší, když na ZEN3 to stejně stačit nebude. Navíc uvedení Intel odsunul z letošního roku na konec března 2021, tedy s reálnou dostupností v dubnu/květnu 2021, kdy už ZEN3 budou půl roku v plné síle na trhu a začne se mluvit o potenciálním ZEN3 refresh a AM5 platformě.
Intel a jeho 14nm ROCKET LAKE tedy nevypadá jako něco, o co by mělo smysl se vůbec zajímat. Především je to něco, co mělo smyls být na trhu už nejméně 1-2 roky. Ale vydat tohle jako nový 14nm procesor proti 7nm ZEN3 v polovině roku 2021?!
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|