Společnosti AMD a Intel zúčtovaly s rokem 2013. Kolik do vydělal, na čem a jak si firmy vedly?
Mnozí považují Intel a AMD za konkurenční firmy. Z pohledu produktů se tak skutečně může zdát, protože AMD dokáže Intelu konkurovat v mnoha oblastech. Při pohledu na zdroje a finance obou firem však nelze o nějaké konkurenci k Intelu ze strany AMD vůbec hovořit. To, že AMD dokáže konkurovat výkonem svých produktů i cenou svých produktů a držet poměrně zajímavý podíl na trhu s CPU i GPU je při jeho velikosti, financích a možnostech investic do vývoje ve srovnání s Intelem, rovno ne malému, ale velkému zázraku. Těžko byste v jiném segmentu na současném trhu hledali podobnou situaci dvou jinak zcela nesrovnatelných společností. A protože už máme v ruce všechna hospodářská data obou firem za rok 2013, je na čase se podívat, jak na tom obě firmy jsou.
- Rok 2013 nepřál PC platformě jako celku
Jak už od nás víte, rok 2013 skončil s dalším 10% poklesem prodejů PC, což samozřejmě firmy Intel i AMD pocítily. Hodně se nedaří zejména levnějším PC a mobilnímu segmentu. Naopak se daří serverům, kde se otevírají nové trhy, výpočetním segmentům, kde AMD i Intel vedle CPU nově umisťují i svá GPU (u Intelu je to vlastně také CPU) a jediným vyloženě spotřebitelským PC segmentem, který neklesá ale roste, je segment High endový, i když ten samozřejmě tvoří velmi malou část prodejů. Situace na poli PC je pro obě firmy klíčová, leč velmi nevyzpytatelná. A jak se firmám vedlo?
- Intel - v roce 2012 bylo lépe, ale žádná katastrofa v roce 2013 nenastala
Až donedávna Intel v podstatě každým oznámením hospodářských výsledků překonával vlastní rekord. Nicméně vše má svůj strop. Intel je pod tlakem a problémy na PC trhu se jej výrazně dotýkají. Pod tlakem je i ze strany ARM platformy, kde se nakonec v roce 2013 rozhodl, že to také zkusí a něco si z ní urve. Rok 2013 ale pro Intel tak jako tak skončil ve všech ohledech hůře než rok 2012. Žádné velké drama se ale neděje, a co by jiní dali za takové výsledky, které prezentuje Intel:
52,7 miliardy dolarů příjmů a z toho 12,3 miliardy provozního a 9,6 miliardy čistého zisku jsou prostě parádní čísla. Ano, příjmy šly dolů o 1%, provozní zisk o 16% a čistý o 13% ve srovnání s rokem 2012, ale jak jsme si řekli, obtížná situace na poli PC nutí k úpravám cen, takže tomu odpovídá i pokles marže z 62,1% na 59,8%, což je ale pořád výtečné. Intel navíc má indikace, že by si podobné výsledky měl udržet i nadále. Q4 2013 totiž dopadlo příznivě:
Ve srovnání s Q4 2012 byl Q4 2013 ve všech ohledech lepší, což samozřejmě Intelu spravilo náladu. Pro rok 2014 tak očekává udržení příjmů, zisků i marže na zhruba stejných hodnotách, jako v roce 2013. Intel tedy může být zatím úplně v klidu.
- AMD - v roce 2013 bylo mnohem lépe než v roce 2012 a slušné vyhlídky
Samo AMD je možná překvapeno, jak velmi dobře rok 2013 pro ni dopadl i s ohledem na problémy PC trhu. Ačkoliv rok 2013 dopadl z hlediska příjmů o 2% hůře než rok 2012 a firma utržila 5,3 miliardy dolarů, mnohem, ale mnohem lépe je na tom AMD z hlediska provozního. Provozní zisk byl 103 milionů dolarů, což je o 1125% lepší než obří miliardová ztráta v roce 2012. Celkově v roce 2013 AMD sice vykázalo ztrátu, ale pouze 83 milionů dolarů, což proti 1,2 miliardové ztrátě v roce 2012 je nesrovnatelně lepší výsledek. I na hrubé marži AMD mělo v roce 37% nohem lepší pozici než s 23% v roce 2012. Vypadá to, že AMD je tedy na dobré cestě a dokázalo najít cestu na problémy stíhaném PC trhu ...
Asi nepřekvapí, že nejvíce se nedařilo procesorové divizi, která zaznamenala 22% pokles příjmů na 3,1 miliardy dolarů. Za to se daří grafické divizi, která naopak o 55% příjmy zvýšila na 2,2 miliardy! Může za to nejen úspěch AMD co by dodavatele CPU/GPU řešení pro nové konzole, ale i úspěch na grafickém trhu, kde AMD v posledních měsících zaznamenává rekordní zájem o grafiky Radeon i na profesionálním trhu. A výsledky za Q4 2013 pak naznačují, že AMD je skutečně na správné cestě:
V Q4 2013 firma zaznamenala 1,6 miliardy dolarů na příjmech, z toho provozní zisk 135 milionů a čistý 89 milionů dolarů. Hrubá marže pak byla 35%. Ve srovnání s rokem 2012 vidíte nesrovnatelně lepší výsledky. Pro rok 2014 firma očekává slabší Q1, ale výhledově zajímavé další období roku. AMD se pokouší o oživení procesorové divize, kdy však nadále očekává problémy PC trhu. Ale jak říká, pokud PC trh ožije, tak se AMD sveze spolu s tím. Naštěstí se zdá, že se AMD podařilo najít i další segmenty, kde může získávat. Konzolový trh, profesionální trh i serverový a výpočetní trh. Zatím to tedy vypadá, že změny strategií i vedení firmy se ukazují jako správné, ačkoliv asi bychom našli pár věcí, které by AMD mohlo poměrně jednoduše ještě zlepšit ...
- Závěr aneb Intel a AMD jsou firmy z jiného světa
Jak vidíte na číslech, Intel se nedá s AMD vůbec srovnávat. Asi na žádném jiném trhu a segmentu nejsou vedle sebe do pozice "konkurentů" postaveny dvě více nepoměřitelné firmy s tím, že ta jedna drží mnohem větší podíl, než by jí dle velikosti a možností vůbec příslušel. Ale jak víme, x86 trh není tak úplně normální, kde platí běžná pravidla. Jen základní čísla 52,7 miliardy vs 5,3 miliardy na příjmech prozrazují, jak obtížné je o AMD vůbec uvažovat jako o skutečné konkurenci Intelu. Na poli, kde obě firmy působí, je důležitý technologický vývoj, a ten stojí nemalé peníze. Intel za loňský rok investoval kolem 11 miliard dolarů jen do výrobních technologií!
O to úsměvnější je, jak se mnozí neobjetivně naváží do AMD i některých jeho produktů, které jsou v mnoha směrech více než konkurenceschopné, přestože podmínky ve kterých vznikají konkurenceschopné zdaleka nejsou. Intel investuje jen do výrobních procesů (ne tedy do vývoje jako celek) 11 miliard dolarů ročně, což je hrubý příjem celého AMD za 2 roky! Myslím, že někteří by se měli zamyslet nad svým přístupem k AMD a k hodnocení toho, co dokáže, a co od něho někteří bláhově čekají. Intel je bezkonkurenčně největší výrobce mikroprocesorů na světě, tahoun technologií výroby a to všechno stojí ohromné peníze, které si prostě málokdo jiný může dovolit utratit. AMD se navíc musí potýkat s něčím, co Intel vlastně nezná (ale také ho to stále spoustu peněz a úsilí). S nedostatečností a omezenými kapacitami výroby.
Intel má přes 20 továren z toho vždy několik z nich je vyhrazeno nejmodernějšímu výrobnímu procesu. AMD mělo jednu továrnu pro všechny CPU, kterou navíc musí konstatně přebudovávat. Nyní ji drží GlobalFoundries spolu s dokončenou druhou továrnou a stále je musí přebudovávat a kapacitně tak ani náhodou nejsou srovnatelné s možnostmi, které má Intel i řada dalších výrobců jako Samsung atd. Kromě toho se AMD potýká ještě s omezenými smluvními kapacitami u TSMC a tak dále. Zkrátka a dobře, některé produkty AMD jsou nedostatkovým zbožím a klidně by se jich prodávalo více, kdyby ovšem byly. To je něco, co Intel v podstatě nezná a také z toho těží ve všech ohledech.
Intel jasně dominuje v mnoha segmentech a zcela zaslouženě. AMD s tím málem co má, mu nemůže konkurovat vším a všude, to prostě není možné. A protože se o to AMD v minulosti pokoušelo, dostalo se do problémů, které až dnes pomalu odeznívají, ale budou stále znát. Ale firma vypadá zdravě a ačkoliv jí někteří stále odsuzují ke krachu, existuje už od roku 1969 (pro zajímavost: Intel je jen o rok starší, ale AMD s CPU začalo mnohem později), tedy 45 let, takže něco musí dělat dobře a nic nenasvědčuje tomu, že by měla končit. Na podmínky jaké AMD má, drží velmi zajímavá % trhu a dokáže nabízet velmi zajímavé produkty, a tak skutečně plnit, alespoň produktově, v některých segmentech úlohu konkurence a alternativy k Intelu. To je dobré jak pro zákazníky, tak pro celý trh tak i pro Intel samotný, který je samozřejmě se svou pozicí i pozicí AMD velmi spokojený a naplno se tak může věnovat jiným věcem. Jak se bude situace vyvíjet na dále, to bude ovlivňovat hlavně situace na poli PC trhu, kterou obě firmy vlastním počínáním mohou ovlivnit jen okrajově ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|