Celkový podíl se nezměnil, i když dílčí ano. Navzdory nižším prodejům PC, CPU se prodalo více.
Je to s podivem, ale zatímco analytici hlásí, že se v Q1 prodalo méně PC, po grafickém trhu, který výrazněji narostl, hlásí růst i procesorový trh. Dodalo se o 7,4% procesorů více, než před rokem. Slušně se zadařilo (vzhledem k možnostem) AMD, které v objemu přepravy narostlo v mobilním segmentu, který dnes zabírá největší část trhu na 13,4% proti 12,1% před rokem. Jenže zároveň poklesl podíl AMD na serverech z 9,8% na 6,1% a na desktopu z 28% na 27,4%. AMD přesto dodalo celkově více CPU. Nakonec tedy zabodovaly FUSION procesory AMD a překvapivě žádný efekt neměl problém intelu s čipsety, který znamenal zastavení prodejů P67 a Sandy Bridge platformy na téměř 2 měsíce. Tedy je otázka, zda se pokud jde o počet dodaných CPU, které statistika zachycuje, mohly problémy s čipsety vůbec nějak ovlivnit. Těžko, prostě se ty procesory vyrobily a dodaly a použijí se holt další čtvrtletí.
Přes všechny změny v jednotlivých segmentech a růst dodávek se stalo, že se celkový podíl mezi Intelem, který vládne světu mikroprocesorů, a AMD, absolutně nezměnil. Stejně jako V Q4 2010 je to i v Q1 2011 stále stejných 80,8% pro Intel a 18,9% pro AMD. A věřte nebo ne, i meziročně se vlastně nic moc nezměnilo. VQ1 2010 měl Intel 81% a AMD 18,8%. AMD si může asi jen polepšit, protože samozřejmě její možnosti omezují staré procesory, které má na trhu, zatímco Intel už ve všech segmentech přesedlal na 32nm novinky. AMD to čeká v červnu a červenci.
Přesto do vybudování nových výrobních kapacit nelze čekat nějaké velké podílové změny na trhu s CPU. I kdyby se AMD podařilo nějakým zázrakem zopakovat, že nová generace CPU na celé čáře překoná Intel procesory jako kdysi, tak zase narazí na starý problém. Intel má jen na 32nm procesory hned 4 továrny. AMD zatím v podstatě necelou jednu :). Takže ani teoreticky, vlastně AMD mít nějak výrazně více než pětinu trhu nemůže. A to nemluvím o tom, že Intel má těch továren ještě několik dalších, na další čipy, včetně některých jiných CPU. Přesto, musíme mít na paměti, že kromě výrobních možností, kdy Intel je vůbec největší výrobce mikročipů na světě a jen on sám pokrývá 11% světové výroby, je Intel ve všech ohledech mnohonásobně větší a silnější společnost než AMD. Takže mít v této situaci skoro 20% trhu, to rozhodně není špatný výsledek. Na druhou stranu, sám Intel nemá zájem, aby to bylo méně, protože ví, že AMD jej nikdy ohrozit na jeho x86 písečku nemůže a díky současné pozici AMD má zároveň klid od antimonopolních úřadů a s kým se modelově srovnávat a nemusí ani cenově nějak bojovat. Takže se současným výsledkem jsou vlastně všichni spokojeni a udržuje se zdání konkurence, byť ta je maximálně výkonová v rámci některých segmentů trhu a modelů CPU :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|