Na začátku letních prázdnin vtrhne na trh hlavní úderná síla AMD – procesory Llano.
Samozřejmě mnoho z nás má spadeno hlavně na Bulldozer procesory, což bude skutečně nová generace 32nm procesorů a bez integrované grafiky. Ale buďme realisti, tyto procesory jsou určeny jen pro vyšší segmenty desktopového a serverový trh a u AMD s nimi počítají zhruba pro 15% trhu.
Mnohem důležitější je z hlediska prodejů a podílů platforma APU s procesory Llano. Ty nejsou určeny pro platformu AM3+, ale pro mobilní socket. S tím dorazí jak na mobilní, tak desktopovou platformu a budou tvořit mainstream, tedy hlavní proud. Llano procesory nejsou procesory architektury Bulldozer. Jejich jádra jsou vylepšená současná jádro procesorů Athlon II. Samozřejmě vylepšení jsou poměrně velká, počítají se k nim i nové instrukce a hlavně celý čip je vyráběn ne 45nm, ale 32nm a k tomu je součástí čipu právě i DX11 GPU.
(32nm APU Llano = X4 CPU + DX11 GPU)
Procesory Llano dorazí na trh v několika specifikacích. Ta nejšpičkovější má mít označení AMD A8 a bude nabízet 4 jádra a DX grafiku se 400SP na taktu zhruba 600MHz a komunikovat má nativně s DDR3 paměťmi na rychlosti 1866MHz. Existovat ale bude i levnější čtyřjádro, které bude mít v GPU části aktivních jen 320SP na frekvenci 450MHz. Na trhu ale budou i dvoujádrové modely procesorů, které budou mít v GPU jádru přítomnost 160, ale také 80SP na taktu 600-450MHz a nativně budou mít podporu DDR3 pamětí na 1866-1600MHz.
Pro orientaci, špičková verze APU procesoru Llano se 400 grafickými jednotkami je srovnatelná s 400SP, které najdeme v grafických jádrech na grafikách Radeon HD 5570/5670. Ty však mají výhodu ve vyšších frekvencích, širší sběrnici a vlastních i GDDR5 pamětí. Nelze tedy očekávat, že integrovaná grafika dosáhne až takového výkonu, jako nabízí třeba právě Radeon HD 5670 na svých 775MHz pro jádro a 4000MHz pro až 1GB GDDR5 pamětí. Osobně bych ale očekával, že výkon bude někde téměř na úrovni HD 5550. Každopádně lze očekávat, že tyto integrované grafiky budou to nejlepší, co na poli integrovaných grafik bude k sehnání. Otázkou je, co výkon samotných procesorů.
Osobně nečekám, že by se ve špičce dokázaly nové 32nm Llano procesory vyrovnat nejrychlejším Core i7 (Sandy Bridge). Ale pokud se bavíme o mobilních verzích, nelze ignorovat, že hodně AMD pomůže přechod z 45nm na 32nm a že Sandy Bridge jsou také 32nm. Takže rozdíl bude podstatně nižší, než jaký je dnes. Procesorově tedy dost pochybuji, že běžný uživatel mezi nimi v reálu zjistí nějaké zásadní výkonové rozdíly. Rozhodovat tak budou schopnosti právě integrovaných grafik, které se již dostaly na úroveň, kdy drtivé většině běžných uživatelů mobilních PC, bez problémů poskytnou vše, včetně základního herního výkonu.
AMD již před nedávnem prezentoval videosrovnání výkonu nového čtyřjádrového Llano procesoru se špičkovým Core i7-2630QM. Podrobnosti testu ale neznáme. Takže zatím těžko soudit. Díky chybě Intelu u čipsetů, se vlastně prodeje Sandy Bridge naplno rozeběhnou až nyní na přelomu března a dubna, takže AMD nakonec s Llano procesory nebude mít takové zpoždění a v druhé polově roku už tu budou obě platformy v plné síle.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|