Jak výkonné budou procesory AMD "FX" ZEN? Mají se Intel a jeho Core i7 procesory bát? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 10 prosinec 2015
Přejít na obsah
Jak výkonné budou procesory AMD "FX" ZEN? Mají se Intel a jeho Core i7 procesory bát?
Jaké budou AMD ZEN?

 

 

  • Jaké budou AMD ZEN "FX"

Otázka, kterou si všichni pokládají. Někteří se ptáte i mě, zda nevím něco blíže, bohužel s výjimkou toho, co AMD pouští ven ve formě různých technických slide, které už jste asi všechny viděli, není nic dalšího známo. AMD zatím nechává přesné informace pod pokličkou a to, i když samotné procesory už má hotové.

Jedno je ale jasné. Budeme-li uvažovat současný 32nm 8jádrový FX-8370 procesor a k němu jeho nástupce v podobě nějakého srovnatelného 8jádrového  14nm FX procesoru, bude obrovský rozdíl už jen v tom výrobním procesu a provozních vlastnostech. Stačí se podívat, jak klesala spotřeba u Intel Core procesorů v rámci generací při přechodech z 32nm na 22nm a na 14nm. AMD udělá jeden velký skok najednou. K tomu je tu ona nová architektura, která pochází od teamu a lidí stojícím za staršími architekturami AMD a to těmi, které kdysi dokázaly porazit i to nejlepší od Intelu. Z oficiálních informací víme, že AMD u ZEN odstranilo slabinu nízkého výkonu na 1 jádro, nicméně AMD nadále prosazuje vícejádrové řešení. Mluví se také i o SMT, tedy vícevláknovém zpracování, ačkoliv v tomto ohledu AMD nic neřeklo o tom, že by jedno jádro procesoru ZEN mělo mít automaticky 2, či více, vláken, tedy něco, jako mají některé Intel procesory používající HT. SMT může být myšleno a použito i úplně jinak.

Ke zlepšením efektivity, ke zlepšením výkonu, k optimalizacím všeho druhu u nové ZEN architektury proti stávající "BullDozer", musíme přičíst i další věci, jako efektivnější komunikační rozhraní, rychlejší vnitřní paměti, rychlejší operační paměti DDR4 a pár dalších věcí. Z toho důvodu je těžké odhadnout, jaký výkon tedy nějaký 4,6 až 8 jádrový FX procesor bude přesně mít v nějaké aplikaci (například v CineBench) a to jak vůči současným FX, tak konkurenčním Intel procesorům. Stále jediné číslo, které je nám známo a které potvrzuje AMD, je, že ZEN dokáže vykonat o 40% více instrukcí za takt, než EXCAVATOR, tedy nejpokročilejší evoluce BULLDOZER architektury, která u FX procesorů ani nebyla a nebude použita (setkáme se s ní ale u nových APU čipů, které dorazí do AM4 platformy příští rok). Takže můžeme říci, že nové ZEN FX dokáže vykonat o polovinu více instrukcí za takt, než stávající FX procesor. To nám bohužel o výkonu procesoru jako takovém, moc neřekne. Každopádně ovlivní to jak výkon na jedno jádro, tak výkon procesoru jako celku, tedy na všechna jádra. Výkon na jedno jádro ale bude ovlivňovat i ona změna architektury ZEN proti stávající, která už nebude využívat stejný modulový základ a konstrukci jako stávající FX CPU.

Pokud se mě tedy ptáte na nějaký odhad, osobně si myslím, že AMD se v oblasti výkonu na jedno jádro výrazně přiblíží Intelu, což asi nebude až tak velký problém, protože Intel už dlouho architekturu neměnil, a jeho výkon také v této oblasti už pár let moc neroste a ještě pár let neporoste. Takže AMD ví, co má a nemá překonávat. Nemyslím si, že je pro AMD výkon na jedno jádro hlavní priorita. Není a nebude, protože konečně aplikace využívají více jader a vícejádrové procesory jsou i ty nejlacinější mobilní modely určené pro mobilní telefony. AMD se tedy nadále bude soustředit na multijádrový výkon, ovšem udělá vše proto, aby ZEN procesory nebyly penalizovány v aplikacích, které jeho vícejader nedokáží ideálně využít. To je myslím to hlavní, na co AMD u ZENu klade důraz. A tak pokud se budeme bavit o celkovém výkonu, myslím, že AMD rozhodně překoná i ta nejvýkonnější Core i7 SKYLAKE pro LGA 1151 platformu, která mají jen 4jádra/8vláken. AMD by se mělo výkonem vyrovnávat až s 6jádrovým/12vláknovým Core i7. Ostatně v aplikacích dobře využívající vícejádrové procesory, už stávající AMD FX-8000 procesory dotahují mnohem novější 4jádrové Core i7, takže proč by je zcela nový ZEN nemohl překonat?

Provozní vlastnosti budou podle mě velmi podobné, myslím, že stěží budeme moci mluvit i nějakém významném rozdílu ve spotřebě, a tedy v efektivitě. AMD navíc předvádí dost úžasné věcí ohledně efektivity a vylepšení řízení spotřeby už u současných 32nm/28nm čipů a tak vliv 14nm výroby bude ještě více znát. AMD navíc dobře ví, proti čemu stojí a stát bude. Jsou tu někteří, kteří si myslí, že ZEN AMD vůbec nepomůže, protože Intel přeci vydá hned něco nového a lepšího. Jenže to se hned tak nestane.

Stávající 14nm SKYLAKE generace procesorů tu bude ještě dlouho. Intel na 14nm žádnou další novou architekturu nevydá. Jediné co už víme, že přijde, je REFRESH SKYLAKE, ale to bude maximálně nová revize s malými optimalizacemi pro zvýšení taktů a OC možností stávajících procesorů, nic zásadně nového. A je téměř jisté, že tato REFRESH platforma nedorazí dříve, než AMD vydá ZEN. Takže současné Core i3/5/7-6000 procesory budou stát proti novým AMD ZEN "FX" procesorům do AM4 platformy. Ano, Intel má ještě X99 platformu, to je vlastně serverová verze pro velké multijádrové procesory, akorát udělaná pro desktop. AMD, pokud víme, pro běžný desktop podobnou platformu nenabídne, ale pro servery ji mít asi bude. Ale i tady se mnoho u Intelu měnit nebude. Stávající 22nm HASWELL-E procesory budou jen vyměněny za 14nm BROADWELL-E procesory, ale ve výkonu na 1jádro a CPU architektura samotná žádný posun nečekáme, protože to známe už z těch menších procesorů - sníží se jen spotřeba=zlepší efektivita. U TOP modelu ale naroste počet jader ze stávajících 8jader/16vláken na 10jader/20vláken. Zda přijde v roce 2017 ještě 14nm SKYLAKE-E nevíme, je to možné, ale ani ten nic zvláštního ohledně samotné CPU architektury a přínosu výkonu na jádro nenabídne, což ale také víme už ze stejné generace menších CPU, jež už na trhu jsou. Jinými slovy, Intel tedy ve většině segmentech PC trhu bude nabízet ty procesory, které už teď máme na trhu a hlavně ten výkon, který už teď máme z jeho strany na trhu a i v počítačích. A to ještě pěkně dlouho. Novou architekturu Intel vydá až na 10nm výrobním procesu, který v případě nějakých větších desktopových procesorů byl nedávno zase odložen. Podle aktuálních informací se 10nm procesorů, co by nástupců současných desktopových procesorů, nedočkáme dříve, jak v roce 2018. To jsou minimálně plné dva roky, a minimálně 1,5 roku z toho, počínaje pravděpodobně přelomem Q3/Q4 2016, budeme mít na trhu opět pořádně konkurenční situaci jak co do výkonu, tak provozních vlastností ve všech segmentech, mimo nejvyššího high endu.  

Pokud SW začne využívat pořádně multijádrové procesory, tak AMD nebude potřebovat žádné zvláštní velké zlepšení, aby se s jeho čipy vyrovnalo procesorům Core i3/5/7 pro LGA 1151, proti kterým bude na desktopu vstupovat. Takže v oblasti výkonu vlastně může, řekl bych, Intel jen překonat. V oblasti provozních vlastností minimálně srovná krok a výbava platforem bude také minimálně stejná. AMD podle svých slov nechce být jen "levným řešením", nicméně Intel dává hodně prostoru i pro AMD, protože Intel rozhodně cena dolů nijak netlačí a tlačit nebude, takže osobně si myslím, že nové procesory AMD budou rozhodně dražší, než ty stávající, ale to dá rozum už jenom kvůli tomu, že je to novinka a využívá dražší výrobu a všechno se tak musí zaplatit. Nicméně jsem si jist, že AMD nadále bude prosazovat strategii lepšího poměru cena-výkon. Intel sám, jak už bylo řečeno v úvodu, navíc nemá strach, že by mu AMD nějak výrazněji konkurovalo a to i kdyby nakrásně nové procesory byly výrazně lepší a za lepší cenu, než ty jeho Core modely. AMD má na své 14nm procesory značně omezené kapacity výroby, které se omezí vlastně z počátku jen na část jediné továrny (GF v New Yorku). Později se asi přidá i ta v Evropě, nicméně Intel má už teď 4 až 5 továren na 14nm procesory a AMD tak není schopno v žádném případě pokrýt více jak 30% potřeb trhu, který tvoří kolem 100 milionů x86 procesorů každý kvartál. Intel tak ani v případě lepší nabídky AMD vůči jeho CPU, nemusí vlastně nijak reagovat, upravovat ceny apod. Samozřejmě bude situaci monitorovat, ale dobře ví, že jeho pozice je neotřesitelná a žádný nový procesor AMD na tom nic nezmění. Tolik tedy k tomu, nakolik si někteří myslí, že se Intel má nových AMD procesorů obávat ...

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 530x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1859x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1982x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3955x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1345x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1283x
Komentářů: 1