Jak výkonné budou procesory AMD "FX" ZEN? Mají se Intel a jeho Core i7 procesory bát? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 10 December 2015
Přejít na obsah
Jak výkonné budou procesory AMD "FX" ZEN? Mají se Intel a jeho Core i7 procesory bát?
Jaké budou AMD ZEN?
alt

 

 

 

  • Jak výkonné budou procesory AMD "FX" ZEN?

                                               Mají se Intel a jeho Core i7 procesory bát?

Pořád se mluví o tom, že nové procesory AMD architektury ZEN přinesou nárůst výkonu. Ale jaký?

AMD a Intel jsou sice přímí konkurenti, pokud jde o procesorové produkty a x86-64 platformy, nicméně fakticky konkurenty nikdy nebyly, nejsou a ani být nemohou. Na to je mezi nimi bohužel nesrovnatelně velký rozdíl co do finančních, výrobních a vývojových možností. Intel je největším výrobcem mikroprocesorů všeho druhu na světě a každých 11 ze 100 vyrobených křemíkových čipů všeho druhu na světě, vyjede z továrny Intelu. AMD je společnost bez vlastních továren, mnohonásobně menší ve všech dalších ohledech. Přesto, nějakým až zázrakem, AMD dokáže co do výkonu a vlastností svých procesorů, konkurovat tomu, co nabízí Intel. Ba více, jsou oblasti, kde AMD má i lepší procesory než Intel a byly doby, kdy dokonce vedlo i co do absolutního výkonu.

Avšak peníze, vývojové a výrobní možnosti Intelu se musí zkrátka projevit a projevovaly se hodně a projevují se stále. Pravdou totiž je, že i kdyby AMD mělo nakrásně 2x lepší procesor než Intel, stejně by nedokázalo obsadit o moc více než 1/3 trhu. I kdybyste si všichni v té situaci chtěli koupit AMD procesory než Intel, stejně by AMD nebylo schopné jich s dostupnými výrobními kapacitami vyrobit potřebné množství. Tyto nerovné podmínky se dlouhodobě projevují tedy v prodeji, následně na tržbách, následně na velikosti možných výdajů nejen do vývoje procesorů, ale i výstavy a inovací výrobních možností. A tak AMD není, a nikdy za současných podmínek v dohledných letech nebude, vyrovnanou konkurencí Intelu, a to i v případě, že by mělo lepší a výkonnější procesory. To je zkrátka fakt a přes ten vlak nejede. Pravdou je, že pokud by nebylo různých zákonů ohledně tržních monopolů apod. Intel by dávno AMD odkoupil a vládl by nerušeně. Nicméně se současnými zákony Intel prostě AMD koupit nemůže (nesmí) a naopak Intel sám si přeje mít AMD vedle sebe v pozici "konkurence", protože v případě, že by AMD odpadlo, Intel by se rázem stal absolutně monopolní a hrozilo by mu například i nucené státem nařízené rozdělení, tak aby vznikla konkurence. A tak se už roky hraje hra na to, že máme konkurenční prostředí na procesorovém trhu a výběr mezi AMD a Intelem. Naštěstí pro nás AMD je schopné nabídnout procesory, které dokáží být i lepší, než co nabízí Intel, a často nabízí procesory za lepší cenu, než za co stejný výkon nabídne Intel. Alespoň tak z pohledu nabídky procesorů máme opravdu výběr.

I ten se však v posledních letech trochu zkomplikoval. AMD odkázané na staré výrobní kapacity a procesy nemělo jak držet krok s Intelem. Přes technologicky pokročilé a velmi dobrou modulární vícejádrovou architekturu, bohužel aplikace všeho druhu využívaly výhod takové konstrukce jen sporadicky. Až dnes se konečně dostávají je slovu optimalizace a to i něčeho tak základního, jako API či samotného Windows. Ačkoliv tak v diskusích můžete narazit často na věty typů: AMD nemá proti Intelu co nabídnout, není to pravda.

Ve skutečně optimalizovaných aplikacích na využití více jádrových CPU, jsou až 8jádrové FX procesory silnější než jejich Core i3/Core i5 cenoví konkurenti a dosahují výkonu až Core i7 modelů a to i stávajících generací, které jsou o 3 generace mladší, než FX procesory AMD. Bohužel, stále ne všechen SW je optimalizovaný tak, jak by měl, zejména hry s tím stále bojují. Problém stávající architektury AMD byl nižší výkon na jedno jádro, protože vůči Intelu jedno jádro u AMD tvoří vlastně dvě malá jádra dělící se o prostředky normálně příslušící jednomu velkému jádru, ale pokud není aplikace schopna více jader využít, jede ten dvoujádrový modul vlastně jen na půl. Bohužel pokud aplikace neumí využít více jader a zatěžuje jen to jedno, je tak potenciál procesoru nevyužíván a v tom případě mají procesory AMD v dané aplikaci nižší výkon než Intel. Není to však proto, že by AMD byly slabé, jak to někteří interpretují, je to proto, že výkon aplikace je slabý. A tak i když jsou aktuální na novém API, na nových Windows v nových náročných aplikacích a moderních hrách staré AMD FX procesory často na úrovni mnohem novějších a často dražších Core i5 a mnoho neztrácí ani na Core i7, už to pochopitelně mnoho nezmění. Problém je také fakt, že Intel přešel z 32nm na 22nm a následně na 14nm výrobu, což se odráží bohužel nikoliv v nárůstu výkonu procesorů Intel (jak dobře víme), ale hlavně v efektivitě, kdy spotřeba procesorů Intel je prostě mnohem nižší než stále jen 32/28nm AMD. S tím jde ruku v ruce i zastarávání platformy jako celku.

A tak i když AMD FX nabízí stále velmi konkurenční výkon i vůči o tři generace mladším Intel procesorům a navrch i s lepším poměrem cena-výkon, stejně to mnoho neudělá. AMD potřebuje přejít na konkurenceschopný výrobní proces a při té příležitosti udělat i nové procesory s vylepšenou architekturou a vylepšenou výbavou celé platformy. To se snadno řekne, ale mnohem hůře udělá. Udělat novou architekturu až takový problém zase nebyl a znovu říkáme, problém není primárně v architektuře a výkonu procesorů samotných, problém je výroba. Původně plánovaný 20nm výrobní proces byl zrušen a tak následovalo další čekání na 14nm výrobu. Ta se pro AMD rodila ve spolupráci se SAMSUNG, ale ta původní 14nm výroba SAMSUNGU není určena pro velké čipy, které chce vyrábět AMD a tak se musela dále upravit. A to všechno stojí značné peníze, peníze, které by AMD nikdy nedalo dohromady a také to stojí čas, který stojí další peníze. A každý nový výrobní proces stojí víc a víc peněz a úsilí a hlavně se objevují stále větší problémy a objevují se tak další zpoždění. Sám o tom ví hodně právě třeba Intel, který měl hodně práce s 22nm, jež dorazil později, ovšem to nebylo ještě nic ve srovnání se 14nm, který Intel stále nemá plně vyřešený. Takže buďme rádi, že se ke konkurenceschopnému výrobnímu procesu dostane i AMD a v roce 2016 tedy nabídne nové procesory.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 597x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 398x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 905x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1176x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1502x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1333x
Komentářů: 6