Jak vypadá AMD ZEN 4 procesor v nové patici AM5? První náhled na LGA mechanismus. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 29 červenec 2021
altZnámý a spolehlivý leaker přináší nový obrázek toho, jak vypadá nová AM5 platforma.

 

 

 

 

Jak už víte z našich starších zpráv, AMD u nové generace mainstreamové platformy, tedy „AM5“, která nahradí současnou AM4, přechází také na typ LGA. Tedy patici, která má piny na desce místo nožiček na procesoru. LGA je dnes rozšířenější typ patice pro klasické PC procesory. Intel je používá výhradně u své platformy. Jak u mainstreamu (LGA 1200 dnes), tak u high endu (LGA 2066) a také u mnohem větších serverových/pracovních patic, (LGA 4189). AMD začalo používat LGA patici s nástupem u ZEN architektury v high endu pro ThreadRipper, tedy TR4 dnes sTRX4. U pracovních stanic a serverů (EPYC a ThreadRipper PRO) jde o variantu označenou jako SP3. Ve všech případech má 4094 pinů (tedy jde o LGA 4094) přímo v patici základní desky a samotné procesory mají jen kontaktní plochy.

Jediné procesory na trhu, které stále i dnes mají piny (nožičky) na sobě, jsou ty od AMD pro mainstreamovou AM4. Stejně tak tomu bylo u všech jejich předchůdců. Konec je ovšem blízko. Počínaje novou AM5, přechází AMD i u mainstreamu na typ LGA, tedy piny se přestěhují do patice. Důvod je prostý. Nové procesory budou mít více konektorů, konkrétně 1718 pinů, přičemž fyzicky zůstanou podobně velké, jako současné AM4 čipy s jen 1331 piny. Ty nožičky by tak u nové generace musely být ještě menší a tím pádem i velmi jemné. Riziko jejich poškození při i rutinním osazování procesorů do patice, by tak bylo příliš vysoké. LGA patice je na tyhle jemnější piny lépe zařízena, ovšem samozřejmě platí, že nesmíte poškodit piny v patici desky. Tedy nesmíte do toho „hrábnout“.

A jak bude tedy nová mainstreamová AM5 patice vypadat? Podle spolehlivého leakera ExecutableFix, takhle:

Že vám to připomíná LGA patici a její mechanismus jaký znáte z mainstreamových LGA od Intelu? Inu, samozřejmě. Proč také vymýšlet něco jiného? Dokonce bych řekl, že až na rozměry jsou prakticky identické. Ostatně ten mechanismus vyrábí 100% stejná továrna (obvykle Foxconn). Jde o prověřené řešení, a tak ho AMD klidně použije. Osazovat Intel a AMD procesory tak bude prakticky identické. Jen se samozřejmě budou trochu tvarově trochu lišit.

Jak vidíte, ExecutableFix, který před časem přinesl i první rendery toho, jak vypadá nový AM5 procesor, přichází s dokonalejším zpracováním. A opět je tak vidět velmi neobvykle řezaný heatspreader. Stále přitom není jasné, proč AMD zvolilo takhle komplikovaný tvar. Někteří říkají, že je to kvůli chlazení, což mě osobně nedává moc smysl. Ano, technicky je to větší vyzařovací plocha, ale protože chladič stejně chladí jen tu plochou horní stranu, je bezvýznamné z hlediska chlazení, to takhle po hranách „vykrajovat“. Takže důvod musí být jiný. Možná je to jen pro estetiku a odlišení se od Intelu?

Zatím nevíme, AMD nám to jistě později samo řekne :). Pokud jde o samotnou AM5 platformu, kromě přechodu na LGA typ patice, přinese hlavně DDR5 podporu a později jistě i PCIe 5.0 atd. První generace procesorů pro ně ale budou mít stále „jen“ PCIe 4.0 (pouze v high endu, tedy nástupce Threadripper/Epyc budou na ZEN 4 hned PCIe 5.0 řešení). Tou zbrusu novou mainstreamovou generací bude samozřejmě 5nm ZEN 4, které ve verzi pro AM5 jsou známé pod označením „RAPHAEL“. AMD už oficiálně přislíbilo uvedení těchto procesorů na druhou polovinu příštího roku, kdy je očekáváme někdy kolem října 2022. Nicméně je pravděpodobné, že tyhle ZEN 4 procesory nebudou první čipy pro AM5 patici. Ta se totiž velmi pravděpodobně objeví na trhu o něco dříve, dost možná už v první polovině roku 2022. Je totiž možné, osobně bych řekl skoro jisté, že první procesory pro AM5 budou nástupci současných 7nm APU „CEZANNE“, tedy APU procesory RYZEN 5000G a mobilní 5000U/H. Jejich nástupcem totiž bude série „REMBRANT“, tedy RYZEN 6000, což je ZEN3+ architektura. Kromě toho, že budou vyráběny 6nm, budou mít rovnou už podporu DDR5 pamětí. To proto, že jsou samozřejmě opět primární na mobilní platformu, kde rychlý přechod na DDR5 dává smysl kvůli jejich vyšší efektivitě proti DDR4.

A protože v desktopových verzích by do současné AM4 platformy jen s DDR4 logicky nešly použít, je velmi pravděpodobné, že právě tyhle ZEN3+ APU procesory v desktopových variantách (RYZEN 6000G) budou první modely pro novou AM5 platformu. Samozřejmě je to stále jen spekulace, ale podobně tomu bylo i u nástupu AM4, kdy první desky a hlavně první čipy pro ně, byly modifikované APU Excavator architektury, tedy poslední generace Bulldozeru.  

Každopádně pokud se vám nožičky na procesoru líbí, tak se pomalu rozlučte. Současná generace RYZEN 5000 modelů a jejich chystaný „3D“ refresh (RYZEN 5000 s 3D cache), budou poslední klasické desktopové procesory, které budou mít nožičky :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 11:41:37
avatar
No neříkal jsem to už při první zmíňce o AM5, že PCIe 5.0 bude nejdřív v Threadripperech a Epyc? Říkal! A obávám se, že s PCIe 5.0 pro AM5 budou hodně otálet. Nejdřív to čekám až tak po dvou generacích Threadripper a Epyc. Takže až třetí generace CPU pro AM5, což bude spíše až ke skoro konci životnosti AM5. Spíše už taková příprava pro AM6.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 11:50:42
avatar
nikdo asi PCIe 5.0 resit nebude, zbytecne by to desky neumerne prodrazovalo a stejne to grafiky nedokazou vyuzit.. v Serverech i pracivnich stanicich to nejakej smysl uz samozrejme ma a zakaznici si zde za to radi priplati.. Radsi levnejsi AM5 bez PCIe 5.0, to asi uvitaji vsichni aby byl pomer cena/vykon co nejlepsi.. Ono vetsina lidi ma v kompu stale grafiku s podporou max PCIe 3.0 tak k cemu bude tlacit do hernich PC PCIe 5.0.. proste je na to brzy
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 12:02:09

PCIe 5.0 pre stare GPU nema zmysel, dokonca ani pre integrovane , ale pre nove čipletove GPU, ktore môžu biť zložene aj zo 3 čipov ako ma teraz RX6900 tu už by som to netvrdil, že je to nepotrebne. Nvidia hovori o dvojnasobnom naraste vykonu u buducej generacii na 5nm, AMD hovori dokonca o trojnasobnom naraste vykonu.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 12:16:30
avatar
u tech cipletu bude naky omezeni sbernice pokud by mohlo nastat resit ta ultra rychla Infinity cache podle me.. proto bude asi 4x vetsi nez u 6900XT
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 14:32:52
avatar
V čipletech nebude AMD řešit nějakou generickou sběrnici typu PCI-E. Na to už má dávno svou Infiniti Fabric, navrženou přesně pro tyto účely, kterou propojuje vše uvnitř CPU/APU.
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 14:50:22

Co jsem řikal, kdo to řikal, já jsem to řikal..
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - LGA 2021-07-31 09:56:52
avatar
No, hlavně bude muset AMD platit za patent na LGA jedné nejmenované firmě. Důvod použití LGA je prostý a samozřejmě zcela jiný, než hustota nožiček. Nejde o nic jiného, než o dosažení vyšších frekvencí přes pin. Stará patice se dotýkala pinu ze dvou stran zboku, což vytvářelo parazitní indukčnost. Na dolním konci pinu zase docházelo k odrazům signálu. To vše ve výsledku snižovalo použitelnou frekvenci. LGA má na konci pinu výseč kuličky a dotýká se plošky v jednom bodě. Přes takové spojení projde vyšší frekvence. Intel vymyslel LGA už poměrně dávno a byl to geniální nápad.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 10:05:24

Je vidět jak se AMD a Intel navzájem potřebují a využívají konkurenci k vlastním tech. posunutím, ať už to je LGA patice, nebo čiplety. Každý přináší nějaké ty technologie a ve finále se obě platformy formují k dokonalosti.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 22:27:20
avatar
A ako fungoval AMD FX 9590 na pätici AM3+ keď mal takmer 5Ghz ? Ako je možné že dlhé roky držalo AMD rekordy v pretaktovaní procesora (AM2+ AM3+) aj keď mali horší výrobný proces než intel ? To porovnanie pätice a lga z hľadiska parazitne indukčnosti je prachsprostý nezmysel, stačí si zväčšiť pod mikroskopom plôšky na procesore a nožičky na LGA aby ste pochopili, že ako pri LGA tak pri pätici dochádza na jednom pine k viacerým prepojeniam.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!Wednesday, 22 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 259x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Friday, 17 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 856x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2048x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2245x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4010x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1403x
Komentářů: 1