Čeká nás velice příjemný upgrade v podobě nových 7nm procesorů RYZEN. Jaká je zatím realita?
Aktuální zprávy ze zákulisí, které již samozřejmě má přístup k testovacím finálním vzorkům nových procesorů AMD, přináší očekávané dobré zprávy. Samozřejmě nic z toho není 100% jisté, že bude platit pro všechny modely. Také pochopitelně nemůžeme čekat podobným skok, jaký byl mezi FX sérii a první generací RYZEN, nicméně podle všeho bude skok zase jasně větší, než byl mezi 14nm ZEN a 12nm ZEN+.
V tuto chvíli prý navíc AMD neposílá do širokého oběhu žádné vzorky procesorů s více jak aktivními 4 jádry, a to přes fakt, že samotný 7nm čip má 8jader/16vlákne z výroby vždy. Tyto testovací 4jádrové procesory prý mají k dispozici hlavně výrobci desek. AMD tak samozřejmě chce utajit, jaký pokrok ve finále udělá. Samo už předvedlo 8jádrový RYZEN 3000 na CES, když s ním porazilo konkurenční 8jádrový Core i9-9900K a to při nižším taktu a mnohem nižší spotřebě. Nikdo tedy moc nepochybuje o tom, že nové čipy budou znatelným pokrokem.
Ten největší má být v oblasti posunu IPC, tedy výkonu na takt, když proti současné ZEN+ má prý novinka běžně o 15% lepší výkon. To by bylo ohromné zlepšení. A zásadní pro konkurenční Intel, který v IPC má dnes zhruba 3-4% náskok se současnou architekturou proti AMD. 15% zlepšení ze strany RYZEN by hodně změnilo. Intel ale bude mít nadále výhodu dosahování vyšších taktů, i když je to za cenu extrémně špatné efektivity. AMD však zcela jistě bude mít znatelně vyšší výkon při stejném taktu, takže nebude muset tak vysokých taktů, a tedy horší efektivity dosahovat.
I tak se zvýšení taktů dočkáme. Aktuálně je maximem pro většinu RYZEN čipů kolem 4,1GHz v boostu, ty nejvýkonnější modely mají až 4,3GHz (2950X), ale to platí na 1-2 jádra maximálně. Pro všech 8 jader je obvykle dnes maximem 4,1 - 4,25GHz při taktování. 7nm generace procesorů nabídne opět o něco více. Vzorky prý mají boost až na 4,5GHz. Osobně si myslím, že to při taktování půjde ještě o něco posunout, ale 4,5GHz bych očekával jako rozumné maximum od nové generace. Nemyslím si, že AMD dokáže 5GHz, dokonce si myslím, že se ani nechce o podobný takt pokoušet záměrně. Je to extrémně neefektivní, Intel také, kdyby nemusel, tak se k 5GHz nehoní. Navíc pokud se potvrdí ten znatelný nárůst výkonu na IPC, a tedy na jádro, AMD klidně může stačit 4,5GHz na překonání výkonu až téměř 5GHz Intelu. Nikdo nejspíše ani nepochybuje o tom, že v multijádrovém výkonu Intel nemá sebemenší šanci konkurovat novým RYZEN (zejména když se vezme v úvahu cena), otázka je výkon na jádro, což je jediná výhoda, kterou v současnosti Intel drží.
Vylepšení se dočkal i paměťový řadič. RYZEN 3000 prý budou podporovat nativních 3200MHz nebo i rychlejší místo současných 2933MHz. Samozřejmě došlo ke snížení latencí atd. Jednou ze zásadních novinek pro příznivce taktování má být ale možnost taktovat paměti zvlášť, tedy bude možné zamknout rychlost vnitřní sběrnice CPU na určitou hodnotu a dál posouvat samostatně jen takty pamětí. Tedy tak jak to funguje na Intelu, kdy prostě paměti nemají na výkon CPU žádný vliv. U RYZEN je ale takt vnitřní sběrnice stejný jako takt pamětí, proto u současné generace RYZEN, i když paměti mohou jít hodně přes 4GHz, tak to není možné nastavit, protože CPU a jho sběrnice na to není stavěný, takže obvykle je maximem kolem 3600/3733MHz v nejlepších případech, ideální ale zůstává 3200MHz při CL14, což poskytuje nejlepší výkon. U nové generace RYZEN 3000 se to nejspíše výrazně nezmění, nízké časování stále znamená hodně. Ale teoreticky by tedy nově mělo jít nastavit u pamětí frekvenci jakou skutečně zvládnou (třeba 4000MHz), a již to nebude ovlivňovat vnitřní takt sběrnice procesorů RYZEN )ta může být zamčena třeba na těch 3200MHz). Uvidíme, co to v praxi bude znamenat.
Objevují se také informace o novém očekávaném AMD X570 čipsetu, který pochází přímo z dílny AMD. X570 je první PC platforma, která nabídne PCIe 4.0, což mimochodem B550, která dorazí později, velmi pravděpodobně nenabídne (pro běžné domácí uživatele nic podstatného, zejména když bude cenově dostupnější). Čipset má mít s procesorem dohromady až 40 linek, což je solidní na mainstreamovou platformu. Zatímco X470 a většina X370 desek bude nové CPU podporovat, u B450 a B350 to tak jisté není, u některých desek podpora nejspíše nebude, protože výrobci šetřili zejména na kapacitě BIOS čipů. Hlavně z tohoto důvodu pak A320 desky téměř jistě nenabídnou podporu pro 7nm vůbec. Nicméně to stěží bude někoho nějak zásadně trápit, osobně jsem A320 nedoporučoval do domácího PC nikomu, B350/450 desky stojí jen o kousek více a nabízí jasně více. Navíc A320 nebyl na rozdíl od obou vyšších platforem od roku 2017 vůbec aktualizován, takže se dá očekávat uvedení A520 později tento rok? Doufejme tak, že nové desky budou mít větší smysl než stávající A320, které vedle B350/450 prostě smysl nemají, navíc i nabídka je nedostatečná.
Každopádně stále platí, že X570 desky a platforma dorazí na trhu velmi pravděpodobně už v červnu, zatímco se 7nm procesory se počítá na trhu buď v červnu nebo červenci. AMD obojí samozřejmě představí a ukáže už na konci května na COMPUTEX prezentaci. Určitě bude obojí zajímavou novinkou a pravděpodobně jedinou zajímavou novinkou letos pro nejširší skupinu běžných PC uživatelů. Intel totiž bude letos konkurovat již představenými maximálně 8jádrovými 14nm COFFEE LAKE Refresh procesory, které příští rok doplní až 10jádrový COMMET LAKE. Stále ale současné „SKYLAKE“ architektury a stále na 14nm výrobě. Ze strany AMD je pak jediným otazníkem, zda se rovnou dočkáme i více než 8jádrových modelů pro AM4, ve hře je pro letošní rok ale velmi pravděpodobně „jen“ maximálně 12jádro, i když fyzicky mít 16jader bude, aktivních bude jen 12 kvůli TDP a rezervě. 16jader lze nicméně nejspíše čekat příští rok s nájezdem na 7nm+ výrobu, což by snížilo TDP na přijatelnou hodnotu. Později v tomto roce se dočkáme i nové AMD X499 platformy (PCIe 4.0) a RYZEN ThreadRipper procesorů, které nejspíše kvůli TDP a ceně zůstanou tento rok u 32jader maximálně, i když EPYC verze už budou mít těch 64jader. Opět bych také předpokládal, že 64jádrový ThreadRipper přijde až na 7nm+ výrobě příští rok.
U konkurenčního Intelu se nic zajímavého v dohledné době nechystá, X299 bude pokračovat dál a 14nm CORE i9 modely zůstanou u maximálně 18jader. Jediné, čím může Intel letos překvapit, jsou tak ceny, ovšem zatím tomu vůbec nic nenasvědčuje. Vypadá to, že spoléhat bude na setrvačnost a finanční sílu v rámci OEM trhu. Současně pak Intel potvrdil, že situace s omezenými kapacitami jeho 14nm výroby trvá a trvat bude i nadále nejméně celé Q3, přičemž se Intel soustředí hlavně na OEM a servery a běžné CPU pro běžné CPU jsou na druhé koleji, což znamená vyšší ceny a horší dostupnost mnoha modelů. AMD tedy bude mít velmi slušnou pozici při uvádění 7nm novinek, kdy konkurovat mu budou tak jen starší 14/12nm modely, které už dnes prodává za extrémně výhodné ceny. Pochopitelně 7nm procesory budou dražší, ale pořád o parník výhodnější než cokoliv, co dnes najdete v aktuální generaci od Intelu. Na dobrý poměr cena/výkon AMD prý určitě rezignovat nehodlá.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|