Majitel ARM vydělal 1,25 miliardy dolarů o které přišla NVIDIA. ARM teď zamíří na burzu …
Od počátku se nedávalo oznámení NVIDIA, že koupí ARM, příliš velké šance na úspěch. NV ale byla zoufalá, ve snaze mít vlastní CPU platformu, se snažila koupit jedinou technologii, se kterou má na poli CPU přímo zkušenosti a má na ní vlastní produkty. Jenže celý obchod za desítky miliard dolarů, musel být schválen antimonopolními úřady hned z několika částí světa. Vedle Britského, kde má ARM sídlo a všechno, musel být odkup schválen také Evropskými, Americkými a Čínskými regulátory. A všude NVIDIA tvrdě narazila.
Nutno říci, že očekávání většiny. NVIDIA totiž úřadům slibovala něco, co zcela popíralo její celou dosavadní existenci, fungování a styl podnikání. Slibovala jim, že se prostě nebude chovat jako NVIDIA. Že ponechá ARM otevřený a přístupný pro všechny jako doposud, i když ji k tomu nebude vlastně po schválení obchodu nic nutit. Žádný úřad, vlastně nikdo s kouskem fungujícího mozku na světě, jí to ovšem neuvěřil. A z dobrého důvodu. Zákulisní „vtip“, který koluje už roky: Jak poznáte že NVIDIA lže? Někdo z jejích představitelů a zástupců hýbe pusou nebo vydává tiskovou zprávu :).
Na stranu potenciálního spojení NV + ARM se oficiálně postavilo pár firem, které cítily příležitost udělat si u NVIDIA oko a vytěžit z toho v případě spojení v budoucnu. Ovšem drtivá většina firem zapojených v ARM platformě naopak vyjádřila ostré námitky, včetně části zakladatelů ARM samotného, který ale patří SoftBank, takže jejich vyjádření mělo jen reprezentační váhu. Každopádně úřady se nakonec také postavily ostře proti. V USA byla dokonce celá věc zažalována ze strany úřadů. V Evropě pak cílem podrobného extra prozkoumávání, kdy bylo prakticky jisté, že to neschválí. V Číně řekli víceméně ne jako první, a v Británii to také vypadalo na jisté ne, kdy se tamní politici kupodivu nenechali uplatit NVIDIA sliby o vývojovém centru a zachování nezávislosti ARM a firmy v Británii atd.
A tak se 100% potvrdily zákulisní informace již ze závěru minulého roku, podle kterých NVIDIA sama pochopila, že za této situace skutečně nemá šanci a začala připravovat svou komunikační exit strategii. A tak nastává den 8.2.2022 a NVIDIA se SoftBank oficiálně vydávají oznámení, že z celého dohodnutého obchodu nic nebude. Přesněji, SoftBank na tom vydělá, protože jí NV zaplatí 1,25 miliardy dolarů, kterými tak bude moci výrazně vylepšit své pošramocené hospodaření. A to je sakra dobrý business vydělat 27 miliard korun (bez DPH) doslova za nic! Pro NV je to samozřejmě horší, firma se tedy bude snažit zmírnit vztek akcionářů, že přišli zbytečně o část peněz, které jinak mohli dostat na už tak dost bohatých dividendách. Šéf firmy tak uklidňuje, že s ARM mají velké plány včetně úzké spolupráce na dalším vývoji. Firma také má mnoha letou licenci (20 let).
Nicméně jak víte, SoftBank chce prodat ARM za každou cenu. NVIDIA byla jen jediným opravdu vážným zájemcem a chtěla za ni zaplatit podstatně více, než je reálná tržní hodnota firmy, aby ji získala pod kontrolu a s tím i celou platformu, a hlavně licence a vše kolem toho. Tedy zásadní vliv na produkty konkurence jako Apple, Samsung, Qualcomm a mnoho mnoho dalších. Žádný skutečně vážný jiný zájemce se neobjevil, natož ochoten takhle přeplatit. Neobjevil se ani žádný zájemce, který by reálně měl naději, aby prošel přes antimonopolní úřady. SoftBank se ale chce ARM „zbavit“, minimálně z velké části.
Jedinou cestou je tak vstup firmy na burzu, který se tak nyní začíná připravovat. Vstup na ni by měl být hotov a realizován do zhruba jednoho roku. NVIDIA tedy stále bude moci být akcionářem, ale stejnou příležitost dostanou mnozí další. ARM není ale zajímavý z hlediska svých finančních výdělků. Ty jsou ve skutečnosti velmi malé, zajímavá je ale firma, co by tvůrce platformy a poskytovatel licencí. Což byl hlavní a jediný důvod, proč se o její kompletní ovládnutí pokusila NVIDIA. Pak by mohla změnit pravidla, výrazně navýšit ceny licencí a spousta firem dnes angažovaných v ARM by neměla na výběr, než nové podmínky akceptovat.
Každopádně ARM evidentně půjde na burzu. Co to bude znamenat pro další fungování této platformy je tak otázkou, která se začne zodpovídat od příštího roku. Fakt že bylo zabráněno tomu, aby ARM získala společnost NVIDIA, která je jedním z největších nepřátel otevřeného technického pokroku, otevřených standardů a jejich rychlého nástupu pro všechny, a její politika je v přímém kontrastu s politikou a přístupem firmy speciálně jako ARM, je velmi dobrá zpráva. A nepochybně vítězství pro velkou část trhu a všechny zákazníky. ARM v rukou NVIDIA by nepochybně udělalo všechno pro koncové uživatele vlastně jen dražší, komplikovanější a uzavřenější, nikoliv nutně celkově lepší …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|