Společnost Intel odhalila své plány a výhled pro následujících několik měsíců …
Intel uvedl na svém setkání s investory několik zajímavých údajů. Podle Intelu prý letos poprvé překonaly počítače hranici 1 000 000 prodaných kusů denně. Ročně se prý prodá téměř 400 000 000 počítačů. V roce 2014 by se toto číslo mělo vyšplhat na 700 000 000. Co s těmi počítači budeme dělat to nevím, ale pro Intel je důležité, že každý z těchto počítačů potřebuje procesor a Intel by tam všude rád viděl samozřejmě ty své.
Údajně se také dobře daří stále platformě netbooků a vůbec celé platformě ATOM. Letos se čeká na 40 000 000 prodaných kusů přístrojů této kategorie. Ačkoliv z počátku Intel netbooky neměl hodně rád a ATOM platforma mu hodně zamotala působení, nyní je používá, co by obranu, proti nastupujícím Tabletům, které v mnoha případech přicházejí na trh osazené platformou ARM. Podle Intelu jsou Tablety určené jen ke konzumaci obsahu, kdežto netbooky i pro vytváření. Podle Intel tak nehrozí, že by ATOM platforma a Netbooky ztratily na popularitě, jak někteří analytici předpovídají.
Intel také ústy svého CEO uvedl, že v platformě a procesorech ARM nevidí reálnou hrozbu. Realitou ale je, že s nástupem SmartPhone, Tabletů a podobných zařízení platforma s ARM procesory silně posiluje a dokáže dohnat výkonově i ATOM, ale při menších provozních nárocích. Jinými slovy, ARM je pro Intel vážný soupeř minimálně v tom smyslu, že to Intel nebude mít s prosazením na smartphone a Tablet platformě tak jednoduché. Co se určitě nezmění je, že Intel bude nadále největší procesorovou společností světa. Do pěti let prý hodlá na trh dodávat 1 000 000 000 čipů ročně pro všechny rozličné segmenty. Připomeňme, že Intel nevyrábí zdaleka jen X86 procesory, ale i řadu jiných průmyslových čipů.
Pokud jde o x86 procesory, Intel plánuje, že v polovině letošního roku dosáhne podíl nových Core i3/5/7 procesorů 44% ze všech procesorů Intel pro desktop. Ve 3Q 2010 už to bude 55% a ve 4Q dokonce 77%. V 1Q 2011, kdy se na trh budou chystat nové SandyBridge procesory, dosáhne podíl aktuálních modelových řad Core na 88% ze všech prodejů Intel na desktopu. Intel také nepočítá s tím, že by celkově na trhu s CPU nějak ztrácel, a nadále bude udržovat svůj podíl přes 80%. Zda k tomu bude mít co říci i konkurence je otázka. Nová generace a po mnoha letech i kompletně nová architektura procesorů AMD spolu s novými výrobními kapacitami by mohla znamenat malou změnu, i když výsadní pozici společnosti Intel by mohly výrazně ohrozit snad jen velmi nepravděpodobné a nepředpokládané události.
Pane DD, mohli by ste mi vysvetlit spojenie "Tablet platforma"? Hadzete tu cudzie slova a vidno, ze ani nepoznate ich vyznam. Naviac, slovne spojenie "platforma ARM" mi doslova trha usi.
..................................................
Prosim, skuste si najprv nastudovat co znamenaju slova ako architektura, platforma atd a potom sa tvarte, ze dokonale rozumiete tomu co pisete.
Doufám že v roce 2014 se objeví ještě nějaká jiná konkurence než jenom INTEL a AMD.Nebo alespoň AMD se přiblíží k Intelu.Jinak jeho moc bude téměř neotřesitelná.Já nerad monopoly.Stačí mi u nás ČEZ.
... sef microsoftu sa z prognoz intelu iste velice zaradoval a na perach so svojim heslom "Windows everywhere" si pokojne zapalil svoju najlepsiu cigaru pri pohariku fajnovo vychladeneho vinka rocnik 1928