Mobilní modely byly před pár dny uvedeny, ale na desktop si počkáme, ale bude zajímavý.
Už jsem to říkal v článku, která představil novou verzi 32nm APU procesorů TRINITY, známou pod označením RICHLAND. Dnes k tomu mám pár dalších informací. Richland procesory byly zatím uvedeny jen pro mobilní platformu:
Na nich je zajímavé to, že AMD bez změny výrobního procesu, beze změny architektury, protože Richland je vlastně pořád Trinity, dokázalo zvýšit o něco výkon a znatelně efektivitu, což bývá jen u skutečně nových generací. Může za to řada nových technologií, které AMD do nové verze těchto APU procesorů implementovala. Bohužel na desktopové verze si ještě počkáme. Jak bohužel dnes často připomínáme, současná situace na poli prodejů PC je velmi obtížná a potýkají se s tím všechny firmy bez rozdílu. Ať za to může tabletová bublina, nebo nepovedený Windows 8, prostě počítačů a to zejména těch levnějších, se prodává méně. Díky tomu jsou větší zásoby starších generací, a pokud jde o desktopové RICHLAND procesory, tak si na ně kvůli tomu počkáme.
V současné době to vypadá, že tedy nové modely A10/A8/A6 a A4 série 6000, které nahradí stávající sérii 5000, dorazí asi v červnu a představení proběhne na COMPUTEXU. AMD se to celkem hodí, protože Intel bude na stejném veletrhu představovat své novinky, které přinesou hlavně lepší integrovanou grafiku, ale AMD věří, že je v tomto ohledu stále lepší a bude to moci předvést.
Každopádně nejrychlejším modelem by měl být A10-6800K s taktem neuvěřitelných 4,1GHz v základu a 4,4GHz v Turbo režimu! Procesor má nativně 4 jádra, ale vzhledem k modulární koncepci architektury PILEDRIVER víme, že je to vlastně dvoumodulový CPU, kde základem není 1 jádro, jelikož nedokáže pracovat samostatně, ale právě dvoujádrový modul, kde se obě jádra dělí o prostředky původně určené pro jedno jádro. Je to tedy spíše koncepce 2 jader se 4 vlákny a dokonce tyto CPU tak mnohé systémy vidí. Samozřejmě je to APU, takže jeho součástí je i integrované grafické jádro. U špičkového (pro OC odemčeného) A10-6800K je to Radeon HD 8670D s taktem 844MHz, tedy vůbec nejvýkonnější integrovaná grafická karta na světě. Navzdory označení příslušníka GCN řady Radeon HD 8000, je to jen stará 4D architektura známá z HD 6900 grafik. Nicméně umí DX11 a všechny náležitosti "velkých grafik". TDP celého CPU je 100W (reálná spotřeba je samozřejmě výrazně nižší) a procesor je nadále kompatibilní se současnými deskami FM2 platformy.
Vzhledem k tomu, že současný TOP model A10-5800K má se stejnými jádry a TDP 100W frekvenci jen 3,8GHz(4,2GHz), bude A10-6800K o pěkný kousek výkonnější po všech stránkách a tedy o dost efektivnější. To vše bez změny architektury CPU/GPU, bez změny výrobního procesu atd., pouze implementací několika nových technologií. Zní to dosti slušně. Ceny A-6000 novinek by měly kopírovat stávající ceny APU procesorů řady A-5000. Takže červen (06/2012).
PS: AMD jinak tlačí na pilu u APU procesorů a po tomhle vylepšeném "TRINITY 2.0", které bude aktuální po zbytek roku, chce ještě na konci tohoto roku minimálně představit skutečně novou generaci APU čipů a procesorové architektury. 28nm "KAVERI" s očekávanou STEAMROLLER architekturou procesoru a grafickou částí s architekturóu GCN. S uvedením do běžného prodeje bych ale letos už moc nepočítal.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|