Někteří se ptají po vydání APU TRINITY, kdy dorazí také jejich FX verze, tedy procesory bez grafiky.
Termín, který jsem vám prozradil už před pár měsíci, stále platí. AMD připravuje FX procesory s architekturou PileDriver, což je vylepšený Bulldozer, na konec 3Q/začátek 4Q letošního roku. Tedy někde kolem přelomu září/říjen. Toto datum berte jako skutečně první možné. Ostrá výroba FX modelů s novou architekturou totiž začne až během léta. AMD by s ní ale neměla být vážné problémy. Neměla by se tedy opakovat situace FX Bulldozer modelů, které byly výrazně zpožděny protože, že AMD se soustředí na APU a tehdejší Llano modely měly výrazně nižší výtěžnost, než se čekalo a tak pro výrobu FX modelů nebyly kapacity. Jak víte, AMD má na 32nm čipy stále jen jedinou továrnu, i když dnes už s poměrně o dost větší kapacitou a hlavně kompletně dobudovanou a předělanou na 32nm, což ještě před rokem zdaleka nemělo.
Také TRINITY procesory jsou výrazně lépe na 32nm připraveny a s jejich výrobou prý nejsou problém. Vydání desktopových verzí bylo odloženo kvůli obecně nižší poptávce po PC, kdy jsou ještě velké zásoby starších dílů, které se musí doprodat. Ze stejného důvodu byl o nějaký čas odložen i Ivy Bridge od Intelu.
A co čekat od FX PileDriver modelů? Vyšší výkon jistě, hlavně také vyšší efektivitu. Ledacos už právě napověděli mobilní Trinity, které proti Llano i na stejném 32nm výrobním procesu, představují příjemný pokrok. Trinity ale nemá ten 100% PileDriver, jak jej bude mít FX, přeci jen je rozdíl mezi APU a CPU. Samozřejmě AMD nadále bude rozvíjet modulární architekturu, kdy tedy už není základem procesoru 1 jádro, ale 1 modul. V případě AMD má ten modul fyzicky 2 malá jádra, která se ale dělí o prostředky, takže to 1 jádro není samostatně funkční celek a nedá se tak srovnávat s 1 jádrem u procesorů Intel nebo u starších procesorů AMD. S tím má samozřejmě problém část aplikací, které toto nejsou schopny využívat. Ale časy se mění a SW vyvíjí. Například u serverů, kde je vývoji aplikací a optimalizaci věnována výrazně větší a častější pozornost, je Bulldozer velmi populární a dokonce získal i nějaká ocenění za nejlepší serverový procesor loňského roku a AMD po letech díky BD navýšila podíl v serverech.
Zkrátka a dobře, desktopové aplikace se vyvíjejí pomaleji, ale vyvíjejí. Ostatně ještě dnes je na desktopu pár těch, kteří s výrazně starším konceptem Intelu (2 vlákna na 1 jádro) mají také stále problémy a víme dobře, jak to vypadalo před lety, když s tím Intel přišel. Architektura BD/PD je ve stejné pozici. Samotný Windows 7 s sní neví moc rady a proto mnozí poukazují na výsledky testování třeba z Linuxových distribucí, které jej využít umí. MS se už nějakou dobu snaží o nápravu, ale je to komplikované. Slibuje ale, že Windows 8 budou v tomto směru výrazně jinde a lepší. Ostatně ani Intel neplánuje u stávající architektury CORE, která tu s námi už nějakou dobu je, zůstat na věky a připravuje nový HASWELL. Je na vývojářích SW a aplikací, aby s modernizací svých produktů trochu pohnuli.
Samozřejmě s tím, že by nejvýkonnější AMD FX proháněl za stávající situace nejvýkonnější Intel Ivy Bridge, počítat nemůžeme a nic nenasvědčuje tomu, že by se tak stát mělo. AMD už se jasně nechalo slyšet, že v dohledných letech vůbec do high endu nepoleze :( . Čekejte tedy nové FX modely o něco výkonnější o něco efektivnější než současné FX, ale za stále stejné ceny, co stojí FX modely dnes.
Zdroj: Xbitlabs
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|