Uvedení nových procesorů se již blíží a partneři AMD jsou již informování o cenách.
Zatím to samozřejmě neberte oficiálně, ale na internet se dostaly údajné ceny nových procesorů AMD, s jakými vyrazí na trh. Mohu vám nicméně říci, že nástřely cen rozhodně nepocházejí pouze z jednoho zdroje a AMD v tuto chvíli již samozřejmě komunikuje s partnery, ohledně cen novinek, takže je celkem dost pravděpodobné, že právě tam se asi vytvořila ona mezera a únik informací.
Takže jak by to mohlo vypadat? Jak víte, tak AMD na 32nm uvede dvě řady procesorů. Už jsem vám mnoho mnoho měsíců zpět říkal, že AMD Llano je mainstream, který de facto nahrazuje současné Athlon/Phenom II procesory v cenové relaci zhruba do 3500 korun. Procesory Llano jsou 32nm, jsou založené na současné architektuře Athlon II procesorů, které je ale samozřejmě výrazně modifikována. Hlavně mají integrovanou grafiku a podporu mnohem rychlejší RAM, právě kvůli výkonu této karty. Na trh se dostanou X2 a X4 verze a asi se časem objeví i X3. Procesory budou odstupňovány podle počtu procesorových, ale hlavně grafických jader. Nejslabší X2 budou mít jen 160SP v GPU (což je pořád 2x tolik co má AMD Brazos). Základní X4 modely budou mít 320SP a nejvyšší X4 plných 400SP. Na trh se dostanou modely s vysokými frekvencemi a turbem, jejichž TDP bude dosahovat hodnot 100W (na tom se hodně podílí právě integrované GPU). Kromě desktopových Llano modelů dorazí i mobilní verze. Obě Llano spolu sdílení FM1 čipst a nejsou kompatibilní s AM3/AM3+ deskami. AMD Llano platforma bude zároveň první platforma na světě, jejích čipové sady budou mít nativní podporu USB3.0. Jak vidíte z cenových proklamací, vypadá to, že ceny X2 by se od těch současných měly lišit jen minimálně a ceny X4 také a jedná se o procesory s maximální cenou kolem 3500 korun včetně DPH.
Samozřejmě většina nadšenců je zvědavá na zbrusu novou architekturu AMD, jménem Bulldozer. Jak se tedy AMD podařil modul, ze kterého jsou modulově skládány X4, X6 a X8 procesory ZAMBEZI? To se dozvíme přibližně za měsíc. Procesory mají TURBO, mají velikou L3 a architekturu i stavbu naprosto rozdílnou od té, kterou AMD nebo Intel dnes používají. Nativní podpora pamětí je na vysokých 1866MHz a procesory mají TDP 95-125W. Vzhledem k těmto poměrně reálným cenovým výhledům je pravděpodobně už asi všem jasné, že AMD Bulldozer bude mít na to, soupeřit s tím nejlepší, co Intel na své mainstreamové Sandy Bridge LGA 1155 platformě nabízí. Osmijádrový model AMD s cenou kolem 320 dolarů (6600 korun včetně DPH) by se mělo utkat s 310 dolarových Core i7-2600K. V tomto případě se vlastně jedná o souboj 8jádrových procesorů, protože se tak obě tváří, i když ve skutečně má Intel Core i7-2600K jen 4 fyzická a 4 emulovaná jádra a AMD X8 má vlastně 4x(1+0,75 jádra). Slabší šestijádrový model za 240 dolarů (5000 korun) by se tedy měl utkat s 220 dolarovým Core i5-2500K. Není proto divu, že se na trh údajně kvapně chystají rychlejší Core i5/7 modely Sandy Bridge a to právě na přelom června a července (06-07).
AMD se o nových procesorech nechalo slyšet, že kompletně překopalo design a uspořádání procesorů od všeho, co jsme doposud znali. Nové modely mají kratší komunikační dráhy a efektivnější využití tranzistorů. AMD se chlubí výrazně lepšími provozními vlastnostmi nových modelů a tedy účinností proti současným Phenom II procesorům. Například v nejnižším zatížení spotřebují nové procesory o 95% méně energie, než ty současné. Nové procesory také mají TURBO režim mnohem propracovanější a to hned několika řadový.
(ASUS Sabertooth AMD990FX AM3+ bude za zhruba 3 týdny na trhu)
AMD Bulldozer procesory budou dostupné pravděpodobně až v posledním týdnu v červnu, jsou kompatibilní se stávajícími AM3 deskami, ale samozřejmě asi nepojedou naplno. Spolu s nimi tedy dorazí i AM3+ desky s AMD 9xx čipsety a hlavně novým SB950 můstkem. Desky AM3+ s AMD 900 můžete očekávat už v půlce června na trhu, tyto desky v poklidu osadíte současnými AM3 procesory. Je skutečně neuvěřitelné, že i když AMD zcela překopalo architekturu, změnilo výrobní proces a tak dále, tak udrželo kompatibilitu v podstatě na stejné patici i deskách.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|