Společnost AMD věří v x86 a bude vyrábět dál i velké procesory bez GPU pro servery i desktop
Pohřbívači AMD se opět spletli, stejně jako se pletli mnohokrát dříve. Jak jsme se zabývali v nedávném článku, kde jsme poměrně podrobně rozebrali, proč jsou úvahy o konci AMD a konci vývoje velkých CPU zcela neopodstatněné, tak nyní už tu máme oficiální potvrzení přímo od AMD.
Původní plány byly ovšem opět poněkud narušeny tradičním a stále se vracejícím problémem AMD, který vlastně stojí za 90% všech problémů, se kterými se AMD dlouhodobě potýká. Ano, hádáte správně, AMD zase narazilo na ledovec jménem výroba.
Bohužel se potvrdily naše dřívější spekulace a informace, že 28nm výroba GlobalFoundries, kterou AMD potřebuje pro novou generaci procesorů postavených na architektuře SteamRoller, má problémy a s tím související zpoždění. Takže už si definitivně můžeme škrtnout z plánů na rok 2013 nová velká APU (A4/A6/A8/A10), ale také nové procesory bez grafik řady FX a příbuzné Opterony, které na 28nm SteamRoller architektuře budou stavět. 28nm výroba u GlobalFoundries nebude příští rok dostupná!
Na samotném vývoji zbrusu nové architektury SteamRoller, která bude pokračovat a dále rozvíjet současnou modulární stavbu CPU, se nic nemění. AMD tak alespoň získá čas na vyladění procesorů, kde by u finalizace návrhu mělo být použito sice náročnějšího, ale ve výsledku mnohem lepšího způsobu. Nic se nemění ani na tom, že AMD bude mít nadále v nabídce i velké procesory bez grafik, tak jak je známe nyní. A to jak pro serverovou, tak pro desktopovou platformu. Dokládá to i nejnovější oficiální roadmapou ohledně serverové platformy. Pro AMD ale i pro nás to znamená, že stávající platformy procesorů Vishera a Trinity zde proti původním plánům budou muset vydržet ještě skoro 1,5 roku s jen malými vylepšeními. I když AMD má prostor pro zlepšení, kdy zejména u FX modelů může vyladit napájení a vydat výkonnější čipy s udržením stávající úrovně spotřeby. Na druhou stranu, Intel v polovině příštího roku uvede novou 22nm generaci CPU a očekává se, že výkonově opět o něco poodskočí (rozhodně více než o 0-4%, což byl letošní skok u Ivy Bridge proti Sandy Bridge). AMD tak bude muset nadále udržovat i velmi nízké ceny. To je na jednu stranu dobrá zpráva pro všechny milovníky dobrého poměru cena-výkon, nemluvě o ceně základních desek, jejichž vývoj a vše okolo je už 3x zaplacený. Takže ceny AMD 990FX desek proti kvalitativně a výbavou rovnocenným a třeba i jménem stejným modelům na třeba na Intel Z77, jsou úplně jinde. Na druhou stranu asi nebudeme příliš od věci, když odhadneme, že Intel nebude chtít, ani nebude mít důvod, tlačit ceny svých čipů někam dolů, takže bych se ani nedivil, kdyby současné ceny čipů byly úplně stejné i u jejich nástupců a další rok se nám tak na cenách nic neměnilo.
Studená sprcha pro supy a pohřbívače AMD přišla i s prohlášením AMD, že nadále plně věří a stojí za x86. Prohlásil to sám současný šéf AMD, což je poměrně zásadní věc, protože se až do této chvíle mělo za to, že právě nové vedení chce od x86 zdrhnout a více se soustředit na ARM. Zdá se, že už jim bylo vysvětleno, že to není tak jednoduché, že na ARM trhu je velká konkurence (na rozdíl od x86 trhu) a navíc ARM platforma není všespásná a i když v dalších letech bude výkonově x86 možná trochu dohánět, zároveň však bude x86 architektura dohánět ARM v úspornosti. Pro AMD je tak nadále x86 platforma číslo jedna, na čemž ale nic nemění ani plány ohledně vývoje i ARM64 procesorů, určených hlavně pro servery a to konkrétně úsporný segment, na který se soustředí firma SeaMicro, kterou si AMD nedávno koupilo.
Definitivně tak můžeme pohřbít všechny spekulace a výmysly, které se v poslední době šířily hlavně od nepříliš dobře informovaných zdrojů. Nic se nemění, AMD pokračuje ve vývoji všech současných platforem, jen kvůli 28nm výrobě u GF, kterou bohužel AMD výrazně nemůže ovlivnit, bude nástup nové generace procesory odložen až někam do Q2/Q3 2014, čemuž ale doufejme, bude odpovídat i velký nejen výkonový posun nové generace čipů AMD s integrovanými grafikami i bez nich. Co se nemění je uvedení nové generace nejmenších APU čipů na 28nm, které jsou ale vyráběny jiným druhem 28nm výroby a hlavně u jiné společnosti (TSMC). Ty se objeví už v Q1/Q2 roku 2013.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|