Pokud už nechce být omezeni současnými low endovými Core i9/RYZEN 9 procesory …
Jak bohužel mnozí dobře vědí, na trhu už nějakou dobu chybí skutečné high end procesory a PC. AMD bohužel zklamalo, když nikdy nevydalo slíbené RYZEN ThreadRipper 5000X modely pro TRX40 platformu. Intel pak sice vydal novou high end platformu W790 s procesory XEON Sapphire RAPIDS W-3400/2400 série, ovšem dostupnost je stále jen na dotaz a z hlediska výkonu bohužel nepřekonávají ani starší RYZEN ThreadRipper PRO 5000 modely, které jsou stále mnohem výkonnější. Nicméně jak ThreadRipper PRO procesory, speciálně se starou WRX80 platformou, tak XEON, jsou víceméně jen pro pracovaní stanice. Nejsou to vyloženě high end procesory pro klasické HEDT PC a nadšence.
Těch se ale konečně dočkáme! AMD vrací na trh klasické high end procesory RYZEN THREADRIPPER X, kdy vedle očekávaných PRO variant pro novou 8kanálovou WRX90 platformu, skutečně dorazí i pro PC nadšence orientované X verze, které jsou určené pro novou klasickou 4kanálovou platformu TRX50.
AMD vypustí do volného prodeje tři high endové RYZEN ThreadRipper. A to 24jádrový 7960X za 1499 dolarů, 32jádrový 7970X za 2499 dolarů a 64jádrový 7980X za 4999 dolarů. Samozřejmě vedle velkého množství ZEN 4 jader disponují také 4kanálovým řadičem DDR5 a hlavně mají 48x PCIe Gen5 linek, což vám prostě mainstreamová AM5 nenabídne, ta má polovinu obojího. Ovšem pokud budete chtít, tak si i do TRX50 budete moci osadit ThreadRipper PRO procesory, které jsou sice významnější dražší, ale dorazí také špičková 96jádrová verze TR PRO 79950WX za 9999 dolarů. Technicky tedy tohle bude nový nejvýkonnější aktuální high endový procesor na trhu. A co dokáže?
AMD udělalo malou demonstraci a pustilo k němu i taktovače. V základu má sice procesor jen 350W TDP (s ohledem na výkon a počet jader je to opravdu „jen“), nicméně pokud ten limit vypnete, samozřejmě se dá dostat výkonem vyšší. Co je zajímavé, tak i se spotřebou téměř 1000W lze tenhle procesory chladit rozumně výkonných vzduchovým chladičem, protože heatspreader je obrovský. A tak s chladičem ICEGIANT dokázali tenhle 96jádrový ZEN 4 procesor na ASUS RX TRX50 SAGE desce, a tedy jen 4kanálovým řadičem, dostat na více než 161 tisíc bodů v Cinebench R23. Při osazení výkonného vodního chladiče se pak procesor dokázal dostat přes 167 tisíc bodů. A samozřejmě nějaký ten rekord při použití ještě výkonnějších typů chlazení tak ještě padne.
Vedle toho jsou současné Core i9-13900K/14900K nebo RYZEN 9 7950X opravdu jen low end, protože dávají kolem 40 tisíc bodů. AMD tedy dokáže se skutečným high end procesorem posunout ten výkon rovnou více než 4x! Samozřejmě ta spotřeba je vysoká, ale fakticky je jen cca 2,5x a 3x vyšší než u mainstreamového Intelu ze 4x nižším výkonem, takže pořád lepší efektivita i po OC. Dobrou zprávou je, že ani na těch „základních“ 350W není ten procesor zase o tolik pomalejší. AMD by navíc dokázalo být ještě efektivnější. Bohužel zajímavé ZEN 4C čipy, které existují ve formě až 128jádrových EPYC procesorů, se ve verzi THREADRIPPER neobjeví. Nicméně s typickou spotřebou mainstreamových Intel procesorů, dokáží téměř 90 tisíc bodů úplně v pohodě, takže opět více než 2x vyšší výkon a to se vůbec nebavíme o možnosti taktování:
Zkrátka AMD zdaleka neukazuje ani s novými RYZEN THREADRIPPER úplné maximum toho, co skutečně dokáže. Ovšem jsme i tak rádi, že se na trh vrací konečně skutečné high end PC platformy. V prodeji budou od 21.11.2023 a stále doufáme, že budeme mít šanci se na ně prodívat, i když ceny procesorů jsou trochu problém. Na druhou stranu speciálně ty ThreadRipper X verze jsou vlastně pořád velmi levné ve srovnání s tím, co stojí PRO nebo EPYC verze procesorů se stejným počtem jader, nebo co si účtuje Intel za podstatně slabší XEON konkurenty. AMD chce za ty X verze i o několik tisíc dolarů méně, než za srovnatelné EPYC/PRO varianty. Takže jakkoliv jsou ty ceny vysoké, na poměry toho, co to je jsou velmi rozumné. I tak bude pro nás trochu problém dostat nějaký na test k nám. Každopádně HEDT PC žije!
Vam co to vyuzijete to preju, ja se zatim spokojim se 7950x - byt bych vice jader v nekterych nasazenich dokazal obcas vyuzit, ten pomer cena/vykon mi za tuhle platformu precejenom jeste nestoji. Doufam, ze to nepujde proti brzkemu narustu jader v mainstreamove platforme (precijenom na 16 jadrech uz stagnujeme docela dlouho). Vim, ze se spekuluje o 32 (C) jadrech v zen5, ale pro me vyuziti nebudou ty Ckova jadra tolik prakticka, tesim se na vetsi pocet tech plnohodnotnych v mainstreamove platforme..zacinam mit ale pocit, ze to na am5 spise asi jeste nebude.
7950X je 16 jadro bez 3D cache
7950 3D je jeden čiplet s 3D cache a druhy bez
a myslel som si či nedorazi aj 7950c s jednim čipletom 8 jadrovim a druhym 16 jadrovým, dokopy 24 jadier.
Ale asi si ho AMD nechava pre ZEN5 s označenim 8950c
Bude to zaujímavé
8950 3D
8950X
8950c
a Intel si môže hodiť mašľu 24 jadrovy CPU s 48 vlaknami ...
U ZEN 5 se nárůst jader nečeká, zůstane to téměř určitě jen u 8jádrových čipletů, tedy 16jader pro RYZEN 9, ačkoliv je možné i více a AMD takové vzorky má, aktuálně to v plánech není ...
já prostě nechápu, že když je Intel tak v prd*li - tady čtu jeden článek za druhym jak na serverech ztrácí půdu pod nohama, v mobilní divizi jsou problémy, desktop pokulhává.....proč jsou dnes akcie Intel nejvýše od června 2022? Když bych se jako investor podíval na grafy akcií Intel, AMD a nVidia, tak bych řekl, že pokulhává spíš to AMD....jako fanoušek AMD tuhle situaci prostě nechápu....dyť logicky by měli investoři kocábku jménem Intel dávno začít opouštět...
No mainstreeam je to asi jako Subaru Impreza STi na parkovišti Lídlu...
Procesor je to super, ale míjí určitě 75% trhu právě mainstreamu. Výkony super, pokud dlouhodobě nebudou nespolehlivé desky, tak se v segmentu workstation uchytí. Ale to se bavíme o značkových sestavách s NBD za 3500,- Euro a výše.
Přepočet výkonu na Watt , nebo jedno jádro muže být sebelepší , ale budget to nemění. A pokud bude i3 nejlevnější tak bude nejlevnější...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!