Samozřejmě pro vás otestujeme postupně všechny novinky, ale který je podle vás nejzajímavější?
AMD postupuje dle svého dlouhodobého plánu (a k překvapením mnoha jej plní), a tak nás letos čeká druhá generace architektury ZEN a již 7nm procesory RYZEN. Také musíme určitě ocenit transparentnost, s jakou AMD přistupuje ke všemu. Vše oznamuje přehledně, jasně a srozumitelně, a to ještě dříve, než ty novinky vůbec vpadnou do obchodů, a tak dává všem čas se připravit, rozmyslet atd. Už v tuto chvíli tak víme, co dorazí 7.7.2019 na trh. Teď je jen otázkou, který procesor bude nejzajímavější?
To, který bude nejvýkonnější, o tom asi není sporu. Zatím TOP modelem bude 12jádrový RYZEN 9 3900X za 499 dolarů (13 700 korun vč. DPH). Až někdy v průběhu září (a nevíme kdy přesně), pak dorazí 16jádrový RYZEN 9 3950X za 749 dolarů (20 600 korun vč. DPH). Tím AMD pravděpodobně nadlouho vyřadí Intel z konkurenceschopnosti, protože si proste nemyslím, že Intel dokáže nacpat 16jader na 14nm výrobě do mainstreamu, téměř jistě do nedokáže smysluplně ani na 10nm v žádné dohledné době (minimálně 2-3 roky). Plány Intelu na 10 jádrový mainstreamový 14nm procesor pro příští rok vypadají poněkud směšně. Už letos by nestačil výkonem, cenou ani provozními vlastnostmi. Pro hráče a uživatele mainstreamu tedy budou další roky o něco jednodušší.
Nemyslím si, že by AMD mělo nedostatek zájemců o to 16jádro, ale přeci jen spousta lidí bude úplně spokojená s tím 12 jádrem. Přeci jen cena také hraje roli. A i když všechny modely jsou fantastické a vlastně levné, zejména ve srovnání s tím, co jsme doposud za podobný výkon museli platit, stejně je pro mnoho lidí určitě velký rozdíl dát 14 nebo 21 tisíc a procesor. Pro mnoho lidí už je 10 tisíc hodně, ale díky parametrům se určitě řada z nich rozhoupe přitlačit a těch 14 tisíc za 12 jader dát. Ale 21 tisíc už je přeci jen dost. Zatím to také 2 měsíce minimálně řešit nemusíme. Situace je přehlednější. I to, že na rozdíl od první generace RYZEN, kdy AMD mělo tři 8jádrové modely včetně 1800X za 499 dolarů, tak teď 8jádra stojí znatelně méně než 12 jádro a není to tedy připlácení jen tak na vyšší základní takt. Prostě nákup 12jádra dává určitě smysl, příplatek je rozumný a troufám si říci, že půjde o velmi populární CPU.
Jestli ale bude celkově populárnější než 8jádrový RYZEN 7 3700X a RYZEN 7 3800X? To si zatím odhadnout netroufám, spíše ale ne. Čistě vzato hlavně pro hráče je těch 8 jader více než dost a ve hrách by tak neměl být rozdíl a těch 4-5 tisíc je lepší vrazit třeba do grafiky. Pokud ale k tomu děláte něco více, je jasně 12 jader využitelných už dnes. Nicméně zejména RYZEN 7 3700X s těmi 65W, plně taktovatelný, v základu vybavený tím pěkným RGB chladičem a za cenu 329 dolarů (9000 korun) to je atraktivní nabídka.
Osobně si myslím, že samozřejmě nejprodávanější budou RYZEN 5 modely. Poměr cena/výkon z hlediska použití pro běžné hráče a běžné uživatele PC, mají o parník lepší než cokoliv jiného na trhu. Zejména RYZEN 5 3600 s 65W, plně odemčený pro OC se slušnými základními takty za 199 dolarů (5500 korun), to je těžká váha. Spousta lidí bude určitě nadále vyhovovat i současný RYZEN 5 2600 za 4500 korun, ale pokud jste ochotni si připlatit, tak nový RYZEN s IPC vylepšením, vyššími takty a dalšími novinkami, určitě stojí za to. Jestli připlácet na RYZEN 5 3600X s vyššími takty a 95W TDP za 249 dolarů (6800 korun), to je otázka. Určitě si na ní v některém z testů odpovíme.
Můj názor tedy je, že pro hráče a běžné uživatele bude RYZEN 5 3600 absolutním králem, určitě převezme štafetu nejprodávanějšího desktopového CPU po RYZEN 5 2600 zcela zaslouženě. Nicméně přeci jen 8jader/16vláken není dnes těžké využít a hry a všechno míří k tomu jej plně využívat. Takže příplatek na RYZEN 7 modely bude dávat smysl a není zase tak enormní. Potěší i lepší základní chladič v ceně RYZEN 7 a RYZEN 9 modelů, kdy spousta uživatelů tak ani nebude muset nutně kupovat chlazení extra, což nějakou tu tisícovku klidně ušetří. Samozřejmě pro nadšence je volba jasná. RYZEN 9 modely s 12 a 16 jádry jsou zajímavé i z jiného důvodu. Teoreticky by měly mít nejlepší výkon na jádro, a tedy ve všech ohledech.
Obvykle totiž hlavně u Intelu platí, že větší čip = nižší takty a horší výkon na jádro atd. U AMD je tomu ale naopak. Protože jsou všechny čipy stejné, ovšem AMD je dává k sobě a přizpůsobuje tomu i napájení, tak procesory s více čipy (jádry) dokáže díky lepšímu napájení udržet vyšší takty. A tak BOOST takty má 12 RYZEN 9 vyšší než ostatní modely. 4,6GHz je opravdu hodně. Překvapení je to i proto, že čipy jsou 7nm. Intel demonstruje, že dosáhnout s novým procesem na vyšší takty není samozřejmé. Jeho zatím jediný 10nm čip běhá skoro o 1GHz níže než stávající 14nm čipy, protože prostě 10nm nedokáže tak vysoko jít. AMD ale dokázalo takty proti 14/12nm zvýšit na 7nm minimálně o dalších 300-400MHz. Hodně jsme tedy zvědaví na taktování, kdy víme, že 5GHz se 7nm 16jádrovým RYZEN procesorem je možné, ale jen na dusíku. Takže doma 5GHz s RYZENEM nečekejte. Nevadí, nepotřebuje je, protože dokáže nabídnout podobný výkon jako 5GHz Intel s taktem kolem 4,5GHz. Můj osobní odhad je tedy 4,4 – 4,5 GHz na všech jádrech s běžným AiO chlazením maximálně. Uvidíme, první procesory již máme v redakci, testy vám tedy nabídneme, jakmile to bude možné. Ale ceny a další věci už jinak znáte, takže jak to vidíte? 6, 8, 12 nebo až 16 jader? Který RYZEN procesor vás zajímá nejvíce?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|