Intel kromě výroby čipů investuje ohromné peníze do vývoje nových technologií …
Společnost Intel je největším výrobcem mikročipů na světě. Samozřejmě díky své pozici a financím může investovat i miliardy dolarů do výzkumu různých technologií. Ostatně každý kvartál, když informujeme o hospodaření Intelu, tak tam vidíme minimálně 3 miliardy, které Intel nacpe do vývoje a to rozhodně nebudou jediné peníze. Intel zkoumá řadu možností a věcí a dnes přišel s tiskovou zprávou, ve které popisuje velmi zajímavou technologii …
Jistě víte, že pro přenos informací se dnes používají hlavně kabely a dráty všeho druhu a to i v našich PC. Další možností jsou optické kabely a také bezdrátové přenosy. Intel, a nejen on, zkoumá i další možnosti přenosu informací a to jak na velkou vzdálenost, tak na malé vzdálenosti třeba v samotných PC. Jednou z možností je laser (světlo). Intel nám dnes poslal zajímavou tiskovou zprávu o této nové technologii:
Intel prokázal, že světelné paprsky mohou v budoucích počítačích nahradit elektronické signály
Společnost Intel jako první na světě vytvořila komplexní fotonové propojení za použití integrovaných laserů. Tato novinka by mohla znamenat revoluci v designu počítačů, významný nárůst výkonu a ještě vyšší úspory elektrické energie
Labs vytvořila první optické datové propojení na křemíkovém základě za použití integrovaných laserů a technologie Hybrid Silicon Laser.
Experimentální čip je s to přenášet data rychlostí 50 miliard bitů za sekundu (50Gbps). Výzkumní pracovníci nyní usilují o dosažení ještě vyšší rychlosti.
Vysokorychlostní optická komunikace postavená na této technologii by mohla vést k radikální proměně tradičního navrhování a konstrukce počítačů: od netbooků až po superpočítače.
Firmy se serverovými farmami nebo datovými středisky se budou moci vyhnout „kalamitám“ a zároveň budou moci dosáhnout významných provozních úspor zejména v oblasti místa a energie, neboť četné kabely bude možné nahradit jedním optickým vláknem.
SANTA CLARA, 27. července 2010 – Společnost Intel dnes oznámila významný pokrok ve snaze nahradit elektrony při přenosu dat v počítačích. Vyvinula prototyp, jenž představuje první optické datové propojení s integrovanými lasery. Spojení dokáže přenášet data na delší vzdálenosti a mnohem rychleji než stávající měděná technologie, a to až rychlostí 50Gbps. Při takové rychlosti by bylo možné během jediné sekundy přenést celý film v HD kvalitě.
Dnešní počítačové komponenty jsou vzájemně propojeny buď měděnými kabely, nebo stopami na deskách s tištěnými spoji. Vzhledem ke znehodnocování signálu, k němuž dochází při použití kovů, jako je měď, k přenosu dat, mají tyto spoje omezenou maximální délku. Toto omezení se projevuje v designu počítačů, kdy je třeba, aby procesory, paměť a další komponenty byly umístěny co nejtěsněji vedle sebe. Dnes zveřejněná novinka je dalším krokem k tomu, aby tato spojení byla nahrazena velice tenkými a lehkými optickými vlákny, která zvládnou přenos dat na podstatně delší vzdálenost. Tím se zásadně změní způsob, jímž budou navrhovány počítače budoucnosti, a rovněž to bude mít dopad na architekturu budoucích datových středisek.
Technologie Silicon Photonics najde uplatnění napříč počítačovým odvětvím. Například s takto vysokou přenosovou rychlostí si lze představit 3D domácí obrazovku o velikosti celé zdi pro domácí zábavu nebo videokonferenci, kde bude rozlišení tak veliké, že budete mít pocit, jako kdyby byli herci nebo členové rodiny v pokoji s vámi. V budoucích datových střediscích nebo superpočítačích se možná dočkáme toho, že komponenty budou rozloženy po celé budově nebo možná celém kampusu, budou mezi sebou vysokou rychlostí komunikovat a nebudou již omezeny těžkými měděnými kabely omezené kapacity a dosahu. Uživatelé datových středisek, například firmy provozující vyhledávače, poskytující služby cloud computing nebo finanční datová střediska, budou s to zvýšit výkon, schopnosti a uspořit významné náklady na prostor a energie. Z novinky budou profitovat i vědci, kteří mohou stavět výkonnější superpočítače, jež jim umožní řešit největší problémy světa.
Justin Rattner, technický ředitel společnosti a ředitel divize Intel Labs, představil novou technologii na konferenci Integrated Photonics Research, která se konala v kalifornském Monterey. Představený 50Gbps link je něco na způsob „automobilového konceptu“, který výzkumným pracovníkům společnosti Intel umožní testování nových nápadů a pokračování ve snahách společnosti vyvinout technologie, které budou skrze optické kabely přenášet data levně a snadno za pomoci světelných paprsků, na rozdíl od drahých a těžce dostupných vzácných materiálů, jako je galliumarsenid. V telekomunikacích a dalších odvětvích jsou lasery používány k přenosu informací již dnes, nicméně stávající technologie jsou příliš nákladné a objemné na to, aby bylo možné je použít v osobních počítačích.
„Tento úspěch, kdy se vůbec poprvé podařilo vybudovat vysokokapacitní propojení na bázi technologie Silicon Photonics za pomoci hybridních silikonových laserů, představuje významný krok na cestě k realizaci naší dlouhodobé vize. Společnost Intel věří v ,silikonizaci‛ fotoniky a zpřístupnění vysokokapacitní a levné komunikace formou optických vláken pro osobní počítače, servery a uživatelská zařízení budoucnosti,” konstatoval Justin Rattner.
Prototyp 50Gps Silicon Photonics Link je výsledkem několikaletého výzkumu, během něhož bylo dosaženo hned několika světových prvenství. Prototyp sestává z křemíkového vysílače a přijímacího čipu, přičemž obě tyto jednotky obsahují všechny nezbytné stavební prvky vyvinuté v rámci výzkumu společnosti Intel: nechybí zde například hybridní křemíkový laser (Hybrid Silicon Laser) vyvinutý ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Santa Barbaře v roce 2006, ani vysokorychlostní optické modulátory a fotodetektory, které byly představeny v roce 2007.
Vysílací čip obsahuje čtyři takové lasery a jejich světelné paprsky směřují do optického modulátoru, který na ně kóduje data rychlostí 12,5 Gbps. Tyto čtyři paprsky se následně sloučí, a výstup na jedno jediné optické vlákno tedy činí 50 Gbps. Na druhém konci spojení přijímač čtyři optické paprsky rozdělí a přesměruje na fotodetektory, které zajistí zpětnou konverzi dat do elektrických signálů. Oba čipy jsou vyráběny za pomoci nízkonákladových výrobních postupů běžně používaných v počítačovém odvětví. Výzkumní pracovníci společnosti Intel již teď pracují na zvýšení počtu laserů na jeden čip, což by umožnilo v budoucnu vytvořit propojení s terabitovou kapacitou – při takovém propojení by bylo možné celý obsah běžného notebooku překopírovat během jediné sekundy.
Tento výzkum probíhá nezávisle na výzkumu technologie Light Peak, ačkoliv jsou oba součástí I/O strategie společnosti Intel. Light Peak je snaha společnosti Intel v blízké budoucnosti použít optické spojení o rychlosti 10 Gbps v běžných počítačích. Výzkum Silicon Photonics je zaměřen na využití integrace křemíku za účelem snižování ceny, zajištění co největších datových přenosů a jeho širokého využití. Dnešní úspěch posouvá Intel opět o něco blíž k tomuto cíli.
Jak vidíte, Intel se rozhodně nenudí a jeho výzkum a výsledky mluví za své. Na papíře vypadá potenciál této technologie opravdu impozantně, na druhou stranu Intel sám ví, že je ještě potřeba hodně práce a času, než se podaří dosáhnout toho, co si od této technologie slibuje. Takže pokud jste vyrazili se štípačkami na vaše kabely, se slovy: „sbohem dráty, vítej světlo“, tak radši ještě nestříhejte, protože to ještě bude pěkných pár let trvat, než to bude moci být nasazeno v našich PC, pokud to tedy vůbec bude fungovat, anebo někdo nevymyslí zase něco lepšího.
Rozhodně se musí Intelu přiznat že vývoj je to co on podporuje a žene vpřed.Je však pravdou že na to má i dost značné prostředky a může si to dovolit.Jsem přesvědčen že asi každá společnost která se zabývá novímy technologiemi by investovala podobné částky možná i větší do dalšího vývoje.Já sám nejsem moc velkým zastáncem Intelu jelikož jsem si vědom že ty jeho zisky rozhodně nepramení jenom s čistého konkurenčního boje a v jeho případě se o konkurenci mluvit moc nemůže jelikož kdyby zaleželo jenom na něm tak ji již dávno skoupil
Tak pořád lepší když Intel investuje výdělek do výzkumu, který přinese výhody pro každého než když Pittr okrade všechny v ČR a pak ty nabyté peníze použije aby nás dále okrádal i z ciziny. Nepatří to sem, ale zajímalo by mě proč ho Švýcaři vůbec zatýkali, když chtějí dělat drahoty s jeho vydáním. To jako aby dokázali jak mají dobrou zásahovou jednotku?
tak samozřejmě nikdo nemyslel, že si takhle rychle budes tahat filmy z internetu, ale spíš je to myšleno jako náhrada PCI-E, což by byla docela rychlost, protože třeba taková propustnost pamětí gk je okolo 150GB/s a dá se zvyšovat klidně až na onen 1TB/s, ale to by pak museli mit karty 2048bitovou sběrnici, což by právě taky pořešila tahle technologie, nebo by to mohlo sahat rovnou do hlavní paměti počítače a nikde by nebylo uzké hrdlo... takže myslím, že do 10let bude tohle běžné, stačí se podívat na velikosti těch karet a to že je možno vše vyrábět soušasnou nizkonákladovou technikou, tak bych to neviděl vubec nereálně, ostatně celá pointa je prakticky jen v tom snížení nákladů. protože i v dnešní době se používaji optická vlákna uplně běžně, ale zatím je to strašně velkej kanon na ty "vrabce" tj. stolní PC.
preneses ho "skoro" (a to v honde velkych uvozovkach) i dnes, kdyz bys vzal v potaz teoretickou prenosovou rychlost a idealni podminky, se zapisem budes mit problem, az budou SSD disky rychly aby zvladly zapsat HD film za 1 sekundu...to byde trvat dyl
Blue-ray film ma do 50 GB. Obycajny nie 3D. Ale oni uvadzali 50Gb/s. Neviem ci si autor nevsimol fakt medzi malym b a velkym ale spravi to rozdiel 8x vacsi..
ja skor zasnem z tych rozdielov. v amerike v rovnakom veku ako u nas vedia v podstate hovno, su duty ako palice a zrazu sa tam najdu taky geniusovia. ale je tiez pravda ze v amerike je ohromne mnozstvo europanov co su vedci. avsak kym u nas sa da do vyskumu povedzme 1 milion v amerike sa da 100 a to je rozdiel
Úplne súhlasím, výdavky na vedu sú neporovnateľné. Len aby sme ich s tou mládežou čoskoro nenasledovali aj v Európe... Stačí vyjsť po 22.hodine na prechádzku, či do baru alebo klubu a čoho budem svedkom?
"při takovém propojení by bylo možné celý obsah běžného notebooku překopírovat během jediné sekundy. " To by bylo moc hezke, ale ten notebook by musel mit take pole z 1000 patricne zapojenyh SSD Ale jinak je to zajímave uz treba z pohledu pametoveho radice, dnes je problem s propustnosti a kazdy mm dela rozdil, ale s timhle muzete mit cely pametovy blok v jedne mistnosti a blok procesoru v druhe a k tomu i patricne uspusobene prostredi.
Chápu správně, že přišli na to jak vyrobit laser, pomocí litografie? Jinak na vysokorychlostní komunikaci po jednovidovém optickém vlákně snad není nic nového, ne?
To jen mne pripada tato technologie uplne k nicemu? Signal v medenych kabelech se snad siri rychlosti svetla, tak k cemu opticky kabel? Ze to muze byt na delsi vzdalenosti? A proc? Chceme snad miniaturni pocitace a ne salove mrchy. Rychlosti jsou to krasne, ale stejne rychlosti lze dosahnout i na medenych kabelech. Hrdlem furt zustava radic, ktery musi data zpracovat. Takze tahle technoogie je k nicemu, nikdo kvuli tomu nebude prekopavat navrh plosnych spoju. Jen krasne marketingove kecy.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!