Velká díra v nabídce AMD by se mohla ucpat s nástupem dalších kapacit výroby.
Důvodem proč dnes AMD nenabízí 7nm levnější RYZEN 5000 modely procesorů ve velkém, je jednoduše fakt, že nemá kapacity výroby. Poptávka po 7nm procesorech EPYC a výkonnějších RYZEN 7 a 9 je tak velká, že prostě není prostor pro výrobu levnějších modelu s minimálními maržemi. A AMD by samozřejmě bylo hloupé a nezodpovědné, pokud by obětovalo produkci dražších a žádaných desktopových i mobilních variant RYZEN 9 natož serverových EPYC, ve prospěch produkce „pár dolarových“ Athlonů a RYZEN 3 modelů, jen aby měla nabídku v nejnižším cenovém segmentu v okrajové desktopové platformě. Jakkoliv by to samozřejmě mnoho lidí potěšilo a samo AMD by tu nabídku chtělo mít.
AMD však není Intel, který má v této době několik ne zcela vytížených továren se zastaralým 10nm procesem, o který nikdo jinak normálně nestojí, a tak na něm může vyrábět levné procesory, protože o ty drahé na 10nm není zájem, neboť jsou nekonkurenceschopné vůči již 7nm konkurenci AMD. To je celý důvod, proč Intel má v nabídce modely jako Celeron, Pentium i Core i3 čipy za ceny kolem 2 – 4 tisíc korun, a AMD nemá žádné moderní 7nm Athlon či RYZEN 3 kolem této ceny dnes.
Nebo že by se něco chystalo? O levnějších procesorech AMD se mluví delší dobu. AMD je technicky v nabídce má, jde samozřejmě o již uvedené modely postavené na 7nm RENOIR APU (ZEN2 + VEGA), které dnes najdeme oficiálně na desktopu jako RYZEN 7 5700G (8/16 + VEGA 8) a RYZEN 5 5600G (6/12 + VEGA 7). Ale existuje také levnější RYZEN 3 5300G varianta (4/8 + VEGA 6) a nově také ATHLON Gold PRO 4150GE (4/4 + VEGA 5). Poslední dva jmenované jsou ale dostupné jen omezeně a jen pro OEM. Nicméně jde o skutečné levné 7nm AMD procesory s oficiálními (ale neveřejnými) cenami cca 99 dolarů (2600 korun vč. DPH) a 159 dolarů (4200 korun vč. DPH). Ovšem v běžném prodeji oficiálně prostě nejsou.
Nicméně opět se objevily spekulace ohledně tzv. RENOIR-X série, tedy desktopových variant 7nm ZEN 2 APU, bez integrované grafiky. Nevíme, zda jen vypnuté, nebo že by AMD udělalo nový čip přímo bez iGPU, což by je výrazně zmenšilo a zjednodušilo a dosahovalo tedy vysoké výtěžnosti s možností to na trhu opravdu mít a za rozumné ceny prodávat. Každopádně mluví se zatím o třech modelech:
RYZEN 7 4700 (8/16) na až 4,4GHz, RYZEN 5 4600 (6/12) až na 4,1GHz a RYZEN 3 4300 (4/8) na až 4,0GHz. TDP do 65W u všech tří. Nutno říci, že spekulace o těchto modelech slyšíme už od poloviny roku 2021, kdy se tyto názvy objevily v několika oficiálních dokumentech. Osobně bych se divil, kdyby AMD něco nepřipravovalo a o vydání minimálně neuvažovalo. Nicméně problém jsou zkrátka kapacity výroby. AMD má však opravdu hodně 7nm kapacit u TSMC (vlastně drtivou většinu, které TSMC má) a nehodlá se jich hned tak vzdát. Dokud je TSMC bude nabízet, tak je bude držet. Nicméně AMD přechází s novými produkty také na 6nm, a hlavně letos odstartuje ve velkém na 5nm. Jinými slovy hlavní část produktů přechází ze 7nm, které tak AMD bude moci v průběhu tohoto roku využít na další produkty.
Na druhou stranu mě trochu vrtá hlavou, proč by AMD použilo jako základ pro levné čipy starší ZEN2 architekturu a RENOIR APU s deaktivovaným GPU. To nedává moc smysl. ZEN 3 bez iGPU je mnohem lepší řešení. Dokonce tak efektivní, že AMD musí záměrně část čipů deaktivovat, aby je mohlo jako 6jádrový RYZEN 5 5600X prodávat, protože výtěžnost je tak vysoká, že většina čipů je plně aktivní a funkční jako 8jádro se 16vlákny, tedy základ pro RYZEN 7. Navíc ZEN 3 čip bez iGPU má plochu pouhých 80,7mm2 na stejné 7nm výrobě, jako RENOIR APU (ZEN2 + VEGA), který má ovšem 156 mm2! Takže pokud jde o výrobu čipů bez iGPU, nedává moc smysl to postavit na ZEN 2 APU proti ZEN 3.
I když samozřejmě je tu ještě ten fakt, že ZEN 3 potřebuje ten 14/12nm I/O čip, bez kterého se ZEN 2 APU obejde, protože má tu logiku v sobě přímo (i proto je větší). Výroba ZEN 3 procesoru je tedy i proto složitější a dražší, protože jsou to minimálně dva čipy + pouzdření. Zde tedy zase RENOIR-X APU je výrobně jednodušší, takže ve výsledku nemusí být tak výrobní cena tak moc odlišná. A tady dává teorie o RENOIR-X jako APU bez iGPU smysl, protože odstranit tu iGPU část a zachovat ten zbytek, tedy bez nutnosti I/O čipu jako u RYZEN, to by stačilo velikosti 7nm čipu jednoduše ke 100mm2 a to už by se dalo levně vyrábět jako celý CPU. Prostě levný procesor dnes nesmí být čiplet, to je moc drahé na výrobu ...
Samozřejmě jako CPU bez iGPU je ZEN 3 architektura jasně výrazně lepší. O tom žádná. Pokud by AMD dokázalo stačit ceny u RYZEN 7 níže, měl by Intel s ALDER LAKE docela potíže. Jenže AMD prostě v současnosti nemá kapacity na rozdávání, k ZEN3 čipům navíc potřebujete další 12nm I/O čip, aby to fungovalo jako procesor. I pokud přejde s většinou produkce na 6nm a 5nm letos, pořád jsou tu 7nm produkty, které bude vyrábět a je o ně obrovský zájem, například čipy pro konzole. Takže je zde stále opravdu malý prostor pro výrobu levných desktopových CPU, byť se ten prostor v dalších dvou kvartálech začne rozšiřovat. Uvidíme. Problém AMD není v tom, že by nemělo zájem nabídnou zajímavé cenově dostupné levné procesory, natož že by nemělo co nabídnout, problém je naopak fakt, že má hodně zajímavých věcí a na poměry rekordní produkce a objem výroby to prostě všechno nestíhá.
Každopádně situaci sledujeme. Levnější RYZEN 3 5300G a ATHON 4000 série pro desktop skutečně existují, ale běžně zatím nabízeny v retailu nejsou. AMD nám také stále „dluží“ vydání ThreadRipper 5000 série, takže zkrátka nouze o zajímavé produkty není. Ovšem TSMC musí rozšířit kapacity výroby, k čemuž však evidentně dochází a další jsou v plánu. Zda to bude mít výrazný efekt už letos, uvidíme. Nicméně dříve jak v létě asi těžko …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|