Nutnost dodatečných masivních investic, růst cen energií a velká poptávka = růst cen výroby.
Spirála růstu cen se točí naplno. Další kolo zdražování čipů je tu. Dotkne se všech bez výjimky. Zdražují neustále všichni výrobci, nyní přišly zprávy o plošném zdražování od tohoto nejdůležitějšího. Tedy TSMC. U něj se vyrábí ty technologicky nejpokročilejší čipy a produkty, které vůbec na světě existují. A na výrobních kapacitách TSMC jsou závislé mnohé firmy. Zejména Apple, ale také AMD, Qualcomm, z významné části u svých TOP produktů také NVIDIA a nově i Intel, který tam bude vyrábět 6nm a 5nm části nových GPU a CPU. TSMC je jedna z mála firem, které se daří přecházet na nové generace výrobních procesů bez velkých potíží a má tak jednoznačný náskok před SAMSUNG, Intel a vlastně před všemi. Ruku v ruce jde i rozšiřování kapacit výroby a zájem o ně v současnosti převyšuje nabídku. Pokud nemáte u TSMC zajištěny kapacity výroby čipů pro produkty, které chcete prodávat v obchodech příští dva roky, máte smůlu.
V současné době už se vyřizují objednávky výroby pro roky 2023 a dál. A i ty jsou z velké části zamluveny výše uvedenými firmami. TSMC však mnoho z těch výrobních kapacit teprve buduje a bude muset rozšířit, nemluvě o dopracování a vývoji nových procesů, kdy brzy se rozeběhne již 3nm produkce a v plánu jsou i další. TSMC pravidelně zvyšuje investice nad původní plán a bavíme se už o částkách desítek miliard dolarů ročně. A to všechno bude muset někdo zaplatit. Hádejte, kdo to bude ;).
- TSMC plošně zdražuje produkci o 10% až 20%
Už před časem vyšlo najevo, že TSMC zrušilo všechny tradiční množstevní a objemové slevy, a o něco zvedlo ceny výroby. Nyní přichází další vlna zdražování, která se dotkne všech i již nasmlouvaných kapacit. A to již letos, údajně zdraží všechna produkce v Q4 tohoto roku. Zdražení přichází kvůli značnému zvýšení cen křemíkových wafferů, kdy výrobci těchto zásadních polotovarů prostě nestíhají a ceny tomu úměrně rostou. Současně zdražují zejména ceny energií a TSMC bude muset investovat mnohem více, než čekalo, do rozšíření ale také udržení stávajících kapacit a jejich zefektivnění kvůli klimatickým změnám. V letošním roce byla situace kritická na Taiwanu, kde jsou výroby TSMC soustředěny. Prakticky došla voda, které ale výroba čipů spotřebuje ohromné množství. TSMC tedy bude muset investovat do rozšíření kapacit zásobníků a dalších věcí, aby problémy s vodou neohrožovaly výrobu.
Samozřejmě TSMC si může i zdražení dovolit proto, že nemá konkurenci. Nikdo nemá tak pokročilé, tak efektivní procesy a potřebné kapacity, není prostě alternativa k výrobě jinde. Zejména když prakticky všichni výrobci včetně těch mající starší méně pokročilé výrobní procesy, jsou plně vytíženi Spotřeba čipů strmě roste, cpou se do všeho ve stále větším množství, kapacity tak nestíhají a není dost křemíku, co by polotovarů. TSMC tedy po loňském zrušení klasických množstevních slev a prvním větším plošném navýšení cen, aktuálně zvýší ceny plošně znovu.
Tentokrát to bude o 10% v případě N7, N6 a N5 procesů. Zdraží tedy všechno, co je vyráběno 7nm, 6nm a 5nm, což jsou procesory a grafiky AMD, procesory Apple, Qualcoom a mnoho dalších, TOP high end čipy NVIDIA, chystané čipy Intelu atd. Chystaná generace čipů všech výše uvedených tedy bude výrobně znatelně dražší, než ta stávající, když začínala. Velký zájem je ale stále i o starší procesy, zejména ze strany automobilového průmyslu, který je ochoten hodně připlácet, aby se ke kapacitám dostal, protože spousta automobilek omezuje výrobu a má rozdělaných stovky tisíc aut, které nemůže bez čipů dodělat. TSMC proto zdraží starší procesy plošně o výrazných 20%. To se týká stále rozšířených a velmi vytížených 16nm a 28nm linek. Zdraží tedy i velká spousta jednodušších čipů, používaných v běžné elektronice atd.
Ano, 2 dolary na 10 dolarovém čipu se nezdají jako mnoho, ale když těch čipů máte v tom zařízení třeba 100 nebo i více, tak to už se ve finální ceně produktu zatraceně projeví.
- Očekávejte vyšší ceny CPU i GPU a všeho.
Hlavně u nových modelů a generací.
Pokud očekáváte zlevnění některých procesorů a grafik, tak se nedočkáte. Rostoucí náklady na výrobu se promítnou do vyšší cen, a to i kdyby se situace ve výrobě vrátila do normálu. Což se stále neděje. Zdražení se dá čekat třeba i u procesorů AMD, které jsou prodávány za doporučené ceny. AMD nemá zdaleka tak vysokou marži jako Intel, aby si mohla dovolit si marže snížit a vzít vyšší náklady na sebe. Samozřejmě stávající CPU produkty nezdraží, ale vyšší ceny budou nepochybně u ZEN3+ a ZEN 4 modelů nemluvě o GPU. AMD je navíc jedním z klíčových partnerů TSMC, takže je prakticky jisté, že má i výhodnější cenové podmínky na rozdíl od některých jiných. Přesto si neumím představit, že by se ho zdražení nedotklo, když právě AMD už dnes využívá drtivou většinu kapacit 7nm výroby TSMC a bude používat i většinu 6nm a velkou část 5nm. Zdražení se dá očekávat od všech, kteří u TSMC vyrábí. Vyšší náklady u TSMC bude mít nepochybně Apple, Qualcomm i Intel a NVIDIA, takže i ceny jejich produktů půjdou nahoru a ceny novinek budou nákladům také odpovídat. Už jen proto budou nové generace všeho dražší, než ty stávající.
TSMC není jediné, které zdražuje, protože zdražuje všechno. Zejména nutná výstavba nových kapacit, kdy situace ve stavebnictví je velký problém a náklady jsou dnes klidně dvojnásobné, než byly před rokem. Zdražení nové výroby bude plošné u všech. Někteří zvednou ceny jen o ty náklady, někteří samozřejmě využijí situace k rekordnímu navýšení zisků, protože prostě dnes poptávka převyšuje kapacity výroby a mohou si to dovolit. Nikdo z těch, kdo má u TSMC nasmlouvány a potvrzeny kapacity, neřekne že nesouhlasí s novými podmínkami, a tedy se zdražením, protože prostě nemá kam jít a kde to své množství čipů kapacitně vůbec vyrobit. Očekávejte tedy že se v příštím roce s dodávkou nových kusů nebo nových modelů produktů, se zvýší ceny adekvátním způsobem.
- Zvyšování cen bude pokračovat
Bohužel toto zvýšení cen nebude ani poslední ani nejvyšší. Vzhledem k přetrvávající poptávce se neočekává, že by se situace srovnala v dohledné době. Poptávka po čipech a jejich spotřeba roste rychleji než kapacity výroby. Jejich budování stojí stále větší peníze, a to se všechno zohlední v cenách finálních produktů.
Velký problém je také růst energií, kdy elektřina za poslední rok zdražila až o dvojnásobek. A další zdražování bude vlivem nutnosti změn kvůli ochraně klimatu, nevyhnutelně následovat. S růstem zadlužování, tiskem nových peněz roste také finanční inflace rychlým tempem, a tak ceny všeho porostou ještě rychleji. Další zdražování finálních produktů tak nevyhnutelně proběhne brzy v příštím roce nejpozději. Samozřejmě situace by se zlepšila, kdyby najednou spadla poptávka, tedy uživatelé přestali věci nakupovat a výrobě předčila poptávku. Ale to se prostě neděje. Lidi utrácí a nakupují neuvěřitelným tempem …
Každopádně levně už bylo, od nových generací produktů i na poli PC očekávejte výrazně vyšší ceny, než jsou ty stávající, snad tedy s výjimkou cen grafik, které dnes v obchodech stojí to, kam by se ceny za pár let stejně dostaly normálním vývojem odpovídající situaci ve světě. Jak moc to zvyšování cen bude rychlé, je otázka. Ale nepochybně bude znatelné. S nostalgií budeme vzpomínat na časy, kdy mainstreamový procesor stál jen 20tisíc a mainstreamová grafika jen 10 – 15 tisíc. Tedy pokud se věci ve světě budou vyvíjet současným směrem …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|