Základem má být systém Moblin 2.0, který staví na operačním systému Linux
Společnost Intel se už delší dobu netají tím, že chce podporovat Linux a upřednostňovat jej ve spojení s platformou Intel ATOM a to zejména s novou verzí, označovanou jako Pine trail, který dorazí v závěru roku. Intel pro tuto platformu vyvinul speciálně ovladače i vlastní verzi Linux operačního systému, která je označena jako Moblin 2.0.
Tento systém bude speciálně odlazen pro netbooky a je zaměřen na sociální sítě a jejich využití stejně jako na multimediální využití a snadnou ovladatelnost a samozřejmě optimální využití hardwaru nové platformy Intel ATOM Pine Trail. Intel se nebrání využití ani jiných distribucí operačního systému Linux. Pro Linux to tak bude druhá šance na ATOM platformě. Při té první kompletně pohořel. Platforma Netbooků se zdála pro Linux splněným snem a z počátku Netbook s Windows neexistoval, jenže Microsoft si rychle uvědomil nebezpečí, že by se běžní uživatelé mohli naučit i na jiném operačním systému a následně si jej nainstalovat i na běžný počítač, takže rychle povolil a výrobci netbooků získávají licence Windows XP doslova za hubičku. Netbooky s Linuxem se také velmi často reklamovaly, protože zákazníci naučení na Windows si jednoduše často nezvykli. A tak dnes narazit na netbook s Linuxem je prakticky nemožné. V souvislosti s Moblin 2.0 a přímou podporou Intelu má tedy Linux šanci na reparát. Proti němu bude stát Microsoft se svým Windows 7 basic určeným právě pro netbooky a souboj to bude velmi zajímavý. Dokonce se hovoří o tom, že by Microsoft nabízel tuto netbook verzi Windows zdarma, aby zabránil nástupu Linuxu. Myslím, že bude ještě legrace. Proti Moblin 2.0 bude kromě Windows 7 stát i lenost a zvyky běžných uživatelů, kteří se jen velmi neradi učí něco nového.
Je třeba si uvědomit, že kvalit Linuxu využije málokdo. Ostatně kvalit Windows také, nicméně tam se už jedná spíše o API (a aplikační platformu), než o samotná Windows - běžný uživatel se spokojí s defaultním nastavením a jediné co jej doopravdy zajímá, jsou jeho aplikace.
Linux je v této situaci také, ale v jiném segmentu - spotřebním zboží (DVD rekordéry, a "inteligentní" domácí kina) a síťovém HW (routery), tam se zákazníci v drtivé většině také nezajímají, na čem to jede (ostatně se k samotnému OS zařízení ani nedostanou).
Atomární netbooky nakonec skončily na Windows jen proto, že se z nich staly "pomalé notebooky" a nikoli net devices (protože pak naprosto nezáleží na použitém OS, stačí webový prohlížeč, poštovní klient a nějaký IM). Navíc se do toho vložil MS a s dumpingem vlastního OS (možná i nějakou to u dardou do zad neposlušným výrobcům) převzal nad trhem OS pro tuto platformu kontrolu.
A samozřejmě - pro lidi, kteří počítač berou jako "zařízení", které nějak funguje, je Linux noční můra, protože v něm nefungují jejich zažité "fotograficko-paměťové" postupy, jak s počítačem pracovat a zacházet. Tito lidé prostě chtějí, aby jakýkoli OS vypadal a fungoval přesně jako Windows.
Linux se na netbookách neprosadili hlavně kvůli samotným výrobcům, kteří do nich strkali pochybné distribuce připomínající operační systém nějakého mobilu a navíc netbooky s Linuxem ořezáváli na hardware. Co si pamatuji tak snad jen Dell nabízí plnohodnotné notebooky s Ubuntu a ještě sem tušim viděl nějaký HP se SuSE Linux. Ale hlavní strůjci netbooků ASUS, ACER, MSI evidentně svým jednáním jen prohloubili propast mezi Windows a Linux.
Nelze nesouhlasit. Suse Linux byla velmi špatně vybraná platforma, která měla oproti jiným distribucím značné minusy. Třeba špatné doinstalování programů...Měl jsem v PC tak 5 různých distribucí a musím říct, že Win XP jsou oproti kvalitním distribucím ubohé. Hlavně tím, že jakmile nainstaluju Linux, tak mam vše potřebné už naistalované současně s distribucí. Žádný 3000Kč za Windows + 1500Kč za Office a celý den jen stahování nutných balíků pro Windows.
100x omletá fáma se stala faktem: "netbooky s linuxem se vrací častěji než windows". Asus ani další výrobci nikdy nic takového neuvedli a jedná se o dezinformaci kopírovanou a kopírovanou ale bez jakéhokoliv konkrétního . Prosím tímto DD: neuváděj tuto dezinformaci, je to PR blud od lidí z Microsoftu, nic víc.
Narazit na verzi s linuxem se lehce dá, např. HP-Compaq má na českém trhu tři verze, jednu s linuxem, druhou s XP a třetí s Vistami, samožřejmě ta s linxem je o cca 500 levnější.
Ano, je to tak!! Microsoft se Linuxu bojí, jelikož pokud by se Linux do podvědomí lidí, byl by Microsoft s jeho Windows v háji! Pokud by si lidé v práci bavili namísto "Hele viděl jsi ty nový Windows 7 asi si je koupím" tak "hele zejtra vyjde nový Kubuntu s KDE 4.3 a vypadá skvěle asi si ho sosnu" tak si Wokna můžou kopat hrobeček, ale MS má dokonalé marketingové nástroje a tím vylučuje jakoukoliv zmínku o Linuxu. Stačilo by, kdyby MS udělal dokonalou ochranu vůči kopírování! :-D
vlastnim 4 notebooky a 1 netbook.. ani na jednom nie je win.. preco ? pretoze ho tam nepotrebujem a nepotrebuje ho tam ani moja zena a ani moje deti..
vsetky potrebne veci, ktore od notebooku ocakavam (office, wifi, bluetoth, image edit, internet, IM, mail a pod.) mi poskytuje linux..
castokrat si ludia pletu notebook s desktopom a vyzaduju od notebooku to, na co vobec nie je stavany.. notebook/netbook ma sluzit (aspon podla mna) ako prenosny/nuzovy pocitac do terenu, pripadne ako nahrada desktopu naozaj vo vynimocnych situaciach.. kazdopadne notebook nie je stavany na to, aby bezal cely den a aby sa na nom pracovalo.. iste, najdu sa aj vykonne notebooky, ktore "sa hraju" na herne pocitace alebo pracovne stanice.. kazdopadne vykon akehokolvek notebooku sa nemoze porovnavat s desktopom strednej triedy..
ale to som odbocil..
a ako to tu uz bolo spomenute, linux sa nepresadil na netbookoch len vdaka "blbym" vyrobcom, ktorí dodavali linux v okresanych podobach a aj koli microsoftu, ktory si povedal, ze bude predavat XP "za facku" .. co viem, tak DELL predaval Inspirion s Ubuntu - takze to bola jedina sanca sa dostat beznemu BFU k netbooku s "normalnym" distrom..
aby som bol presnejsi - tak DELL predaval svoje netbooky s upravenym distrom Ubuntu Remix (ktore mam aj ja v netbooku), co je vlastne plnohodnotne Ubuntu, akurat ma desktop upraveny pre male rozlisenie netbookov..
i měl sem možnost fungovat nějakých 14 dní na netbooku od Dellu s Ubuntu a naprostá spokojenost. Dell se totiž na to nevysral jako ostatní výrobci a dal si záležet a Ubuntu přímo vyladil na daný netbook.
ony Delly obecně mají ty OS (včetně Windows) celkem vyladěné. Relativní minimum "sračiček a serepetiček", žádné maxisuper aplikace jako u Asusu nebo (speciálně) Aceru..
Přesně tak, u Dellu (alespoň co se týče Windows) nebo třeba Lenova je výbava akorát ušitá na míru, zatímco když srovnám Asus - hoši z Hrabové ty notebooky zaprasí šíleným balastem, který se v některých případech zažere svinsky hluboko do systému...
hmm a potom to neznalí lidé svádí na Visty. Nainstalují si místo nich čisté XP bez tohoto balastu a potom si libují jak že jsou ty XP rychlejší než Vista.
no nevim nevim, já mám notebook od lenova s vistama (zkusil sem i 64 bit verzi)a rychlost mizerná, (4GB ram), hodil sem tam XP, trochu zlepčení ale taky nic moc. až se 7 mi jede tak, jak sem očekával u vist
Dal som Vistu na 1,5GHz Celeron M, 1GB ramku a 40GB ata100 disk a kým na tom nerobíš somariny (tzn opera, office, IM, nejaká tá hudba, sem-tam nejaký film), ide to bez problémov. Lenže ľudia stále nepochopili že NB nie je PC. Mám desktop na blbnutie a notebook na prácu, taká je filozofia týchto dvoch kategórií a ten 1,5GHz celeron a 1GB ram na to fakt bohate stačia.
O tomhle se vubec nebavim. Na praci nepotrebujes nic rychlyho. Slo mi pis o soucasny trend, kdy se spis nez desktopy nakupuji NB a to prevazne s Vistama. Ty lidi si pak na to nasekaji miliardu SW, nedej boze jeste treba od ASUSu nebo ACERu nechaji nainstalovano jak dostali a problem pomalych Vist je na svete.
Proto zásadně kupuji NTB bez OS A problém je vyřešen, pěkně si tam instaluji jen co potřebuji. Na netbooku, mám pouze LINUX, WIN XP byl děsně pomalej, jak se do něj přidalo více věcí. Jinak na svém NoteBooku mám VISTA, ale jen proto, že ten notebook na to má
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!