Přijde vám normální koupit si horší a dražší produkt? Realita většiny CPU trhu. AMD má jen 15,5%!
Už třetím rokem zažíváme na procesorovém trhu revolucí, která se zrychluje. Zejména v roce 2019, kdy AMD představilo další nové procesory, už bylo jasné, že má ve všech ohledech lepší procesory a nabídku, než Intel. V rámci desktopu u procesorů prodávaných koncovým zákazníkům přímo v maloobchodě, tak AMD prakticky ve všech částech světa dominuje prodejům. Často prvních 10 nejprodávanějších procesorů patří AMD. Bohužel tenhle trh je z celkového hlediska velmi malý.
Mnohem větší je i v rámci desktopu OEM trh, Client atd. A samozřejmě největší podíl má mobilní platforma, což je výhradně OEM segment. Co do počtu prodaných CPU je velmi malý i serverový trh, jenže ten je zajímavý, protože serverové čipy jsou podstatně dražší než jiné. A tedy jsou zde vysoké marže a zisky. Pro výrobce CPU jako AMD a Intel je tak nejzásadnější mobilní trh následovaný serverovým. Proto se Intel ani moc nebrání v tom desktopu a retailu, protože ví, že to je nejmenší část trhu s nejmenšími maržemi a celkovými prodeji a tedy podílem.
- A jak tedy vypadá celý trh?
Trend je jasný, AMD roste a ubírá podíl Intelu. Pokud ale očekáváte, že podíl bude odpovídat tomu, jaké reálně dnes procesory jsou, budete hodně zklamáni. I v rámci desktopu má AMD stále „jen“ 18,3%. To je meziročně o 2,4% více a nejlepší výsledek od roku 2014. Mnohem zajímavější je ale mobilní segment, který je tím nejdůležitějším. Zde AMD posílilo na 16,2% o výrazné 4% podílu meziročně víc. A je to nejlepší výsledek od roku 2013.
Dařilo se i na Clientech, kde má AMD podíl 17% a o 3,5% větší podíl než před rokem. „Zklamáním“ jsou servery. Ačkoliv má AMD bezkonkurenčně nejvýkonnější a nejefektivnější procesory a serverovou platformu, kdy dokážete uspořit při nákupu AMD varianty ve výsledku miliony až miliardy, stále to stačí jen na 4,5% trhu! To je o 1,4% větší podíl než před rokem, tedy o více jak třetinu větší podíl na trhu. Slušné. Ovšem ani zdaleka to prostě neodpovídá tomu, jaké produkty a za jakých podmínek dnes AMD a Intel nabízí.
Celkově má tedy AMD podíl zhruba 15,5% proti 84,5% Intelu! Jde o 3,2% více, než o rok dříve. Jde tedy zhruba o 25% nárůst celkově, což samozřejmě není vůbec špatné. Pokud ale očekáváte, že ten velký úspěch v retailu, který AMD se svými RYZEN procesory zaslouženě zažívá, je stejný všude, tedy i v ostatních segmentech, zejména proto, že Intel má prostě mnohem horší desktopové a serverové procesory jak po stránce výkonu, bezpečnosti, provozu tak i cen, tak budete hodně překvapeni. V OEM trhu, což vlastně není funkční tržní prostředí, platí jiné podmínky. Produkty a výhodnost pro koncového zákazníka zde prakticky nikoho nezajímají.
Většina zákazníků stále nakupuje mnohem horší procesory, než by mohla mít. Buď to ale neví anebo to ví a „nemá“ na výběr. Anebo hůře, ví to, má na výběr a stejně ten Intel místo AMD koupí. Proč? To se mě neptejte, na vysvětlení zdravý rozum ani fakta nestačí :). U AMD to zjevně neřeší, soustředí se na tu část zákazníků, kteří vědí, co kupují. A ti se mají, na co těšit. Zcela jednoznačně podíl AMD letos výrazně povyroste ve všech segmentech. Zejména mobilní segment by mohl být hodně zajímavý, protože až teď na přelomu Q1/Q2 vyráží na trhu ZEN 2 generace mobilních CPU a Intel jí stěží stačí. V ostatních segmentech, jako desktop a servery pak AMD technologicky i výkonem Intel naprosto převálcuje. Ten totiž prakticky nechystá nic skutečně nového a převratného, zatímco AMD uvede 7nm+ ZEN 3 architekturu a procesory na ní postavené. Ty sice nenabídnout více jader/vláken, ale nabídnou minimálně o 10-15% vyšší IPC, vyšší takty a zhruba reálně o 20% vyšší výkon ve srovnání se ZEN2 procesory se stejným počtem jader/vláken. Dorazí na přelomu Q3/Q4.
Ač jsem osobně smutný z toho, že spousta lidí kupuje PC a procesory, které za to prostě nestojí a okrádá v první řadě sama sebe a v druhé řadě brzdí celý trh a vývoj, a platí tomu, kdo si to vůbec nezaslouží, jsem rád alespoň za současný stav věcí. Pokud by totiž pokračovala situace z let 2010 – 2016, tak v roce 2020 bychom koukali na reálnou smrt PC platformy, bez zajímavých novinek, posunů apod. Intel by nás nejspíše držel nadále většinu na 4-6jádrech a 14nm s high endem tak o 12-14 jádrech maximálně. ARM platforma a zařízení by tak byla možná mnohem atraktivnější pro velkou část uživatelů, a PC by nekupoval a neupgradoval prakticky nikdo. Nebyl by žádný důvod. Takže AMD bez přehánění zachraňuje PC platformu a rozhýbalo vývoj všeho včetně aplikací takovým způsobem, jako kdysi nástup vícejádrových procesorů.
Bohužel mít nejlepší produkty za nejlepší ceny v dnešním světě mnoho neznamená, zejména když trh jako trh vlastně nefunguje. Náš oblíbený desktop a speciálně retail, tedy samostatné prodeje CPU přímo koncovým zákazníkům, jsou jen takové malé světýlko a ukázka toho, jak by to mělo správně vypadat, pokud by vše bylo jen o produktech a cenách. Tak si to užívejme, když po mnoha letech můžeme a pár dobrých let je ještě před námi :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|