V květnu se mobilní platforma AMD výrazně zrychlí …
Na trh dorazí nové mobilní platformy AMD, pravděpodobně také poslední velká kapitola současné generace procesorů a letité architektury K8(10). Jak víte, AMD připravilo novinky pro celý mobilní segment. Platformy už známe:
Co neznáme, jsou konkrétní modely procesorů, na které se můžeme těšit. Ale to už neplatí. Na novvých DDR3 platformách AMD, což také bude velká změna proti současné mobilní platformě AMD, která jede stále na DDR2, se představí tyto modely:
AMD dokonce nabídne dva modely procesorů s otevřeným násobičem a některé notebooky tak budou vybaveny oficiálními pokročilými OC vlastnosti. Frekvenčně se AMD nijak zpátky nedrží a Phenom II X620 BE s dvojicí jader na 3,1GHz bude pořádný rychlík. Nejvyšší modelem ale budou dvě čtyřjádra. X920BE na 2,3GHz s pěknými 45W TDM a 35W 2GHz Phenom II N930. Ty doplní 25W X4 P920 na 1,6GHz.
Pokud jde o zbytek mobilní platformy, tak základem bude čipová sada AMD 8xx a tedy jižní můstek SB880M a SB820M, který by měl mít i SATA6GB/s. Jako Integrované grafiky pak bude použito něco s DX10.1 jako základ. Dedikované grafiky pak budou výhradně rodiny ATI Radeon HD 5000 Mobility, které se na 40nm a DX11 představí už v lednu.
Nové CPU budou nejen výrazně rychlejší než jakýkoliv současný mobilní model AMD, ale jako celek bude mít platforma také lepší provozní vlastnosti, protože je navržena na použití s DDR3 a DDR3L. ty mají výrazně nižší napájení než dnes užívané DDR2, v případě DDR3 je to 1,5V a DDR3L dokonce jen 1,35V. Dočkat bychom se novinek od AMD měli hned v květnu a červnu …
Zajisté vás také zajímá, kdy AMD chystá své FUSION a Bulldozer procesory. Podle všeho se věci daří a výroba začne dříve, než bylo v plánu. Procesorů se tak dočkáme opravu už v první polovině roku 2011, ale hlavní úder bude až v té druhé, I tak je to lepší než se dříve myslelo. Hlavně půjde o skutečně zcela novou architekturu, která vystřídá letitou K8. Velký důraz je kladen zejména na vícejádrovost a multi-threading obecně. AMD na tomto poli představí procesory výrazně výkonnější, než jakékoliv jiné. Bulldozer architektura je ale spíše konkurencí pro Intel Sandy Bridge, které se představí v podobně procesorů na trhu také v první polovině roku 2011. Příští rok tak bude ve znamení držení pozic a chystání bojišť obou výrobců příštích dní …
Příliš pozdě, příliš pozdě. Na začátku příštího roku se již objeví na trhu notebooky s 32nm Core i3/i5.
Na trhu levných běžných notebooků nebudou mít 45nm AMD podle mně proti core i3 šanci, snad by měli šanci se uchytit aspoň v herních notebookách.
no kdyz nasadi dobrou cenu, tak ty 3jadra by mohly slusne konkurovat. zalezi jeste taky jak dobre amd implementovalo usporne funkce, ale urcite to bude pro amd o neco lepsi situace nez jak je ted turion vs. core 2.
jo to mi připomíná že nedávno jsem četl na PCT o možnosti odemknout AthlonII X3 na plnohodnotný PhenomII X4. To znamená i s L3 Cache. Opravdu jsou všechny Athlony vyráběny bez L3 nebo jsou to zamčené Phenomy?
no vypada to docela pekne. novy mobilni cpu amd hodne potrebuje. jen me docela zarazi ty hodne maly takty u 3 jader a jenom 1,5MB cache i kdyz maji dvoujadra plny 2MB a bezet muzou az na 3,GHz. takovy 3 jadro 2,4-2,6GHz by bylo asi lepsi...
No neviem, ja takty ako moc smerodajne neberiem. Historia uz nie raz ukazala, ze AMD s nizsim taktom dokaze viac ako intel s vyssim. Hadam sa tieto casy vracaju (aj ked teraz je to opacne).
no prave ze to je opacne. core 2 je stale vykonejsi pri stejnem taktu nez novy phenomy. core iX jeste ve vykonu na takt neco malo prida. takze ty takty mi prijdou docela nizke...
Ja viem, ved som napisal.
Takty mi nepripadaju nejako nizke. Treba uvazit ze takt je dost vysoky aj ked vykon je nizsi. Nejaka revizia pravdepodobne rozdiel odstrani alebo aspon znizi.
Inak vsimol som si, ze sucasne CPU stagnuju okolo hranice 2,5-3,5 GHz (z vyroby). Na notasoch okolo 2 GHz. => Takt je normalny, len vykon nejako kriva...
Ta malá cache je vskutku zarážející. Většinou právě platilo (hlavně teda u Intelu), že u mobilních procesorů bývala nižší frekvence alespoň částečně kompenzována obrovskou cache.
procaky sa dost tesim :-). Myslim si, ze to bude velmi vykonna a usporna architektura. Mam dojem, ze za posledny rok sa AMD/ATI zacalo na poli technologii vyrazne darit a som velky optimista pokial ide o novinky u nich.
Jestli k tomu ale nedají pořádný chlazení a baterku s výrazně nadprůměrnou kapacitou, tak to bude k ničemu. Ale to je už věc výrobce notebooku a ne AMD. Snad budou tedy mít rozum.
Bohužel AMD by se měla přestat soustředit na desktop a přesedlat na mobilní platformu. Ta je mnohem důležitější.
Já sice tenhle rok koupil kamarádům a známým celkem asi 12 notebooků, z toho bylo 7 či 8 od AMD, páč buď je chtěli na hry, na což skvěle vystačil Asus K50AB, nebo chtěli občas něco zahrát a pak to chtělo něco, co má grafiku od ATi či nVidia a tam jsou cenově přijatelnější právě řešení s HD3200.
Ten zbytek byly buď netbooky s šmejdským Atomem nebo stanice na práci s ohledem na dlouhou výdrž či výkon CPU.
Já osobně, ač zastánce AMD si budu v lednu taky kupovat notebook s Intelem a to Acer Aspire 1810TZ s dvoujadrovým CULVem, páč též potřebuji dlouhou výdrž, ale Atoma ani náhodou, protože opravdu aby se mi okýnka začali sekat ve chvíli spuštění více programů najednou. Na to se můžu vykašlat. Vysoký výkon CPU i GPU mám na desktopu. V notebooku jej nepotřebuji.
Desktopů jsem kupoval cca stejně. Zde jsem v první polovině roku volil kombinaci dvoujádra či tříjádra AMD s ATi a v druhé polovině jsem kupoval většinou čtyrjádra Intelu taky s grafikama ATi. Když šlo jen o kancelářské práce, tak jsem volil to nejlevnější, co bylo. Takže to tu nemá cenu zmiňovat.
Minulý rok jsem ale kupoval cca polovinu notebooků a stejný počet stolních počítačů ve cca stejném okruhu lidí. Můj příklad není sice zrovna relevantní, ale ukazuje přesně ten trend, kterým se PC svět šine. Desktopy stagnují, notebooky rostou. Proto by se nemělo stávat, že CPU na notebooky budou přicházet s více jak ročním zpožděním. Kdyby totiž vyšli v polovině tohoto roku, tak bych většinu mohl koupit na AMD a dobře si to ospravedlnit. Já se snažím vždy kupovat to nejlepší za danou cenu. Notebooky AMD ale nekupuji kvůli procesoru, protože ten je proti řešení od Intelu žravější a méně výkonný, ale kvůli grafice, ať už integrované či samostatné (jsou většinou v noteboocích s CPU od AMD o docela dost levnější). Když není důležitá grafika, šáhnu po řešení Intelu.
Je mi jasné, že vyvinout nový výrobní proces, tak aby šli dělat čtyřjádra s TDP 25W je otázka času, ale rok a půl. To je diletantství. Proc nejdříve nevydat, čtyřjádra či dvoujádra s TDP 45W a o něco menší frekvencí, ale co nejdříve? Stejně by byli rychlejší a méně žravé než ty dnešní 65nm upravené K8čky.
To "diletantstvi" je dano tim ze AMD ma znacne omezene vyrobni kapacity a zaroven melo doted jako prioritu udrzeni pozic na desktop trhu, ovsem zda se ze se blyska na lepsi casy a pristi generaci uz to mozna bude naopak, nejdrive server a mobil segment(cili ty segmenty kde jsou nejvetsi marze) a pak desktop...
celkom sa mi pozdavaju nove mobilne procesory od AMD, mam taku otazku dal by sa notebookovy procesor pouzit v desktope? ide mi hlavne o nizke TDP 25-35W pri 4 jadrovom CPU, deskotopovy procesor s najmensou spotrebou je Phenom II 905e s 65W.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!