Předpověď, že čipy zdvojnásobí počet svých tranzistorů v pravidelných intervalech, vychází 50.let.
19.4.1965, tedy přesně před 50.lety vyšel článek od G.E.Moora, ve kterém formuloval tvrzení a předpověď, že mikroprocesory budou pravidelně zvyšovat počet svých tranzistorů, výkon a snižovat cenu. Později se tomu začalo říkat Moorův zákon, na základě kterého počítačové čipy měly každý rok (v roce 1975 pravidlo upraveno na každé 2 roky) zvyšovat na dvojnásobek počet tranzistorů. Nutno říci, že tato novátorská, a podle mnohých více než troufalá předpověď, se bezezbytku naplnila a víceméně naplňuje už neuvěřitelných 50.let. Pozoruhodný je na tom ale fakt, že vznikla v době, kdy mikroprocesory jak je známe, ještě ani neexistovaly. Dokonce neexistovala ani společnost Intel, jejíž spoluzakladatelem je právě Gordon E. Moore, který sám poté pomáhal s vývojem mnoha generací mikročipů.
Přesto plných 50 let tedy Moorův zákon víceméně platil a podařilo se ho držet (když tedy vezmeme do úvahy i grafické čipy, které dnes obsahují násobně víc tranzistorů, než klasické CPU). Sám autor myšlenky dnes ale tvrdí, že tento jeho "zákon" však pravděpodobně nepřežije další desetiletí.
Do vývoje čipů dnes promlouvají jak ekonomické faktory, tak hlavně ty technologické. V minulých desetiletích existovaly až desítky společností, které se zabývaly vývojem čipů i jejich výroby. Obojí se ale se stále snižujícím se výrobním procesem stává ekonomicky extrémně drahé, takže v současnosti už si vývoj nových procesů a hlavně celých architektur může dovolit jen málokdo. Nové nižší výrobní postupy nejsou jen čím dál dražší, ale potýkají se se stále většími problémy, jak naráží na fyzikální hranice používané křemíkové technologie. To se odráží i v delších časových intervalech mezi novými výrobními postupy a jejich nasazením do praxe. Objevují se tak stále více situace, kdy dvě i tři po sobě jdoucí generace čipů jsou vyráběny stejným výrobním procesem a počet tranzistorů v nich už se tak dramaticky nezvyšuje.
A problémy výrobních procesů, které se blíží absolutní hranici fyzikálních možností křemíkových čipů, budou v dalších letech akcelerovat, takže proto sám G.E.Moore nepředpokládá, že by jeho zákon přežil následujícíh dalších deset let. Přesto zůstává pozoruhodným milníkem a předpovědí, která dokázala v jinak nepředvídatelném a rychlém vývoji IT technologií vydržet tak dlouho. A kdo ví, třeba ještě Gordon Moore dokáže v následujících letech s nástupem nových technologií využívající Grafen či nanotechnologie přinést novou předpověď a nový zákon, který bude platit dalších 50 let :). Držíme mu palce.