Je tomu pár dní, co se v obchodech konečně objevily Procesory Intel XEON postavené na generaci NEHALEM.
Na serverovém trhu to poměrně ožilo, alespoň, co se nabídky obou výrobců týká. S tou poptávkou je to horší, prodeje serverů se v prvním čtvrtletí v podstatě zastavily. Poptávku nerozhýbou ani nové o dost vylepšené produkty nahrazující ty starší od obou společností. Firmy zkrátka šetří. Nicméně abychom byly v obraze.
Intel před pár dny dostal na trh procesory Intel XEON 5500. V případě platformy Intel je to skutečně revoluce. Tyto procesory jsou totiž postavené na architektuře NEHALEM, což je v případě Intelu nová konstrukce procesoru s integrovaným řadičem. Nicméně na trhu to žádná velká novinka zase není. V podstatě teď serverová platforma Intel získala ty výhody, které díky Integrovanému řadiči a komunikační sběrnici měla platforma AMD. Výhoda XEON 5500 procesorů je ale opět v přítomnosti tříkrálového řadiče, což je stejné jako na desktopu mezi Phenom a Core i7.
Samozřejmě nové XEON 5500 procesory v žádném případě neosadíte do starších serverů. Potřebujete k nim nové čipové sady Intel 5500/5520. TDP čipsetů je poměrně zajímavých jen 27,1W. Procesorů řady 5500 je opravdu hodně. Nejdražší model W5580 tiká na 3,2GHz má TDP 130W a stojí nějakých 1600 dolarů. Samozřejmě výkon serverů Intel značně stoupl a to zejména v případech víceprocesorových systému, kde výkon starších XEON procesorů díky jejich konstrukci nebyl až tak úchvatný. Poměrně významnou změnou je také přechod od FB-DIMM k DDR3 pamětem. I to se kladně podepíše zejména na výkonu a díky tříkanálovému řadiči i ohromné paměťové propustnosti.
Ani u AMD se nezahálí. Producenti serverů očekávají první šestijádrová AMD Opteron na architektuře PHENOM II už v červnu. Jinak AMD přichází se zajímavým programem. AMD Opteron Upgrade Program se týká procesorů Opteron do socketu F (to je už dávno většina). O co jde? Protože základní desky se socketem F jsou kompatibilní i s novými procesory, AMD nabízí, že pokud si nově pořídíte jako náhradu za váš starší AMD Operon, nějaký 45nm Opteron řady 2000, tak dostanete slevu 50 dolarů. Pokud si pořídíte hned řadu 8000, tak získáte slevu 100 dolarů. Mohu říci, že díky zpětné kompatibilitě se docela dost dnes využívá možnosti nahradit starší 65nm AMD Opteron procesory novými 45nm modely přičemž nemusíte kupovat celý nový server. Výhody jsou zřejmé, kromě vyššího výkonu jsou to hlavně u serverů podstatnější energetické úspory a s tím spojené i nároky na chlazení.
Mohu prozradit, že DDWorld již brzy pojede na vlastním novém serveru postaveném právě na dvojici nových 45nm čtyřjádrových AMD Opteron řady 2000. Věci se trochu zdržely, ale konečně se nedávno vše posunulo ke zdárnému konci, takže snad se brzy dočkáme rychlejšího chodu a možnosti zapnout pár vychytávek.
Zdroj: Intel, Techreport, DailyTech
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|