Někteří OEM stále nenabízí AMD EPYC řešení. Někteří nabídku rozšíří. Obětí bude ThreadRipper? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 06 květen 2019
altAčkoliv jsou procesory EPYC v mnoha případech výkonnější a o parník výhodnější, mnozí je nenabízí.

 

 

 

 

Poměrně časté téma rozhovorů s některými partnery a čtenáři z profesionálních sfér je serverová platforma AMD EPYC a zejména pracovní stanice. Spousta lidí si stěžuje na fakt, že by velmi rádi EPYC nejen pořídili, ale třeba i jen vyzkoušeli, ovšem jejich dodavatel buď servery a hlavně pracovní stanice s AMD EPYC platformou nabízí minimálně, nebo „záhadně“ nenabízí vůbec. Někteří mě pak informují, že u některých firem jako je například HP, je „neoficiální“ odpovědí, proč hlavně pracovní stanice s EPYC platformou nemají k dispozici, fakt že Intel si to prý nepřeje a pro HP tak není výhodné AMD platformu nabídnout. Jednoduše Intel dává HP takové podmínky, aby jinak lepší a výhodnější platformu AMD pro zákazníky nenabízel. Samozřejmě pokud by se to potvrdilo oficiálně a nějakými důkazy, bylo by to porušením tržních pravidel. Ale nebylo by to poprvé. Stejnou věc už kdysi Intel použil a dostal za to s velkým zpožděním a nedostatečně přes prsty on i někteří výrobci.

Je ale pravdou, že objektivně, pokud jde o některé aspekty produktové nabídky, tak Intel aktuálně prakticky v žádné oblasti nemůže s AMD soupeřit. Zejména protože jeho procesory jsou výrobně mnohem méně efektivní, Intel si za ně více účtuje, a tak ho AMD rozseká v každé cenové hladině výkonem i výhodností. A platí to i v serverech a zejména pracovních stanicích ve srovnání EPYC a XEON. Intel má ale něco, co AMD nemá. Peníze. Hodně peněz. A umí je používat. Ano, procesory Intel jsou sice pro koncové zákazníky méně výhodné a horší než AMD dnes, ovšem pro výrobce hotových PC, notebooků ale i serverů mohou být a jsou výhodnější. Například máte počítač za 50 tisíc s Intelem, kdy teoreticky ten samý výkon by mohla mít sestava za 35 tisíc s AMD, pokud by ji výrobce nabídl. U pracovních stanic pak mohou být rozdíly v desítkách tisíc (stačí srovnat cenu 32jádrového EPYC s odpovídající konkurencí ze strany XEON modelů)ú. Z hlediska zákazníka jasná volba, z hlediska výrobce ale ne. Výrobce zaplatí za díly pro Intel počítač možná o něco více, ale to mu vykompenzuje Intel extra finančními příspěvky jako podporu, marketing apod. Ve výsledku tak výrobce na Intel PC vydělá více, ale samozřejmě zaplatí to zákazník. No a aby ten nebyl zbytečně upozorňován na fakt, že si z něj Intel a výrobci OEM dělají dojnou krávu, tak mu výrobci tu AMD platformu radši ani nenabídnout. Není srovnání, není zločin, že? Takže zákazník ani neví, jak moc vlastně za Intel zbytečně za nic připlácí, protože mu srovnatelná platforma konkurence za odpovídající cenu není ani nabídnuta a všichni jsou spokojení …

Je to zoufale vidět v mobilních PC, ještě výrazněji je to ale vidět právě v serverech a zejména pracovních stanicích, kde některé firmy dosud stále AMD EPYC verze vůbec nenabízí, protože by pochopitelně jejich dominantní nabídka Intel produktů vypadala blbě, výkonem, cenou a vlastně i bezpečností, kdy všichni vědí, že Intel procesory jsou děravé jak cedník, opravy nejsou a záplaty snižují výkon a přidělávají další problémy.

Intel má zdaleka největší zájem v serverové a profesionální oblasti, proto se na ní dnes také maximálně soustředí, ale jeho procesory prostě výkonem, efektivitou ani cenou příliš dobře nekonkurují EPYC platformě. Jeho dominantní podíl ale trvá hlavně proto, že strká peníze výrobcům bokem (spodem i horem) a mnozí se bojí, pokud by vyslyšeli poptávku zákazníků a nabídli více AMD variant, tak by jim spousta Intel produktů zůstala v ruce a Intel by jim ještě mohl snížit ty příspěvky atd., což by se je finančně negativně poznamenalo. Intel možná není dobrý pro zákazníky, ale je prostě dobrý pro výrobce a ti nechtějí konkurovat sami sobě tím, že zákazníkům nabídnout lepší a výhodnější AMD platformu, na které ovšem výrobce méně vydělá a ještě nemůže čekat od AMD finanční „příspěvky“ jako dostává od Intelu.

Nejvíce se AMD EYPC platformě brání například společnost HP zejména na poli pracovních stanic a mnozí zákazníci jsou z toho už dost frustrovaní. Nicméně ani nabídka ostatních hlavních serverových a pracovních hráčů není zdaleka ideální. Ovšem tlak uživatelů pociťují všichni, zákazníci chtějí EPYC alespoň vyzkoušet, zda by pro ně nebyl zajímavý (jen hlupák by nechtěl). Kromě toho panuje velké rozčarování z Intelu, jehož nejlepší produkty jsou prostě extrémně drahé, a přitom nedokáží pořádně konkurovat natož překonat to, co nabízí už stávající AMD EPYC za jeho ceny. Natož co nabídne 7nm EPYC. Ten už mají samozřejmě všichni hlavní hráči na poli serverů a pracovních stanic v ruce, odzkoušený a vědí dobře, co umí. A Intel nemá nic, čím by mohl odpovědět. Kromě peněz a vlivu.    

A tak zatímco někteří výrobci stále váhají, další se rozhodli dát AMD větší příležitost. Společnost DELL je jedním z hlavních výrobců serverů a nabídku podstatně rozšíří. Z pouhých 3 variant na 9 hlavní variant. A to do konce tohoto roku. A samozřejmě 7nm EPYC budou hrát hlavní roli. Proti 50 variantám Intel serverů DELL je to stále neodpovídající poměr, ale rozhodně výrazné rozšíření nabídky (o trojnásobek). A DELL prý rozhodně nezůstane sám, protože další výrobci se obávají, že pokud nenabídnou AMD platformu, tak DELL a ti, kteří ji nabídnout, jim uzmou část podílu trhu. Pro AMD tedy velmi pozitivní zprávy. Bohužel pro nás běžné uživatele to být pozitivní už úplně nemusí.

  • Threadripper 3000 odložen do příštího roku?

Problém budou kapacity výroby. AMD prostě u TSMC je schopno vyrobit jen omezené množství čipů. Dosud na rostoucí poptávku a prodeje stačí a stačit ještě nějakou dobu bude. Ale když DELL rozšíří nabídku svých serverů s AMD na trojnásobek, následovat ho budou další nejen na poli serverů ale i právě pracovních stanic, společně s násobným rozšířením notebooků AMD a očekávaným růstem prodejů i na desktopu, rázem se můžeme dostat k limitům toho, co je TSMC schopno pro AMD vyrobit. AMD už sice rozšířilo objednávky 7nm kapacit pro tento rok, ale i tak. Zejména pro EPYC platformu je třeba spousta drahého křemíku, protože tyhle procesory mají až osm 7nm čipů k tomu ještě velký 14nm čiplet a ještě samozřejmě čipsety atd. Podobné je to i s ThreadRipper platformou, tedy aktuálním high endem X399.

Technicky vzato je Threadripper prostě EPYC pro běžný desktop s nižší aktivní výbavou, ale náročný je na výrobu prakticky stejně. Navíc je to z hlediska podnikání okrajová platforma, je rozhodně hlavně demonstrátorem, a tak ho AMD vnímá. Potíž prostě je, že pokud se dvojnásobně až trojnásobně zvýší poptávka po EPYC procesorech, nebude pro ThreadRipper dost možná prostoru. Alespoň ne hned. Samozřejmě EPYC je jasně, logicky a správně výrobně upřednostňován. Spekuluje se zkrátka o tom, že AMD nový 7nm ThreadRipper a X499 platformu odkládá až na začátek roku 2020 (CES), protože zmizel z některých letošních roadmap AMD. Samozřejmě je možné, že AMD teď nemluví o ThreadRipper 3000 proto, že zkrátka chce plnou pozornost všech na 7nm RYZEN a 7nm EPYC, které dorazí v polovině roku na trh. Ovšem i časově by odklad ThreadRipper 3000 až na začátek roku 2020 dával smysl a odpovídal.

První ThreadRipper 1000 vyšel v srpnu 2017, zatímco RYZEN 1000 pro AM4 vyšly už v březnu. To je 5 měsíců odstup. Druhý ThreadRipper 2000 vyšel na konci srpna (prakticky září, dvě verze až v říjnu). Ryzen 2000 pro AM4 ale vyšly už v dubnu, tedy zase 5 měsíců odstup minimálně. No a v tuto chvíli to vypadá, že 7nm RYZEN 3000 procesory pro AM4 dorazí v červnu nejpozději a docela reálně do obchodů 7.7.2019. Pokud bychom tedy počítali opět s tím obvyklým minimálně 5ti měsíčním odstupem Threadripper 3000 platformy, dostáváme se nejdříve do prosince. To není úplně ideální měsíc pro podobné novinky, takže logicky se nabízí leden a velmi ideální veletrh CES, kde by AMD mohlo demonstrovat hotová velmi výkonná PC pro běžné uživatele a k tomu možná i high endovou NAVI grafiku, se kterou se také nejdříve na CES 2020 počítá. Jinými slovy, s letošním vydáním ThreadRipper 3000 procesorů a X499 platformy to začíná vypadat trochu bledě. AMD zatím změnu nepotvrdilo, ale nedivil bych se jí. EPYC platforma má jednoznačně, logicky a správně přednost, stejně tak RYZEN AM4 a mobilní platformy, kdy se navíc prakticky určitě dočkáme 12jádrového AM4 procesoru, a to s vyššími takty než kterých je současný Threadripper schopen.

No a pak je tu fakt, že současná AMD X399 platforma a ThreadRipper procesory pro high endová PC a domácí pracovní stanice jsou a budou nadále jasnou volbou pro toho, kdo to potřebuje a využije. Intel nemá nic. Předražené Core i9 procesory jsou při stejném výkonu klidně až 2x dražší (výrobně jsou extrémně neefektivní), mají horší efektivitu a Intel X299 platforma je ve všech ohledech hůře vybavená než AMD X399. A na tom se nic nezmění, Intel nemá žádnou novou architekturu, generaci ani nic podobného. Stávající produktová nabídka zůstane, X299 zůstane, maximálně Intel zase změní názvy CPU, ale architektura, 14nm, počet jader a pravděpodobně i ceny vše zůstane stejné. AMD tedy nemá vlastně moc důvodů s Threadripper 3000 spěchat pro letošní rok. Jeho aktuální nabídka s až 32jádrovým procesorem je jasně lepší a Intel jí nedokáže konkurovat. Zkrátka a dobře, nový 7nm ThreadRipper 3000 určitě AMD vydá, i když je okrajovou záležitostí z hlediska prodejů, je to věc hrdosti a hlavně hmatatelný důkaz toho, co AMD říká, tedy že je oddané výkonným PC. Jen se ho nemusíme dočkat letos, ale až začátkem příštího roku.

Uvidíme, AMD velmi pravděpodobně na konci května, na očekáváné COMPUTEX prezentaci 7nm procesorů a grafik, naznačí, co dalšího chystá. Pro AMD je nicméně hlavní, že zájem o jeho procesory a zejména EPYC platformu roste a „odložení“ (či spíše obvyklý časový odstup od RYZEN AM4) ThreadRipper platformy na začátek příštího roku, by nebyl z důvodů nějakých problémů, ale přesně naopak. Pro nás, těch pár nadšenců do PC s X399 a Theadripper platformou to samozřejmě není úplně pozitivní, ale určitě se dočkáme taky. A zatím musím říci, že můj RYZEN ThreadRipper 2950X rozhodně stačí na všechno s přehledem a nedostatek výkonu v žádném ohledu nepociťuji, takže to když tak do toho ledna vydržím ;). Co vy?

//Článek opraven: Problém z hlediska absence nabídky EPYC řešení u některých výrobců jako je například i HP, se týká nejen serverů, ale zejména pracovních stanic. Společnost HP je jen jedním z příkladů a diskutovaných výrobců, jejichž produktová nabídka je velmi podivná vzhledem k tomu jaké objektivně dnes platformy Intel XEON ve srovnání s AMD EPYC jsou. Zásadní otázkou je, proč firmy, přes své proklamace, nenabízejí zákazníkům skutečně to nejlepší řešení, o čehož se rovněž započítává i cenová výhodnost. Kde jsou pracovní stanice s EPYC procesory, ale i high endová PC od velkých OEM výrobců s RYZEN ThreadRipper atd,. ... ? Proč nejsou nabízeny, zatímco Xeon/Core i9 a X299 počítače jsou prakticky jedinou volbou v nabídce mnoha OEM výrobců, přitom objektivně nejsou nejlepším řešením? Nedochází tady klamání a poškozování spotřebitelů? Žádný z výrobců nebyl schopen situaci oficiálně uspokojivě vysvětlit ... 


 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
alien5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-06 20:56:22
avatar
No tak ja cekam na 3 gen TR a pokud to odlozi tak koupim 1920x a asus desku asi gaming, protoze nebudu cekat dalsi rok, jedu na soucasnem i7-2600k 9 rokem takze uz opravdu potrebuji upgrade.
Jenom doufam ze tam pak dam 16 core TR 3 gen za 2-3 roky... to me celkem nasvalo, tedy chtel jsme uz ted mit 16 core 7nm 3 gen TR.
tady mam setup pro upgrade : https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=76676A696F6A687F0
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Čo máte s tým HP 2019-05-06 21:20:42

Ponúkli nám Epyc vs Xeon Silver
dodávka Epyc 14 dní
dodávka Xeon 30 dní.
Epyc je asi o 200 EUR drahší.


Áno problém HP je regionálnosť

prvých 6 mesiacov bol Epyc od HP len v USA
ďalšie 3 mesiace HP Epyc len pre USA a JAP
a až potom krajiny platiace Eurom
a až potom ostatní v EÚ a v tom poradí sa plnia požiadavky na kusy serverov
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 12:40:44
avatar
Článek upraven. Moje chyba, nezmínil jsem výslovně pracovní stanice, kterých se problém týká především ... ale jde stále o EPYC vs XEON platformy ...
Dr. evorubač [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 08:34:17
avatar
- HP silne uprednostňuje Intel, zo známych dôvodov, pričom jednou z najpodstatnejších príčin je predposratosť z Intelu. Pravda. Pracoval som u nich.
- HP neponúka AMD server riešenia. Nepravda. HP AMD servery ponúka, rovnako tak aj notebooky s Ryzen 3-7. Ale len toľko, koľko im je Intel ochotný tolerovať a suverenita cenotvorby je tiež otázna.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 08:39:18
avatar
Vůbec nepotrebuji nějakej novej Threadripper. Doteď jsem přesvědčen že koupě 12 jádra se vyplatila(zvláště ve vánoční akci).. 16 Jádro by bylo k h...u.Jestli přijde příští rok Threadripper 3..kde bude každé jadro stabilní na 4300-4500MHz po pretaktu...tak stejně není důvod ho kupovat. CPU jsou uz tak vepředu.. Běžný uživatel je spokojen s 6-8 Jádry.Console přijdou s 8 Jádrem.. Tzn.. Hry nic víc potrebovat nebudou(několik let od vydání NOVÉ GENERACE)...At se slevní monitory...To se ale nestane.. Prostě 2020-2025 budem trávit u 4K...BOHUŽEL
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 10:18:34
avatar
On si nejaky expert porizuje TR jenom kvuli hram? To je potom ale jenom jeho volba.. Samotne hrani her neni procesorove nijak moc narocna cinnost. Defakto se da rict, ze co se vyuziti CPU jsou hry docela podradne aplikace. Tenhle hw ma vyuziti v sofistikovanejsim nasazeni, byt se ty hry jako vedlejsi cinnost na techto vykonnych cpu samozrejme daji provozovat taky. V tech pokrocilejsich aplikacich najde uplatneni kazde to jaderko navic. Kazdopadne na tenhle segment se neda koukat optikou uzivatele, ktery jenom hraje hry.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 11:35:19
avatar
Tak... Většina lidí co znám... Ma PC vlastně na hry. Nějaké ta Editace videa,PDF, Office... Nato stačí herní grafická karta. Neznám nikoho.. Kdo ma PC a tam nejakou tu profi kartu. Threadripper není drahej.. Tak proč si ho nekoupit? Máte do budoucna mnohem větší možnosti rozšíření bez nutnosti měnit Hardware. Deska pojme mnohem vice RAM bez nutnosti prodávat staré moduly a menit za nové. Spousta možnosti přidání všeho nutného pro normálního smrtelnika. CPU vám vydrží roky... Pak si jen loupnete do Socketu jinej(vice jader). Je to dnes asi nejlepší platforma na Upgrade. Zaručuje několikaletou pohodu bez nutnosti měnit Hardware
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-08 12:41:22
avatar
Citace:
Tak proč si ho nekoupit?

Osmijádrový Ryzen + deska s 4x RAM slot - celkem 7000 Kč.
Dvanáctijádrový Ripper + deska s 8x RAM slot - celkem 17 000 Kč.

Takže rozdíl víc jak dvojnásobku. A teď mně popiš ten scénář pro hráče, kdy ho začne omezovat osmijádro koupené s prvními 2x8GB RAM. I kdyby, tak v budoucnu může koupit dalších 2x8GB RAM. Osm jader se stane brzdou až v době, kdy se základovka pro Ripper začne ozývat nestabilitou. Jdeš na komára se zbytečně drahým kladivem - normální smrtelník má nižší požadavky než co nabízí TR4 platforma.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 10:17:36
avatar
HPE servery s Epycem dělají. Sice nabízí momentálně jen 2, ale dělají. To je myslím ten o vlku a o koze.
Nicméně zástupce HP na nedávné produktové prezentaci prohlásil, že na ně Intel silně tlačí, aby nedělali pracovní stanice (WS) s CPU AMD Epyc, tak že je dělat nebudou.
Taková 16C stanice s Epycem by mohla vyjít i třeba o 50.000 Kč méně. Stanice s 32C Epycem by oproti WS s Xeonem vyšla i o 100.000 Kč levněji.
Kdyby bylo rozhodnutí na mě, přestane naše firma HP WS kupovat. Jenže o tom rozhoduje vedení v Itálii, kde mají celkově přístup k penězům hodně... jak bych to řekl... podivný.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 12:41:02
avatar
ano, to je pravda, já to spletl .... už jsem to doplnil.
volfiste [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 12:11:38

první odkaz co jsem našel
https://www.hpe.com/cz/en/product-catalog/servers/proliant-servers/pip.specifications.hpe-proliant-dl385-gen10-server.1010268408.html#

opravdu HP nenabízí AMD EPYC?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 12:42:18
avatar
omlouvám se za nepřesnosti, článek byl aktualizován, pomíchal jsem servery a pracovní stanice .... obojí jsou XEON a EPYC platformy ...

stále však platí to co říkám, nabídka výrobců serverů i pracovních stanic ohledně EPYC a XEON variant neodpovídá ani vzdáleně výkonům a především výhodnosti obou platforem ... a to je problém z mnoha důvodů.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 14:38:12
avatar
V pracovních stanicích je HP nenabízí. A HPE není HP. Jsou to dvě různé společnosti vzniklé rozdělením původního HP.
Tak, či tak je nabídka EPYCů oběma společnostmi tristní. Obzvláště vezmu-li v potaz poměr cena/výkon, kdy AMD jednoznačně Intel drtí.
Škoda, že se nenajde nějaká neúplatná společnost, která by ostatním velkým molochům zatopila stanicemi s Epycy. To by se staly předražené TOP HP stanice neprodejnými a museli by reagovat. No a co by bylo jednodušší, než snížit cenu WS o 1/3 při zvýšené marži tím, že by nasadili Epyc?
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 17:38:21

No stane se to že cena amd cpu půjde nahoru, stím jak se rozšíří nabídka třeba u dellu. Když po nich bude poptávka, tak vzhledem k cenam s intelem, sice nasadi ceny za amd nižší, ale i tak budou vyšší než by mohly být. Kdyby nasadil ceny moc nízké byl by sám proti sobě.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 88x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1673x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1834x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3924x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1299x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1267x
Komentářů: 1