Hodnota Intelu se propadla natolik, že se objevují reálné nabídky na převzetí klíčové firmy.
Kdysi byl Intel nejhodnotnější společností na světě, kdysi byl hlavním výrobcem počítačových čipů, dominoval technologicky i výkonem, a to zažilo mnoho lidí v současném vedení firmy. Stejné vedení však za posledních několik let dovedlo společnost do situace, kdy je ve ztrátě, musí šetřit, produktově nestíhá, výrobními technologiemi naprosto zaostává a hodnota společnosti se propadla na pouhých 93 miliard dolarů. Pro srovnání, mnohem menší AMD má dnes hodnotu 252 miliard. NVIDIA dokonce 2850 miliard („all hail AI“). TSMC, které je hlavním konkurentem a Intel u něj dokonce dnes musí vyrábět novou generaci Core procesorů, jinak by neměl proti AMD šanci, má hodnotu přes 900 miliard dolarů! Dokonce i ARM výrobci, například Qualcomm má hodnotu 188 miliard. A právě Qualcomm se podle zákulisních zdrojů odhodlalo k dříve nepředstavitelnému …
- Qualcomm nabízí převzetí a odkup Intelu!!!
Ne není to legrace. Akciový trh na zákulisní informaci reagoval pozitivně a po dlouhé době akcie Intelu trochu stouply. Qualcomm by rozhodně na převzetí Intelu měl, ovšem jak mnozí podotýkají, případný odkup Intelu by byl nepochybně velmi problematický pro vládu USA a úřady kvůli bezpečnosti a pro celý trh kvůli konkurenčnímu prostředí atd. Jinými slovy je velmi nejisté, že by úřady podobnou akvizici vůbec schválily. Ostatně NVIDIA se snažila převzít ARM a také to z mnoha dobrých důvodů úřady zakázaly, takže z toho sešlo. Výhodou Qualcomm je, že jde o americkou firmu, takže by s tím vláda USA nemusela mít zase takový problém z hlediska bezpečnosti a politiky. Problémem je, že Qualcomm je už dnes hodně velký hráč na poli SoC a mnoha komunikačních čipů, takže spojení s Intelem, který přes své problémy stále dominuje na trhu v mnoha směrech včetně komunikačních čipů, by rozhodně konkurenční prostředí nezlepšilo. A právě z tohoto důvodu by u antimonopolních úřadů ve světě (nejen USA), téměř jistě tohle spojení neprošlo. Spojením Intelu a Qualcommu by prostě vznikl velmi monopolní výrobce v mnoha čipových odvětvích.
Zkrátka prodat někomu Intel není jen tak. Nicméně nic z toho neřeší, že firma má problémy. Velké problémy. Jeho vlastní výroba je a bude nadále ztrátová. Intel se sice snaží „oddělit“ výrobní část od sebe a tím zlepšit na oko finanční výsledky celku, ovšem problémem zůstává, že Intel je největší a vlastně jediný zásadní producent mikročipů mimo Asii, má obří kapacity, ovšem na nekonkurenceschopných technologiích (pro PC a AI), které o generace zaostávají za TSMC i Samsung. Intel dokonce musí vyrábět své nastupující nové generace CPU u konkurenčního TSMC, protože jinak by prostě nebyly konkurenceschopné vůči AMD atd.
Firma sice říká, že i když 20A proces nakonec přeskakuje, 18A jde skvěle a všechno bude super. Jenže to samé říkala právě dlouho i o 20A, 7nm, 10nm atd. V zákulisí se však jasně mluví o tom, že Intel nejen že nyní využívá N5/N3 výroby TSMC pro své GPU a CPU produkty, bude používat i budoucí TSMC 2nm, protože prostě ví, že jeho vlastní technologie tak dobré nebudou. Pokud vůbec v praxi budou. Intel také ohlásil masivní propouštění a šetření. Dokonce „přeruší a o roky odkládá“ i investiční výstavbu nových továren v Německu a Polsku, na kterou přitom dostal výraznou dotaci a již se rozeběhly. Nyní se před investory chlubí, že od vlády USA dostal extra 3 miliardovou bezpečnostní dotaci, přitom i výstavbu a vývoj továren v USA omezuje a vláda USA tak pozastavuje vyplácení původních dotací, které měl Intel dostat. Bez ohledu na to, jaké budou nové Core Ultra 200/300 procesory, zůstává prostě fakt, že to fakticky nejsou poprvé v historii skutečné „Intel“ procesory! Vyrábí je konkurenční TSMC. Jedno jaké ty čipy jsou, prostě fyzicky nejsou od Intelu z těch obřích továren Intelu, na kterých doposud firma stála. A to je nejen problém, ale ohromující selhání současného vedení firmy.
Stejné vedení přitom nadále pokračuje a slibuje nápravu všeho, ačkoliv nic nenasvědčuje tomu, že by bylo schopné věci zlepšit. Speciálně když většinu těch problémů a celou situaci způsobilo. Bez kompletní výměny šéfů, celé struktury a přepracování celého fungování, prostě žádné zlepšení nepřijde, protože kdyby byli ti lidé schopni vést firmu lépe, tak v současné situaci Intel nebyl …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|