Na poli ARM zuří velký boj hned několika společností (co bychom za to na x86 CPU trhu dali).
Mnozí z vás určitě znají některé velké hráče na poli ARM SoC řešení, se kterým se ostatně setkáváme v širokém spektru hlavně mobilních zařízení. Většina asi ví, že v posledních mnoha letech dominovala světu ARM zejména společnost QUALCOMM. Bylo to hlavně díky nákupu bývalé mobilní ATI RADEON divize, čímž vzniklo ADRENO a QUALCOMM získal na mnoho let významný náskok v klíčové oblasti na poli SoC, který samozřejmě udržoval vývojem ve všech oblastech a kvalitními produkty. Ty často byly tím nejlepším, co v rámci ARM SoC řešení vůbec na trhu existovalo a prakticky až na výjimky (Apple a některé SAMSUNG modely) všechny lepší telefony byly vlastně téměř vždy vybaveny výhradně SnapDragon řešením.
QUALCOMM ještě nedávno dominoval s výrazným náskokem, a ačkoliv nabízí různá řešení pro různé cenové segmenty, v posledních několika letech mu vyrostl konkurent, který je také vývojově agresivní, ale ještě agresivnější je cenově. Zejména zaměřením na masy tedy střední a nižší segment, což se tak odrazilo v celkovém růstu podílu. Řeč je o společnosti MEDIATEK, jejíž ARM řešení známe právě z mnoha levnějších a také středních modelů telefonů, tabletů apod. V poslední generaci zejména MEDIATEK výrazně přidal ve všech oblastech a nabídl také výkonnější řešení. Tohle všechno se podepsalo na tom, že v Q3 2020 přišel QUALCOMM o pozici jedničky na trhu!
MEDIATEK je novým králem ARM SoC řešení. Podle analytiků, kteří sledují trh a dodávky, MEDIATEK obsadil v Q3 2020 celých 31% trhu, což je výrazný meziroční nárůst z 26%. Naproti tomu QUALCOMM oslabil z loňských 31% na současných 29% a poprvé po letech se tak propadl na druhé místo.
O třetí pozici se pak svádí ostrý souboj, kdy se stejným 12% podílem soupeří hned tři firmy. HiSilicon (alias HUAWEI), SAMSUNG a APPLE. V dalších kvartálech se ale očekává výrazný ústup HUAWEI, který nemůže vyrábět u TSMC a dalších společností, což data za Q3 2020 plně nezachycují. Vzestup se očekává u Apple, který v Q4 2020 představil i nový počítačový ARM procesor M1 (teoreticky by se tedy měl počítat v rámci těchto statistik mezi ARM SoC) a postupně nahradí Intel x86 řešení v počítačích Apple. Stagnace se krátkodobě očekává od SAMSUNG, i když ten s tím chce něco dělat a oznámil úmysl nabídnout svá ARM řešení i pro výrobce konkurenčních značek telefonů v dalších letech.
Jinak se očekává, že bude pokračovat ostrý souboj mezi první dvojicí. Tedy MEDIATEK a QUALCOMM, kdy druhý jmenovaný má technologicky a výkonově stále nějaký náskok, nicméně MEDIATEK udělal velký pokrok a je nadále také cenově agresivnější. Každopádně na poli nejen mobilních ARM řešení to vypadá na tuhý souboj, i když velký nebezpečím je snaha NVIDIA koupit dosud nezávislou společnost ARM s čímž prakticky nikdo v businessu nesouhlasí. V současnosti je tak stále slušná šance, že akvizice neprojde přes antimonopolní úřady, kdy čínské, britské a také evropské úřady, které musí celou věc schválit, se na to příliš netváří. A to se ještě věci nedostaly do stádia, kdy by se k tomu vyjadřovali oficiálně jednotliví výrobci. Vše se bude rozhodovat v dalších měsících. Nezávislost ARM je přitom jeden z klíčových důvodů, proč tahle platforma široce uspěla a proč se jí daří a tolik výrobců s ní pracuje. Takže konec této nezávislosti a padnutí do rukou společnosti, která má dlouhou tradici dělat věci co nejvíce v neprospěch otevřeného trhu a zákazníků, není ku prospěchu ARM výrobců, zákazníků, trhu jako takového ani ARM samotného. Z toho důvodu bude rozhodnutí kolem ARM, zda skončí jako nezávislá společnost a stane se z ní NVIDIA řešení bez jakýchkoliv skutečných záruk zachování současné nezávislosti, naprosto klíčové v roce 2021. A jde o hodně …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|