Výrobci desek „neoficiálně“ nabízí první BETA BIOSy, údajně „řešící“ potíže Intel procesorů.
Jak asi už všichni víte (a mnozí bohužel z vlastní zkušenosti), současné procesory Intel mají velké funkční potíže. Intel pod tlakem nedávno po týdnech mlčení a následně popírání přiznal, že je tu hned několik problémů najednou s jeho Core 13000 a 14000 sérií procesorů (RAPTOR LAKE generace) a že degradovat mohou nakonec úplně všechny modely. Nikoliv jen výše taktované „K“ edice. Ovšem Intel neustále mění svá vyjádření a pozice, hlavně podle toho, co unikne na veřejnost a on na to musí reagovat. V případě Intelu tak nemůžeme jeho vyjádření brát jako definitivní, protože máme v jeho případě jedinou jistotu. Tedy že neříká všechno, a tak jak se věci mají. Nemluvě o tom, že se delší dobu snažil hodit všechnu vinnu a dopady na partnery/výrobce desek:
Problémy Core 13000 a 14000 procesorů jsou však bohužel reálné a vážné. Je prakticky jisté, že většina čipů této generace odejde mnohem dříve, než je u podobných produktů obvyklé. Míra degradace křemíku je u nich obrovská. A to kvůli hned několika aspektům. Prvním je výrobní chyba, kdy Intel zjevně udělat nějakou botu při ošetřování křemíku a procesory tak časem oxidují. Intel nechce říci, jak velká část výroby byla zasažena. Ale vypadá to na opravdu významnou část čipů, kdy navíc dnes již bývalý šéf výroby vědomě pustil potenciálně zasažené čipy do oběhu. Současně však mají všechny RAPTOR LAKE procesory další designovou vadu v podobě „jisté citlivosti“ vnitřní sběrnice na vysoké napětí a následné rychlé degradaci křemíku, a tedy schopnosti vůbec fungovat. Právě tenhle aspekt je prý něco, co se Intel slíbenou aktualizací mikrokódu (BIOSu) snaží adresovat a degradaci tak minimálně zpomalit. A právě díky této designové vlastnosti se problém týká všech RAPTOR LAKE, nejen „K“ edic, i když u nich kvůli téměř neustále vysokému napětí obecně začíná v praxi nejrychleji.
Každopádně degradace procesorů Intel Core 13000 a 14000 je problém, který způsobuje selhávání mnohem systémů s nimi. V lepším případě jen občasnou nestabilitu, v horším případě přestávají fungovat úplně. Co je zjevné, že bez nějaké záplaty, která by to napětí limitovala, čeká problém časem všechny systémy s těmito procesory. Mnozí provozovatelé už se jich už zbavují. Intel byl nakonec donucen oznámit také prodloužení záruky na procesory, i když se z toho zase snaží vykroutit jiným způsobem a způsob jeho řešení „reklamace“ je mírně řečeno naprosto neprůhledný. A prostě nikdo z uživatelů nemá nic jisté. Všichni ale požadují nějaké řešení. Firma tak nedávno oznámila, že během srpna zpřístupní novou verzi mikrokódu/BIOSu pro procesory RAPTOR LAKE, která má adresovat tu nestabilitu.
Lépe řečeno má snížit to vnitřní napětí a minimálně zpomalit nástup degradace, ne-li zajistit, aby nenastala v krátké době vůbec. Bohužel Intel současně přiznává, že již „načaté“ procesory, které nestabilitu projevují, tento SW update pochopitelně už opravit nedokáže.
- První verze BIOS update s microcodem 129, je tu. Neinstalujte je!
Výrobci základních desek v posledních dnech zpřístupnili nepřímo nové BIOSy, které mají tu slíbenou „opravu“ a aktualizaci mikrokódu nabízet. Nicméně zatím jsou jen pro některé Z790 desky. A důrazně varuji: Ve všech případech jde totiž vysloveně o „beta“ verze. Jsou navíc poskytovány komunitě jen neoficiálně. Výrobci je nenabízí dokonce ani prostřednictvím vlastních obvyklých stránek podpory. A výslovně je u nich uvedeno, že jsou bez záruky!!!
V žádném případě tak v tuto chvíli jejich instalaci nedoporučuji na běžná PC běžným uživatelům. Pouze nadšencům a testerům, i když nevidím moc důvod na nich něco testovat (pro většinu). Prozatím jde jen o BETA verze, takže počkejte na finální veřejnou verzi, dostupnou přímo přes aktualizace a stránky výrobců.
Ono není moc co testovat. Jak bylo řečeno, pokud už váš procesor je nestabilní, tedy křemík u něj zjevně degradoval, tahle ani žádná SW aktualizace vám jej prostě neopraví. Maximálně může o něco snížit četnost pádů, ale neodstraní je ani nezabrání další degradaci. Update má především pomoci těm kusům, u kterých degradace ještě v takové míře nezačala, a tedy stabilní ještě normálně jsou. A u těchto systémů tak ani nepoznáme nějakým rychlým testem dvou verzí BIOSu, jestli ten nový vůbec něco dělá nebo ne ;). Objevují se tak jen testy vlivu na výkonu, kdy žádný významný rozdíl není.
- Oficiální aktualizace později …
Co mě bylo řečeno, že na finálních oficiálních aktualizovaných verzích BIOSů, které budou běžně veřejně k dispozici, se stále pracuje. A mají být k dispozici v druhé polovině měsíce srpna. Nicméně z dalších zdrojů mě bylo řečeno, že Intel ve skutečnosti neví, jestli celá ta aktualizace bude vlastně k něčemu. Myslí si, že ví, v čem je problém a jak jej alespoň zmírnit, ale velká část teamu si tím jistá prý není. Alespoň tohle říkají některé spolehlivé zdroje uvnitř firmy. Ve své podstatě má jít hlavně o „náplast“ a „veřejné projevení snahy o řešení“, kdy firma si je vědoma naprosté ztráty důvěryhodnosti a důvěry ve svou platformu jako takovou. Objevují se ovšem názory, že Core 13000/14000 mají zkrátka designovou chybu/vlastnost, která se nedá dodatečně takhle opravit. Problémem bude vždy.
Intel se však chce za každou cenu vyhnout hromadnému stahování procesorů a produktů. Ačkoliv v některých případech už můžeme jasně mluvit o tom, že dle spotřebitelských zákonů by k tomu přistoupit měl. Pro firmu by to speciálně v současné finanční situaci, byla doslova katastrofa. Stálo by ho to několik miliardy dolarů, nemluvě o tom, že ani následně vyměněné čipy by nemusely být dlouhodobě bez problému, a tak by s ním měl opakované náklady. Intel hlavně v současnosti nemá žádný produkt, kterým by ty potenciálně „vadné“ čipy mohl skutečně důvěryhodně s větší jistotou nahradit. Nemluvě o tom, že rozdávat ty nové chystané ARROW LAKE procesory se mu určitě chtít nebude. Všechno to otálení s vyjádřením a přiznáním potíží, všechny ty sliby kolem updatu mikrokódu, i když nemůže věci skutečně opravit a nyní tedy tanečky kolem určitého prodloužení záruky v některých případech, vše má za cíl zabránit tomu, aby se do celé situace nevložily některé státy a úřady a nenařídily firmě stáhnout ty procesory hromadně z trhu a od zákazníků a nahradit jim je.
Uvidíme, zda ten BIOS update nějak sníží četnost nahlášených problémů, a tedy bude jako dočasná záplata fungovat. Anebo jestli neudělá nic. To se ovšem dozvíme až za týdny spíše jednotky měsíců poté, co bude záplata široce veřejnosti dostupná. Trochu problémem však je fakt, že řada uživatelů svá PC, a speciálně BIOS desek, vůbec neaktualizuje. Takže mnoho Intel procesorů se záplaty vlastně nedočká a problémy tak nepochybně v nějaké míře budou nadále pokračovat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|