Firma, která ladí i ty nejméně podstatné detaily roky, než vydá produkt, hlásí novinky!
Produkty NOCTUA jsou dražší ve srovnání s mnoha konkurenčními, ale také extrémně kvalitní a vydrží mnoho let. I dnes mnozí stále provozujeme první generace ventilátorů této firmy a ty mají přitom už klidně dekádu. A stále fungují skvěle! To se prostě o konkurenčních ventilátorech z té doby říci nedá a za stejnou dobu je musíte koupit a vyměnit i několikrát. Takže ve výsledku je sice 600 korun za ventilátor od NOCTUA pořád balík, ale když jej můžete používat ve stále stejné funkčnosti mnoho let, vyplatí se vlastně víc. A to nejen z hlediska financí, ale prostě neplýtváte materiálem. NOCTUA je navíc známa tím, že řeší detaily, které jiní výrobci vůbec neřeší. Firma například neudělá jinou barvu ventilátorů tím, že třeba přidá barvivo do standardního plastu jako ostatní, ale dlouze zkoumá vlastnosti materiálu a celé konstrukce na provoz a deformace apod. I proto stále čekáme na bílé verze NOCTUA ventilátorů. Ty však nedávno byly opět odloženy. Na neurčito. A tak je to prakticky se vším. Detaily, nad kterými se ani nikdo jiný nepozastaví, že by je řešil a dělaly velký rozdíl, tak NOCTUA extrémně svědomitě zkoumá a ladí. I proto když už uvádí nějaký skutečně nový produkt a dokonce novou generaci, je to vyloženě svátek :).
Na Computexu 2024 firma skutečně nové generace představuje. A přísahá, že po těch letech odkládání a čekání skutečně vyjdou! Řeč je hlavně o nové generaci vlajkového legendárního chladiče NH-D15 nazvaný NH-D15 G2!
Tento již 10 let starý chladič, který díky podpoře firmy z hlediska upínek pro nové platformy (a to zdarma pro majitele starších chladičů) stále mnozí máme a používáme, funguje pořád naprosto skvěle. Vylepšit ho je docela výzva. Ale povedlo se! D15 G2 má 8 místo jen 6 heatpipe, má o 20% větší vyzařovací plochu při podobném celkovém rozměru díky optimalizaci žeber atd. Nové jsou také oba dva 140mm ventilátory, tedy nazvané NF-A14x25 G2 se zcela novou konstrukcí lopatek atd. Chladič má dokonce tři fyzicky odlišné verze, které se liší provedením základny, kvůli zakřivení plochy CPU:
Nicméně tento tah firmy není úplně kladně přijímán, protože nabourává univerzalitu chladiče, naštěstí ta univerzální verze se zcela rovnou základnou je stále k dispozici a firma ji doporučuje většině uživatelům. Novinka už míří do prodeje, měla by se objevit v červnu/červenci za cenu 149 dolarů (4 099 korun vč. DPH)! Je tedy výrazně dražší než předchůdce, ale dostanete k němu také více.
Samozřejmě další novinkou je již zmíněná druhá generace NF-A14x25 ventilátorů, tedy NF-A14-x24 G2, se kterými bude nová D15 G2 dodávána ve standardu. Pochopitelně budou také prodávány samostatně. Ventilátor má zcela nové všechno. Rám, lopatky a vše kolem. Kulatá verze bude dostupná hned, klasická čtvercová pak v září a černá verze dorazí začátkem 2025.
Firma měla vystavený i 120mm ventilátor nové generace, ale ten zatím nemá oficiálně pojmenovaný. Ovšem všichni víme, že se bude jmenovat prostě NF-A12x25 G2 :). Na trh má ovšem dorazit až v Q1 2025.
- Dočkáme se konečně AiO chladiče NOCTUA?
Je to už řada let, kdy jsem se na předcházejících Computexech bavil s Noctua o možném AiO chladiči a říkali, že na tom pracují. Letos firma konečně ukázala funkční koncept. Samozřejmě by to nebyla ona, kdyby to nebylo něco extra.
Noctua "Termosifon" tedy vypadá jako normální AiO s 240mm výměníkem, ale normální není. Nenajdete totiž žádné čerpadlo. Není ani ve výměníku, ani na bloku. Používá uvnitř speciální kapalinu s nízkým bodem kondenzace, podobnou, kterou najdete třeba v heatpipe. Ta v chladném stavu je tekutá a gravitací tedy teče z výměníku na blok, kde ji teplo z CPU zahřívá, což ji přemění na páru a ta stoupá zpět do výměníku, kde zase kondenzuje zchlazením na kapalinu, a tak dokola. Není to poprvé, kdy se podobný koncept velkého chladiče objevil, jeden takový to dokonce dotáhl až na trh a další se chystá.
Jenže v praxi to není tak jednoduché. Kromě nutnosti velmi specifické montáže a polohy chladiče tak aby vůbec fungoval, je problém prostě v tom, že teplo které procesory emitují není konstantně stejné, což není ideální pro tento typ chlazení.
Pokud se tedy těšíte, že se konečně dočkáme AiO chladiče Noctua, tak se můžete zase uklidnit. Uvedení tohoto produktu na běžný trh není zatím v dohledu. Vše je prý v rané fázi a firma na tom navíc nepracuje samotná, což s ohledem na to jak obvykle operuje, znamená klidně dekádu dalšího vývoje. Nadále tak NOCTUA AiO na trhu nebude. Můžete si maximálně pořídit některý z OEM modelů, jež ventilátory této firmy používá, nebo si je osadit sami na jakékoliv AiO. To je jediný způsob, jak v dohledné době mít „AiO Noctua“. Pravda, firma jej nepotřebuje, alespoň ne na běžné mainstreamové PC platformy, protože třeba NH-D15 chladič je objektivně celkově lepší řešení chlazení běžného CPU (pokud se vejde).
Efektivnější z hlediska výroby a nákladů, stejně dobrý z hlediska běžného chladícího výkonu a mnohem lepší z hlediska dlouhodobého provozu a celkové životnosti zařízení, kdy bude stejně dobře fungovat i desítky let a jediné co se na něm může časem porouchat, ale snadno nahradit je ten ventilátor. A pokud firma jako doposud bude nabízet upínky pro nové a nové platformy, klidně jej můžete používat. AiO chlazení a vodní chlazení pro běžné PC prostě není z mnoha hledisek zdaleka tak efektivní řešení jako celek a firma na něj tedy nepospíchá.
Takže NOCTUA nějaké novinky má, což je opravdu velká událost, ale revoluci zatím nečekejte. Samozřejmě se na ně v testech a recenzích podíváme, právě i ve srovnání s předchůdci, kterým sice je už 10let i víc, ale pořád prostě skvěle fungují. Téměř žádná firma nedělá věci takhle, tedy že by záměrně dělala tak kvalitní, aby fungovaly klidně dekády, protože to samozřejmě není tak výhodné, než dělat produkty „na jedno použití“, které selžou ideálně den po roční maximálně dvouroční záruce a zákazník si musí jít zase pro nový … speciálně v IT a PC je něco, co by se dalo v moderním PC používat 10 let se stále špičkovou funkčností i výkonem, prakticky neslýchané! NOCTUA to ale nabízí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|