Nelíbí se vám klasická kombinace stříbrného pasivu a hnědých NOCTUA ventilátorů?
Nutno říci, že NOCTUA zastává názor, že celá záležitost nedává z funkčního hlediska smysl. Její pohled na věc je opravdu čistě funkční. Nalakovat části, které mají přenášet a odvádět teplo prostě jen zhoršuje ten přenos, takže proč to dělat? Jenže tlak uživatelů z celého světa byl velký.
A tak NOCTUA nejdříve udělala černé ventilátory, což bylo samozřejmě jednodušší, a nyní začíná konečně dodávat i černé heatsinky a celé chladiče, což bylo technologicky mnohem náročnější. NOCTUA dlouho zkoumala správnou technologii výroby a lakování, aby dosáhla srovnatelné účinnosti jako u modelů bez toho lakování. A prý to dokázala.
První vlaštovky jsou zde a uvádí tři modely. V čele je samozřejmě všemi oblíbený NH-D15, v kompletně černém provedení všeho (včetně upínání) působí až hrozivě :).
V nabídce je také kompaktnější NH-U12S, který je stejně jako D15 edice univerzálně kompatibilní se všemi současnými AMD a Intel platformami (mimo TR4, na které má NOCTUA speciální verze). Zatím nejmenší verzí je NH-L9i, určený výhradně pro platformu Intel LGA 115x. AMD verze dostupná z nějakého důvodu není.
Mimochodem Linusovi s Linus tech tips youtube kanálu se podařila zajímavá domluva, kdy prvních 5000 kusů bude mít v balení ještě oranžové pady a logo LTT na balení. Samozřejmě na všechny modely budou pasovat i ostatní bravy těch antivibračních padů k ventilátorům, které NOCTUA už nějakou dobu dodává.
Pokud jde o ceny černých edic chladičů, tak NH-L9i stojí EUR 49.90 / USD 49.90 (1400 korun). NH-U12S black edice je za EUR 69.90 / USD 69.90 (1900 korun) a NH-D15 black verze stojí 2800 korun.
Jsou tedy o něco dražší než běžné nelakované edice, což dává smysl. Samozřejmě Noctua nedělá nic jen tak na půl, ale s maximální precizností a kvalitou. Tradiční záruka 6 let na celý chladič i ventilátory je samozřejmě přítomna.
do .... pred dvoma mesiacmi som kúpil tú kaki verziu..... nemám síce rgb sajrajt, ale vega od sapphire jemne svieti, takže chladič vidno. Ten černoško by sa hodil. Možno vymením.....
No pokud NOCTUA zastává názor že černá barva nedává smysl tak to je banda diletantů. A pokud chtějí černou barvu docílit lakováním tak dvojnásobná.
Černý povrch má nejlepší emisivitu a stříbrný naopak nejhorší. Důvod proč nejsou všude černé chladiče je ten, že jediný vhodný způsob je eloxování a to je drahé. Naopak klasický černý lak nebo barva je nevhodná neb "izolují".
Doporučuji se přečíst pár článků o návrhu chladiču a pak Noctuu konfrontovat jestli to s tím vyjádřením myslí vážně , nebo z nás dělá idioty.
Jojo, taky jsem tu chtěl něco v tom smyslu napsat.
Udělat ty chladiče černé může jejich výkon jen zvýšit, protože černý povrch má vyšší vyzařování tepla, než jakákoliv jiná barva.
Pokud vím, tak pokud se použije kvalitní a pro danou věc určený nátěr, tak i ten dokáže zvýšit vyzařování tepla, ale eloxování je samozřejmě nejlepší.
No nátěrům bych zas tak moc nevěřil. On obyčejný zbroušený hliník na hrubo dokáže dobře absorbovat studený ofuk.
Nátěry obecně utlumují přirozené materiály a jejich výhody.
Jasný.
Já se v tom zase tak moc nevyznám. Ale třeba nejrychlejší letadlo které kdy létalo (Blackbird SR-71) byl z titanu a byl natřenej barvou na černo právě a jen z jediného důvodu, a to bylo vyzařování tepla.
Takže i nátěr k tomu určený očividně funguje. Vzhledem k tomu, že jim to měřitelně zvyšovalo hmotnost letadla a tedy i zhoršovalo letové parametry, tak to muselo fungovat dokonce hodně dobře, jinak by to nedělali...
Elox je "coating" jen to nezní tak tajemně Ovšem nechápu to vyjádření že by černý chladič měl mít horší parametry než stříbrný, to je prostě nesmysl. Pokd ovšem ten "coating" není barva... Což půjde jednoduše zjistit při testu
Predpokladal bych ze jde o to, ze hlinikove telo pasivu chladice samo o sobe ma lepsi vodivost, nez kdyz ho "odizolujes" naprostou vetsinou beznych (prijatelna cena) povrchovych uprav. Pokud se pouzije takova povrchova uprava, ktera nema negativni dopad na vodivostni vlastnosti, tak skokove navysi vyrobni a tedy prodejeni cenu.
Mou sestavu hyzdí prism svými světélky... Díky horní stěně z perforovaného plechu to je vidět, ale vyřešil jsem to položením posledního čísla score na case... Vypadá to stylově a možná to je levnější než kabel do desky který by umožnil ty kolotočářské efekty vypnout... Zbytek jistí krásná béžová noctua která není nikde vidět