Společnost NOCTUA je firma, která moc často novinky neuvádí. Ale když, tak je to něco zajímavého.
Zatímco jiní výrobci chrlí produkty bez ohledu na jejich kvalitu, a i změna jména či barvy je důvodem vydávat to jako novinku, NOCTUA dělá velmi, ale velmi pomalu. Každý detail musí být perfektní. Trvalo jí například roky, než přišla s černými verzemi svých vyhlášených chladičů, protože tak dlouho zkoumala a vyvíjela barvu, která neomezí chlazení o víc, jak pár desetin °C. Jindy zase roky vyvíjela nový typ plastu, aby mohla přiblížit lopatky ventilátoru k rámečku na vzdálenost desetin mm. Prostě NOCTUA :).
A tak nepřekvapí, že i o dnes uváděném novém chladiči vlastně víme už roky. NOCTUA sama ukazovala prototypy už před několika lety. Nicméně až nyní je vše hotovo a výsledkem je nový NH-P1. Obří chladič, který se obejde bez ventilátoru a je tedy koncipován pro pasivní chlazení.
Konstrukce s velkými mezerami mezi pláty je navržena tak, aby běžně osazená skříň s ventilátory vpředu profukovala pasiv i když průvan nebude velké. Základem je měděná základna a hliníkové pláty, vše poniklováno, jak je tomu u dosavadních chladičů a jejich pasivů této firmy zvykem. Celková hmotnost dosahuje 1180g. Což je hodně na pasiv bez ventilátoru a bez měděných plátů. Velikostí se ale bude dát osadit do mnoha skříní, protože má „jen“ 158 x 154 x 152mm. Z hlediska výkonu je to ošemetné. Firma se vyhýbá termínu TDP, jelikož jak víme, speciálně někteří výrobci procesor, si jej cucají z prstu a vyloženě o něm lžou. Takže NOCTUA používá NSPR alias Noctua’s Standardised Performance Rating. A v něm má NH-P1 nejnižší známku ze všech modelů tohoto výrobce. Jen 41. Například i maličký NH-L9 má kolem 60 a třeba běžný U12S má 129. Nejlepší model v nabídce, tedy NH-D15 pak disponuje NSPR na hodnotě 183.
Obecně z hlediska výkonu tohoto chladiče, záleží na tom, jaký budete mít průvan v bedně a na jak vysokých taktech očekáváte, že váš CPU poběží :). NOCTUA demonstrovala, že dokáže pasivně uchladit i Core i9-11900K, ale počítejte, že CPU poběží jen kolem toho základního taktu (3,6GHz) ani náhodou nebude boostovat nad 4GHz, nebo dokonce poblíž 5GHz a překračovat tak reálných 125W, na kterých má papírově běhat (ale neběhá, má reálně 250W s boosty kolem 5GHz). Výkon tomu také bude odpovídat.
Nicméně to znamená, že pokud některé procesory mají reálně skutečně jen 65W nebo 105W, měl by je tento chladič pasivně zvládat s nějakým základním větráním ve skříni. Uvidíme, určitě ho vyzkoušíme třeba v kombinaci s mainstreamovým RYZEN 9 5950X :). Jinak chladič je koncipován tak, aby jej šlo doplnit extra 120mm ventilátorem, ideálně třeba velmi tichým NF-A12x25 LS-PWM apod.
Zatím je NH-P1 dostupný přes Amazon a Noctua oficiální ochod. Později se začne prodávat i běžně. Cena činí nemalých 110 dolarů (bez ventilátoru), tedy zhruba 2800 korun vč. DPH. Zda kromě klasické stříbrné verze dorazí i černá, zatím nevíme. Ale to asi bude případně zase na roky testování ;).
Vodorovná poloha desky má také svá úskalí, jak se nechtěně přesvědčil kamarád.
Dal na takovou desku RTX 2080Ti a po roce provozu mu už karta nechtěla udržet použitelné teploty. Tak to rozebral a zjistil, že jak ta GPU byla na stojáka, tak mu v podstatě vytekla teplovodivá pasta
Je vidět, že NV na těch prémiových kartách (dal za ní 36k) vůbec nešetří;-)
Vzhledem k tomu, že CPU se montují téměř výhradně svisle, tak to je dávno vyřešený problém a nechápu, jak se NV povedlo to takhle zpackat.
Z toho co kámoš říkal, tak šlo o kombinaci špatného (malého a nerovnoměrného) přítlaku chladiče a nekvalitní pasty.
Prostě se to tam hřálo tolik, že ta pasta skoro změnila skupenství na tekuté a postupně vytekla
Od té doby co tam dal kvalitní pastu a dobře to utáhl, tak no problem.
To se dá vyřešit když si si zařídíš skříň na ležato. Pro mě který až bude si budu zařizovat nový PC si tohle určitě pořídím.
Mám v plánu nějaký budoucí AMD GE apu. S 35W TDP se to skoro uchladí samo.
1180g je celkom v pohode napr. NH-D15 SE vazi 1320g a NH-U12A vazi 1220g kvalitne PCB nemoze s tym mat najmesi problem. Clovek co si kupi tento chladic urcite neda na low end dosku so shitackym PCB je to ako si kupit ferrari a dat nato matadorky za 25euro.
[img]Krááááááása presne na toto som čakal teraz mám NH-U12S a 3700x beží počas gamingu okolo 65-70°C keby tento obor schladil na rovnakú teplotu to by bolo fantastické poprípade ten vetráčik by som zniesol. Chce to určite test.
65-70°C je v poho. NH-U12S má NSPR 129 a tenhle NH-P1 jen 42, tipuji tedy že v pasivním režimu nebude chladit tak dobře.
Ale s jedním větrákem už to bude o něčem jiném.
Hezký pasiv, ovšem jistota bude 65W modely AMD. Kdysi jsem to pasivně zkoušel.. A upřímně bez speciálních chladicích žeber osazených zvenku na speciálních skříních je to problematické. Na 105W snad, když to dlouho nepojede AVX..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!