U AMD se připravuje hned několik zajímavých produktů příští generace procesorů.
Pokud si myslíte, že u AMD si teď dají oraz a budou si užívat své pozice, a tedy 64jader přeci musí stačit všem, tak ani náhodou. Naopak, jakkoliv je stávající ZEN 3 architektura dost povedená (mírně řečeno, je to nejlepší CPU architektura a generace všech dob ;) ), tak to co chystá AMD na ZEN 4 je úplně jiná třída věcí …
Nicméně se stávající ZEN 3 se hned tak loučit nebudeme! Naopak, tahle architektura zůstane na trhu ještě dlouho a dočká se i nových produktů. Proč je asi většině jasné. Nová ZEN 4 je sice mnohem lepší, ale také staví na ukrutně drahé a kapacitně omezené 5nm výrobě a současně má výhradně DDR5 řadič. Ani jedno nebude v dohledné době mainstream, protože ceny prostě budou vysoko. Přinejlepším se k mainstreamu přiblíží až v druhé polovině roku 2023.
Stávající ZEN 3 jako DDR4 architektura je vyráběna zvládnutým a relativně levným 7nm procesem, se tak do důchodu nechystá a bude tvořit páteř nabídky hlavně cenově dostupných procesorů pro masy od AMD, ještě minimálně rok a půl. Už od nás víte, že ZEN 3 se sama dočká vylepšení. Bude rozšířena o další vrstvy L3 paměti a do desktopu tak dorazí ZEN 3+ procesory. AMD chystá i nástupce současných ZEN 3 APU, tedy modelů RYZEN 5000G/H. Ty budou budou 6nm (vylepšený 7nm proces) a použijí ZEN 3+ v kombinaci s DDR5. Nově se ale dozvídáme o dalším ZEN 3 produktu …
AMD udělá 12nm ZEN3!?
Známý a dost spolehlivý leaker RedGamingTech přišel s informací, podle které se AMD chystá udělat levné ZEN 3 procesory s maximálně 4jádry. Použije sice ZEN 3 architekturu, ale už ne 7nm proces. Udělá zcela nový malý čip, který bude mít ale jen 4jádra, ovšem integrovanou moderní RDNA2 grafiku a celé to bude vyrábět levným 12nm procesem u GlobalFoundries. Fakticky má jít o nástupce ATHLON produktů.
Dává to smysl, protože v dohledné době prostě situace neumožňuje vyrábět nějaké levné 7nm čipy v potřebných množstvích. 7nm výroba je velmi drahá, a především je velmi žádaná a AMD nestíhá vyrábět ani podstatně dražší a větší GPU a CPU. A to i když má drtivou většinu existujících 7nm kapacit u TSMC!
Prostě běžně dostupný low endový 7nm procesor, nebude ještě dlouho realitou – ne pokud má být skutečně fyzicky dostupný a především cenově opravdu nízko. Takže dává smysl udělat tolik potřebné cenově dostupné produkty na 12nm, ale s novou architekturou CPU i GPU. Otázkou je, jestli AMD MONET (12nm ZEN3+RDNA2 iGPU) skutečně dorazí na trh. Je to poprvé co o něčem takovém slyšíme.
ZEN 4 bude dělo – 96jádrová GENOA a 128jádrové BERGAMO
AMD si je velmi jisté, že jeho nová extrémně efektivní a výkonná 5nm ZEN 4 architektura, dokáže rozdrtit vše, co nabídne Intel, ale dokáže současně konkurovat i APPLE a dalším chystaným výkonným ARM platformám. Jak víte, hned několik výrobců chystá výkonná ARM, ale na rozdíl od těch klasických mobilních SoC s nízkým odběrem, více výkonu vyžaduje i více energie. A tak postavit výkonné ARM nemusí být o mnoho efektivnější a úspornější, než výkonné x86 řešení. Speciálně když tím řešením bude čipletové 5nm ZEN4.
Pokud jde o Intel, u AMD si z něho zjevně nedělají velké obavy. Chystaný až 56jádrový 10nm Sapphire RAPIDS pro DDR5 má zpoždění a letos to nakonec na trh nestihne. Dorazí až v Q2 2022 nejdříve, realisticky běžně dostupný bude v Q3 2022. A to je termín, kdy AMD představí a uvede EPYC GENOA. Tedy 96jádrový procesor s 12 čipy (5nm ZEN 4) s 12kanálovým DDR5-5200MHz řadičem a 128 linkami PCIe 5.0. Tahle architektura a tyhle procesory naprosto rozdupou Intel. Mnozí tvrdí, že rozdíl mezi GENOA a SAPPHIRE RAPIDS procesory bude větší, než je mezi současnými MILAN a ICE LAKE XP, což by byla pořádná potupa pro Intel, který si od SAPPHIRE RAPIDS sliboval, že AMD konečně pořádně potrápí …
Jenže aby toho nebylo málo, AMD prý připravuje ještě 128jádrovou verzi ZEN 4. Ta se jmenuje BERGAMO a dorazí později. Bude pro stejnou platformu, ale zatímco GENOA procesory se mají soustředit na maximalizaci taktů a výkonu, BERGAMO má být o efektivitě a velkém množství jader. AMD s ním počítá jako s konkurentem proti ARM platformám APPLE a GOOGLE.
BERGAMO by tedy mělo mít 128jader/256vláken na relativně nízkém taktu, ale s ohromnou efektivitou a multi-core výkonem a údajně tak překonávat, co nabídnou výkonná ARM řešení s minimálně stejnou efektivitou, ovšem s výhodou univerzálnosti x86 platformy.
ZEN 4 pro desktop a notebooky
Pochopitelně nás ale mnohé zajímají hlavně 5nm ZEN 4 procesory pro desktop a notebooky. Na ty si budeme muset ještě počkat. Hlavní problém je prostě cena 5nm výroby. Už 7nm je drahá, kdy dnes wafer stojí kolem 11 dolarů, ovšem 5nm je ještě výrazně dražší a ceny prý atakují 18 tisíc dolarů a kapacity jsou zatím výrazně menší než 7nm. Pokud tedy očekáváte 5nm ZEN 4 v mainstreamu, tak si počkáte ještě déle.
Nová generace mobilních procesorů, tedy nástupce stávajících AMD RYZEN 5000 (ZEN3 APU), nebudou 5nm ZEN 4, ale 6nm ZEN3+ APU. Na 5nm ZEN 4 APU si budeme muset počkat ještě další rok a dorazí tak určitě až v první polovině 2023. Nové ZEN3+ RYZEN 6000G/H pro mobilní a desktopové platformy, budou tedy 6nm ZEN 3+, ale už s DDR5, takže speciálně pro desktop očekáváme že tohle budou vůbec první čipy pro novou AM5 platformu v Q2 2022.
Stávající výkonné desktopové 7nm RYZEN 5000 procesory bez grafiky, pak doplní někdy na přelomu roku, či spíše v Q1 2022, nové ZEN3 s vrstvenou L3. Není ale stále jasné, zda budou jen pro AM4, nebo vzniknou i ve verzi ZEN3+ na 6nm s DDR5 řadičem pro AM5. Podle mě je možné klidně obojí současně. Jisté je, že desktopové zcela nové 5nm ZEN 4 procesory v čele s možná až mainstreamovým 24jádrovým RYZEN 9, dorazí pro AM5 na přelomu Q3/Q4 2022.
Je jasné, že AMD bude udržovat vedle sebe ještě delší dobu procesory ZEN 3 pro DDR4 AM4 platformu a ZEN 3+/ZEN4 pro DDR5 platformy. Vzhledem k předpokládaným cenám DDR5 a věcí kolem, to asi nikoho nepřekvapí. AM4 tedy zatím nekončí a bude ještě minimálně 2 roky zcela aktuální, speciálně ve středním mainstreamu a low endu. AM5 začne od středního mainstreamu a bude tvořit vyšší mainstream. A samozřejmě také high end v podobě TRx5 platforem pro ThreadRipper. Překvapuje vás něco na novém plánu AMD? Mě asi překvapuje jen to, že nápad využít relativně dostupnou 12nm GF výrobu pro levnější ZEN 3 produkty, trval tak dlouho :). I když tedy zatím je to spekulace (byť z celkem důvěryhodných zdrojů) …
Ja to vidim trošku s inej strany, AMD sa zaviazalo že bude odoberať od GF určite množstvo Waferov, inak dostane sankcie. Prv to AMD vymyslelo že si dalo vyrabať u GF čipsety, len že asi ZEN4 už nič 12nm v sebe nebude mať a PCI-E 4 je na hrane
pri 12nm, sa planuje PCI-E 5 asi mu dopraju lepši výrobný proces. Tak že čo s wafermi od GF, podla mňa to vymysleli dobre aj ked len 4 jadrovy, ale so slušnou GPU pre kancelárske a lacnejšie notebooky to bude pecka. Aj keď viacej by ma potešil CPU s PS5 v PC či notebooku
Já mám pocit, že poslední úprava smlouvy s GF, která byla oznámená pár měsíců zpátky už tyhle závazky buď úplně zrušila, nebo hodně zkrouhla.
Ale i kdyby neměli vůbec žádnou povinnost odebírat waffery, tak pořád jsou ty 12nm výrazně levnější než 7/6/5 nm a udělat novou verzi 3400G byť s podobnými dosaženými frekvencemi, ale lepším IPC jak u CPU tak GPU části, zkrátka dává pro low-end smysl.
Sice to asi bude frekvenčně i efektivitou níže, než kdyby to vyrobili 7nm, ale pořád to bude dost dobrý a výraznej pokrok proti Zen+ + Vega.
Jestli nemají nějaké extra smlouvy s GF, tak nechápu, proč to radši nevyrobí na 8nm u Samsungu. Furt by to bylo levnější (o dost) než u TSMC na 7/6/5nm a 8nm vypadá marketingově fakt lépe než 12nm... Ale zas by měli asi menší marže než když to vyrobí u GF
Jednání AMD se Samsungem ohledně možností výroby proběhla někdy letos v prvním čtvrtletí a nedopadla (bližší detaily nejsou známé, jenom se ví že jednali a nedohodli se)
Začíná se to pěkně zahřívat . Už se to dotklo 94 $.
UK a EU nám schválila spojení s XILINX. Teď ještě čekáme na Čínu, poté to teprve začne. Naskočte na palubu, dokud je čas
PS: DD děkuji za pěkný článek.
Od nákupu první akcie jsou to již 4 roky a když vidím jak to AMD jde s vývojem firmičky a produkty.. podržím to minimálně do konce roku. Pořád přemýšlím nad částečným výběrem, za který bych si udělal nějakou větší radost, ale stále je můj minimální limit 100$ za kus, který ne a ne padnout.
Já současný návrat zas tak pozitivně nevidím, AMD neroste jak by mělo. Většinu dluhů má zaplacenou, má jistou cashflow. Kupuje potřebný věci, neustále investuje a z produktů bude těžit dobrých pět let. Co na to burza? Jasně, jak jinak, stále podhodnocená, přestože jsou tu signály k růstu. Realitou zůstává, že AMD drží svoji cenu nad 80$ a sem tam to poskočí k 90$+.. ale v časové ose je to přesně takhle už půl roku, žádný růst (rekord byl 99.2$) dokonce to bude rok (srpen) co to poprvé vylétlo k 85$.
Stačí se podívat na výsledky, zisky, produkty a zastoupení na trhu vs konkurence a musí každému být jasné, že to něco brzdí.. V období 2018 - 2020 mělo vždy AMD hodnotu nad průměrem hodnoty akcie kterou hodnotí velcí kapři a jak říkám od tohoto posledního růstu se drží naopak daleko pod průměrem. Což samo o sobě říká, že té firmě věří a odhadují to na určitou (104$) hodnotu. Jsem opravdu zvědav na kvartální výsledky za měsíc, pořád čekám na rapidní poskočení směrem k 100$+, protože si myslím, že ta firma tam má být dávno. Za ty roky jsem zažil vícero případů, kdy to nevzrostlo i po mega výsledcích a pak z ničeho nic se to posunulo na logickou konzervativní hodnotu.
Z druhého soudku sleduji tu bublinu NV, která naopak roste tak, že mi to hlava nebere, připadá mi hodně přestřelená a ještě tento rok očekávám, že prolomí 1000$ za kus. Jestli tou dobou bude AMD konečně na stovce, to teda nevím. Když se podívám na růst NV ve stejném období, je to za posledního půl roku 530 vs 820$, za rok dokonce o stovku ještě víc..
To nebude. To čipletování je celkem drahá sranda. AMD potřebuje hlavně něco, co dá na prdel G640x a i3-1010x(F), a bude to mít současně aspoň nějakou IGP, byť slabou (hlavně aby to umělo dekódovat HEVC-HDR/4k).
A to bohužel není 3,5 roku starý Ryzen 1200AF ani Ryzen 1600AF. Jejichž jednojádrový výkon bohužel zaostává o skoro 30% za Comet Lake, a navíc ani nemají IGP.
To naplní teprve ta downportace ZEN3 na 12 nm. Obávám se trochu, že tím ale bude AMD kanibalizovat sama sebe. Pokud bude mít borec na výběr mezi 4jádrem Athlon 5000G (4c8t, 3.5/4.1 GHz) za zhruba 2000 Kč a Ryzen 5600X (6c12t, 3.7/4.6 GHz) za 7700 Kč, tak může hrábnout po tom levným, zvláště když se může utěšovat navrch tím, že nákup grafiky může díky IGP odložit na levnější časy.
Hele to se jeste uvidi, staci jim slusne orezat cache a bude se to na 5600x divat hodne zdalky. Staci se podivat jak dopadl 5600g vs 5600x .. ve vetsine pripadu se to vykonem blizi starsimu r5 3600
Ani jedno nebude v dohledné době mainstream, protože ceny prostě budou vysoko
Ja myslel, ze to, co je mainstream, neni urcovano cenou a tedy celkovym mnozstvym projede CPU na trhu, ale vydanou procesorovou radou, ktera je 'uprostred' tedy mezi ostatnimi radami CPU.
Jestli tohle pro tebe DD neni dukazem, ze si obcas odporujes dosti zasadne, tak nevim
Ale prdlajs. Mainstream je přece jakýkoliv procesor do mainstreamové platformy i kdyby jeho prodejnost byla 0,5%, pokud existuje procesor (nevadí, že z úplně jiného segmentu trhu třeba HEDT) s více jádry a vyšší cenou, který se prodává méně.
Omluva za komplikovanější souvětí, ale doufám, že je to teď už úplně jasné.