Intel poskytl nějaké podrobnější informace o svých procesorech a z těch vyplývá jedna zajímavá věc. Intel zcela úmyslně omezí možnost taktování a to tak, že výrazně. Nová generace procesorů na architektuře Sandy Bridge, bude mít provázáno úplně vše včetně řadičů jader procesorů ale i sběrnicí USB, SATA, PCIe atd. Jednotná frekvence bude nějakých 100MHz.
Celý tento systém je integrován do čipsetu P67 a není tedy možné jej ovládat nějak externě, skrze BIOS apod. To velmi ovlivní možnosti taktování. Díky tomu celému propojení jsou možnosti taktování procesorů Sandy Bridge omezeny tak, že to v podstatě nejde. Pokud si myslíte, že je to jen nějaká fáma a spekulace, tak vás bohužel zklamu.
Fakt, že mainstreamové procesory Intel Sandy Bridge do patice LGA1155, potvrzuje jednak prezentace společnosti Intel a pak i nezávislé pokusy o taktování vzorků Sandy Bridge procesorů. Ty opravdu potvrzují, že taktovací potenciál Sandy Bridge procesorů je skutečně maximálně 2-3%! A to je nic. Samozřejmě nové CPU budou mít funkce jako Turbo Boost, ale nominální frekvenci neovlivníte.
Samozřejmě výrobci základních desek se budou snažit tyto limity obejít, ale nebude to snadné a pravděpodobně ani možné. Asi se ptáte, co tím omezením Intel sleduje. Prý jde o zjednodušení výroby, jak CPU, tak základních desek, které pak nemusí být vybaveny pokročilými OC funkcemi. Samozřejmě jde také hlavně o peníze, protože na co si kupovat rychlejší model CPU, když si jej můžete udělat snadným OC z mnohem levnějšího modelu. Nové procesory Intel Sandy Bridge do patice LGA 1155 přijdou v lednu a nahradí Core i3-5 procesory. Když si odmyslíme to záměrné zamezení taktování, tak jinak by s OC neměl být u těchto 32nm procesorů žádný problém a Intel hodlá prodávat modely s označením K, které taktovat půjdou. Už dnes najdeme modely s označením K na trhu, které mají otevřený násobič, ale stojí mnohem více než stejně taktovaný model bez otevřeného násobiče. Problém je, že dnes ani nemají moc významu, díky jednoduchému taktování, kterému zamčený násobič nijak nevadí. Intel tedy chce zjevně dát K procesorům jasný smysl.
Vypadá to vypadá, že pokud si prostě budete chtít na nové mainstreamové platformě taktovat, budete si muset připlatit za procesor s odemčenými možnostmi OC. Zamčení OC by se ale podle současných informací snad nemělo týkat nástupce X58 a LGA 1366 platformy, tedy Sandy Bridge-E procesorů do patice LGA2011. Tam je ostatně cena této platformy vysoká a za OC si platíte už v základu, tedy alespoň doufejme, že Intel, který bude mít dost času si ověřit praktické dopady zamezení OC, protože Core i3-5 LGA1155 vyjde v lednu, nedostane stejný nápad i pro nástupce X58 a současných Core i7, které se objeví na konci příštího roku.
Intel si může při svém postavení podobnou věc dovolit. Ačkoliv jeho procesory dnes nevynikají poměrem cena-výkon, nic ho nenutí snižovat ceny, hlásí rekordní příjmy a tak pravděpodobně zkouší, co všechno si díky svému postavení může dovolit a kolik se dá vydělat. Dobře ví, že jediným, kdo je schopen dodat x86 procesory na trh je jen malé AMD, které ale není schopno při svých stávajících výrobních kapacitách dodat ani 1/3 potřebného ročního množství CPU, které trh spotřebuje. Nemá je prostě kde vyrobit. Každopádně nebudeme dělat z komára velblouda, OC nadšenci mají většinou dražší CPU i platformy a věcí proč taktují, i když dnes je OC v podstatě zbytečné – zaostává software a tedy využití vyšší frekvence.
presne tak, rika se to snad s kazdou generaci novejch procesoru od intelu... pokazdy jsou to kecy, myslim ze by tim byl intel hlavne sam proti sobe, protoze takovou reklamu jakou mu delaj pretaktovavaci kdyz dosahnou nejakyho rekordu, by byla velka skoda ztratit
Přetaktovávači mu budou dělat reklamu stejně, protože nejdražší modely budou mít odemčený násobič
Každopádně je to další z mnoha důvodů proč si koupit AMD.
Mňa to až tak netrápi, ak sa udrží súčasný pomer cena výkon u AMD tak ma nič neprinúti ku zmene. Toto je len malý kamienok do mozaiky ktorá potvrdzuje, že som na správnej ceste
význam má jen pro taktovače, ale když někdo nakupuje desítky nebo stovky PC do firmy tak jej nějaké taktování opravdu nezajímá. A kdo tvoří hlavní cílovou skupinu procesorů Intel?
JEdnoduše si intel snaží maximalizovat zisky, nic jiného bych v tom enviděl.
Ale přesto to podlě me bude znamenat menší zájem u taktovačů, nebo těch kteří se snaží ušetřit a o dnešních PC něco vědí.
EDIT: Ještě jsem si vzpoměl, v případě že bulldozer dotáhne ztrátu takt na takt na intel tak se tím Intel připraví o jednu z výhod kterou má už delší dobu, a undervolting už taky asi nic :/ to je to ekologické smýšlení
Az taka skoda to nebude, nadalej tu budu aj stare Ci3,5,7,9....., taktiez tieto nove su low až midend, uvidime s cim pride Intel do highendu....., podla vsetkeho ten novy ci5 bude moj nasledujuci procesor. Este si pockam, s cim pride AMD, no nepocitam, ze bude lepsie vykonom a zas bude sutazit iba cenou. Netesi ma to, no nove CPU jadro v Llano /fusion/ vraj nebude bohvie co, +- rovnake ako teraz K10,5 a to je +- ako K8...., cakal som od Llana viac, grafiku tam budu mat mozno troska lepsiu ako intel, no v danom segmente to bude jedno, kto sa chce bavcat aj tak si kupi diskretnu do pciex....... Tesil som sa na fusion, no tolko meskal, az ho intel dohnal a AMD bude zase sutazit iba cenou a zisky zase nebudu nejak velke. Esteze ATI to rozbehla ako sa patri....
procesor Gulftown 6jadro, pred vydanim nazyvany Core i9, ked ho intel vydal, dal mi nazov Ci7, troska nelogicky, no co uz..., ale ty to vies, iba sa chces vytiahnut Odkaz
pokud by byla na trhu s CPU pravá konkurence, a ne uměle vytvořená a udržovaná, tak by to šance pro AMD byla. Ale ta konkurence není a intel moc dobře ví co dělá... A věc další je, kolik % lidí si myslíte, že taktuje CPU?
buď si ma nepochopil, alebo máš vela na rozhadzovanie - takže to mám zakaždým kupovať nové CPU, keď by stačilo len pretaktovať?? som študent a preto rozmýšlam hlavne ekonomicky dnes (a kým nebude viac optimalizovaných hier na 4jadro a vyššie) bohate stačí aj dvojjadro, len sa mu samozrejme nesmie uprieť možnosť zvýšenia taktu.
a keď sme pri tých jadrách - pretaktovaná q6600 zo starého socketu 775 bude slúžiť ešte dlhé roky, ale aj to len kvôli pretaktovaniu. Pri nákupe CPU sa platia ohromné peniaze za to, že ho kúpim s vyššími zákl. taktmi - a načo? Keď si to doma môžem urobiť aj sám... Zakázať pretaktovanie, je odpísanie zákazníkov s menším prísunom financií.
1) tak, tak... většina lidí na to ani nikdy nepřijde, že to taktovat nejde. A problém s nízkou frekvencí pro neoptimalizované aplikace řeší turbo boost...
2) Ale je nakonec možné, že se to povede výrobcům desek nějakým způsobem obejít. Vzhledem k provázanosti cpu s řadiči usb, sata to nebude nic jednoduchého a tudíž i nic levného a ve výsledku to z hlediska poměru cena/výkon nemusí mít žádnej smysl a výhodnější bude koupit rovnou lepší cpu...
Vidíš DD, a já bych řekl že to je naopak. Kupuješ si levné CPU právě proto, abys ho nataktoval. Když bych měl prachy, tak si přeci koupím dražší CPU a nepotřebuju ho taktovat.
"Nemá je prostě kde vyrobit. Každopádně nebudeme dělat z komára velblouda, OC nadšenci mají většinou dražší CPU i platformy a věcí proč taktují, i když dnes je OC v podstatě zbytečné – zaostává software a tedy využití vyšší frekvence."
Tak OC nadšenci možno hej, ale aj normálny smrtelník sa začne o taktovanie viac zaujímať, keď jeho procesoru pomaly dochádza dych a nemá prachy na nový. Čo by som asi tak teraz robil so svojou E7200, keby nešla taktovať? Po pretaktovaní ešte stále stíham aj hry ako GTA 4 a pod. Napríklad o Mafii 2 som niekde čítal, že nezáleží ani tak na počte jadier, ako na ich frekvencii. Čiže s dobrým chladením, keď procák poriadne vytočím, pôjde dobre aj Mafia 2. Toto jednoznačne nahráva do kariet AMD..
súhlasím s tebou ja som tiež OC nadšenec a svoj PentiumE 2140(to som ho aj lapoval) viem pretočiť z 1.6 na 3.2GHz a z pomerne slabého procáku je razom niečo úplne iné je to poznať. No a procák a dosku mám z tých lacnejších a nehodlám dávať viac keď sa dá dať menej a potom to pretočiť. Už pred tým som mal obyčajnú asrock dosku a v nej Pentium 4 na 3GHz a hneď som mu dal toľko čo ma pustil hardware ale dostal som ho na 3.8GHz a táto kombinácia bola tiež z tých lacnejších. Takže tu môže AMD fakt len získať ak nespravia niečo podobné.
Dobrej pokus Třeba je to jen příprava na příchod konkurenčního Bulldozeru. Az tu bude novinka od AMD, tak treba bude nasobic zase odemčenej bez příplatku
O taktovanie som sa moc nezaujímal, ale momentálne to človeku ani nedá nevyskúšať. Odomknutý násobič, napätie ani nemusím meniť a všetko na vzduchu... Je to príjemný pocit aj keď to točím iba o 300MHz vyššie.
Vite někdo, co udává základní frekvence procesorů Intel? Díky turbo boostu stejně jede CPU vždy na vyšší frekvenci. Můj i7 620M se zákl. frekvencí 2,66GHz se podle zátěže nataktí na 3,0-3,3GHz. Pod 3GHz frekvence nejde ani při LinXu, Occt atd.
Abyste se vy všichni fanatičtí příznivci AMD nedivili. Není to totiž tak dávno, kdy nebyl v CPU ani násobič uzamčený. Při instalaci CPU bylo nutné jumperama nebo dip switchema nastavit správné napětí a násobič CPU. Někdy v době, kdy se frekvence CPU pohybovala kolem 300-500Mhz uzamkl Intel u svých CPU násobič. A brzy po něm i procesory od AMD měly uzamčený násobič(myslím že první CPU od AMD s uzamčeným násobičem byly Durony a T-Birdy). Takže radši s jásáním, jak můžete taktovat procesory od AMD, radši chvíli počkejte.
Aby si sa ty fanatický priaznivec intelu nečudoval začínal som od 386 a časy jumperovania si dobre pamätám
Otvorený násobič bol podobne ako teraz u intelu aj amd striedavo oblačno. Napr. Pentium 100-150 ho mali odomknutný, 166-200 bez mmmx zamknutý, s mmx už nová architektúra (SL27H) ho mala zase odomknutý, u AMD K5,K6,K6-2 mala odomknutý násobič, až s príchodom Slot1 a SlotA sa násobiče uzamkli ale AMD ponechalo na procesore konektor na manuálne nastavenie násobiču (pre znalých goldfingers device). Nastupujúce Socket A procesory T-Bird stačilo popísať na správnych miestach ceruzkou a taktilo sa vo veľkom. Ďalšie ako Palomino stačilo potrieť vodivým lakom na správnych miestach a zase no problem. Kto sa už nechcel babrať s mechanickými zásahmi na procesor, stačilo zvýšiť FSB zo 133 na 166 prípadne zo 166 na 200 Mhz a pri miernom zvýšení napätia z toho bol o 4 triedy lepší procesor
Keď sa na to pozrieme z druhej strany barikády Celerony na PGA 370 taktovať nešli, obchádzalo sa to spájaním nožičiek zo spodu procesoru čo už je povážlivý zásah. mpga 478 síce taktovať šiel ale jeho výkon bol tak mizerný (na druhej strane mal úžasnú výhrevnosť) že sa to na sériových chladičoch neoplatilo a pri použití lepších chladičov a taktovaní odchádzali dosky (kapacitátory, stabilizátory) ako na bežiacom páse. Až s príchodom jadra Core intel všetko napravil.
s jakym jadrem core co intel napravoval?pentium III tualatin, celeron coppermine i tualatin se daly nadherne taktovat a nabizely vyborny vykon. pentium 4 pak bylo kralem v pretaktovani...northwood pro s478 byl hodne dobry procesor, nabizel slusny vykon, nijak extra take netopil a taktoval se hodne dobre (z 1,8GHz se dalo dostat i k 2,8GHz, vyssi modely se stestim na kus sly i k 3,2GHz). horsi to pak bylo s prescottem, kterej byl spatnej ve vsech ohledech, i kdyz zvladal hodne vysoky frekvence tak ten vykon byl fakt mizernej.
Je to marketing, celý svět se točí kolem peněz. Intel vyčetl ze statistiky svých prodejů, že lidé logicky kupují levné procesory s velkou přetaktovatelností a potom neprodají své drahé kusy. Potom taky nemusí myslet na nějaké rezervy procesoru a výroba bude levnější, protože jich víc projde výstupní kontrolou.
Tak to je dobré zdá se mi to anebo jsi tady někdo myslí že jsme odkojený jen dnešníma našlapanýma mašinami které strčíš do patice a běží.To snad ne já začínal stavět na mašinách kde se jelo ještě přes multiplikátor a to jsem jsi říkal jaký to pokrok a kolik různých veteránů mám doma co lidi a jiné instituce vyhodili.Když na mě příde nostalgie tak se zavřu v kumbálu a tyto mašinky zkouším oživit.Jo pánové byla to krása když to člověk dal dohromady a umáčkne start o ono to naběhlo dnes je to samozřejmostí ale dříve jsi člověk mnohdy zavařil mozkové závity když stavěl komp.Mnohdy HW si neseděl s jiným HW,člověk musel mnohem víc o tom číst atd.Dnes je to pohádka a taky někdy trochu nuda.No tak jsem jsi zavzpomínal a dál vás nebudu unavovat se svímy nostalgickými hloupostmi.
no aspon ti zbude vic casu na uceni se o RAIDech, sitich, software a pod... zacal jsem na 80086 - do soucastnosti a je to jedine dobre ze je to vsechno "zautomatizovane"
rozhodne se v dnesni dobe nenudim, take se nemusim orientovat na pocitac samotny