Výrobci desek potvrzují podporu u stávajících AM5 modelů pro nové RYZEN 9000. Co bude dál?
Nepřekvapivé potvrzení dlouhodobých slibů a plánů. Výrobci desek postupně oficiálně vydávají zprávy o podpoře nové nadcházející generace procesorů AMD. ASUS, Gigabyte, ASRock i MSI už dokonce v některých případech BETA bios s touto podporou mají. Společnosti Gigabyte ale v tiskové zprávě unikl přímo název RYZEN 9000 a následně to řekli i další výrobci. Vše tak naznačuje, že AMD skutečně vydá nové desktopové ZEN 5 procesory jako RYZEN 9000 sérii, a opět přeskočí v rámci běžných desktopů, jednu generaci. RYZEN 8000 série zůstane jen u mobilních variant a z nich odvozených desktopových verzí RYZEN 8000G.
Osobně bych byl raději, kdyby se AMD drželo logičtějšího značení, tedy zachovalo RYZEN 8000 jako modelovou řadu procesorů pro rok 2024. Ale budiž. To také znamená, že se rychle blížíme číslovce 10000, kterou by už tedy měla nést ZEN 6 generace. A je otázkou, zda tuhle velkou a marketingově nepraktickou číslovku AMD použije. Nepřekvapila by mě nějaká změna značení, podobně jako u Intelu, který také přechází z desítek tisíc zpět ke stovce. Takže pokud by v desktopu letošní RYZEN 9000 (ZEN 5) nahrazovaly v roce 2026 procesory RYZEN ZEN 6 série 100, než RYZEN série 10000 nepřekvapilo by mě to. Ale uvidíme. Každopádně pro letošní rok to vypadá na RYZEN 9000, které budou plně kompatibilní s existujícími AM5 základními deskami.
ZEN 5 jen pro připomenutí, a jak jsme již mnohokrát psali, je fakticky zcela nová architektura a největší architektonická změna od uvedení ZEN 1. AMD sáhlo prakticky na každý aspekt, jednotky, uspořádání a konstrukci. V některých ohledech parametry zdvojnásobilo. Jádra ZEN 5 jsou tak větší a výkonnější než ZEN 4 a předchůdci, což se odráží ve vysokém růstu IPC, který v některých případech může dosahovat až 50% vůči ZEN 4! Samozřejmě v průměru bude nižší, protože ne všechny aplikace těží z úprav stejně, ale realisticky by se měl pohybovat mezi 15 – 20% v průměru. AMD „překvapivě“ nenavýšilo počet jader/vláken na jeden CCD, tedy jeden samostatný čip u standardního ZEN 5. Vše zůstává u 8jader/16vláken a pro desktopové AM5 procesory se plánují tak opět maximálně 16jádrové RYZEN 9 modely. Firma ale zapracovala na všem ostatním, včetně paměťového řadiče, instrukčních sad atd.
Základní ZEN 5 čipy jsou vyráběny na TSMC N4 výrobě, existovat bude také vrstvená verze ZEN 5 3D, která dostane tedy tu 3D V-cache. Ale ty dorazí až příští rok a jde stále jen o základní 4nm ZEN 5 s „nalepenou“ extra L3 vrstvou křemíku. V rámci ZEN 5 generace se ale objeví také ZEN 5C varianta, která už bude využívat N3 výrobu TSMC a bude „hustější“. Tedy na jeden CCD čip bude mít 16jader/32vláken a ta jádra budou stejné architektury a výbavy jako ZEN 5. Lišit se bude jen množství L2/L3, kdy tedy budou mít polovinu L2 na jádro a stejnou velikost L3 na celek, tedy 16jádrové CCD jako je velikost L3 na 8jádrové CCD v případě ZEN 5. Tyto čipy jsou ale primárně určeny pro serverové EPYC varianty, do běžné RYZEN série pro AM5 se s nimi prý nepočítá, ale nelze to zcela vyloučit.
ZEN 5 modely RYZEN a EPYC budou vydané v blížícím se Q3 tohoto roku. V Q4 budou následovat z čipletových AM5 variant odvozené výkonné mobilní verzee spolu s mobilními čipy ZEN 5 APU a procesory na nich. Zhruba na přelomu roku nebo v Q1 se očekává oznámení serverových ZEN 5C variant. V Q1 a první polovině 2025 obecně pak dorazí čipletové ZEN 5 3D verze RYZEN a EPYC následované možnými ZEN 5 + ZEN 5C APU mobilními modely včetně výkonného čipletového APU s extrémně výkonnou integrovanou grafikou. To je tedy zhruba procesorový plán AMD s novou generací na následující cca 2 roky.
- Co bude dál? ZEN 6 (Morpheus) …
AMD již pracuje samozřejmě na následujících generacích, kdy má několik vývojových teamů. Primární jsou dva, které fungují tzv. ob generaci. Tedy ten, který měl na starost přicházející ZEN 5 (RYZEN 9000) byl zodpovědný za ZEN 3 (RYZEN 5000). Nyní je zodpovědný za vývoj ZEN 7. A ten, který vyvíjel současnou generaci procesorů RYZEN 7000 se ZEN 4 architekturou, tak byl zodpovědný za vývoj ZEN 2, tedy RYZEN 3000 série procesorů. A tento team nyní pracuje na ZEN 6.
ZEN 6 je nyní obecně hlavní procesorový projekt AMD, protože samozřejmě ZEN 5 je po stránce architektury zcela hotový a ZEN 6 bude po této stránce dokončen brzy v tomto roce. Následně se vše vrhne do finálního ladění designu a specifikací jednotlivých procesorů, což by mělo být většinově hotovo v průběhu příštího roku. Již nyní tedy AMD má jasno z hlediska klíčových hrubých parametrů a vlastností, co ZEN 6 přinese. Co by architektura s označením “Morpheus”, neměla být o tolik jiná než ZEN 5, ale nakonec bude. AMD totiž muselo výrazně upravit určité části čipu, zejména paměťový subsystém. ZEN 6 totiž bude výraznou evolucí/revolucí na poli konstrukce čipletového designu procesorů. Soustředí se tedy hlavně na vývoj v této oblasti.
Co víme, že by opět měly existovat standardní ZEN 6, pravděpodobně na 3nm výrobě a pak ZEN 6C s vyšší hustotou, pravděpodobně na 2nm. Údajně má být ale také třetí verze, něco na způsob ZEN 6C, ale klasicky i pro RYZEN. Je možné (téměř jisté), že AMD zapojí do produkce i SAMSUNG výrobu, což samozřejmě vyžaduje trochu odlišný design čipu než ty vyráběné u TSMC. Každopádně v tuto chvíli je již ZEN 6 víceméně architekturou téměř hotové, ladí se detaily a nyní se AMD zaměřuje na design a ladění jednotlivých procesorů na této architektuře založených. Vydání prvních procesorů ZEN 6, což téměř jistě budou opět desktopové RYZEN a téměř určitě stále pro AM5 platformu, se očekává realisticky v první polovině 2026.
První informace se objevují i o nástupci, tedy ZEN 7. Což je logické, protože na něm už nějakou dobu pracuje team, který vytvořil již po stránce architektury dokončený ZEN 5. Proslýchá se, že vývoj ZEN 5 nešel úplně hladce a ovlivnil negativně i ZEN 6, který měl být navazující, ale u kterého se musely dělat větší změny, než se plánovalo a věci to hodně zkomplikovalo. Údajně tak AMD chce, aby se trochu změnil přístup k vývoji, ale nevíme, co to přesně znamená.
Konkrétních informací o ZEN 7 je zatím málo, architektura je teprve ve vývoji. Předpokládá se, že už bude stavěná na výrobu minimálně 2nm a 1,6nm. Hovoří se o možnosti rozdělení vývoje serverových a klasických procesorů a architektur, takže ZEN 7 pro desktop a mobilní PC by mohl být odlišný od ZEN 7 pro servery. Zcela určitě se však dá očekávat pokračování stále komplikovanějších čipletových konstrukcí a určitě bude mít AI výpočetní jednotky apod. Vydání ZEN 7 procesorů je poměrně daleko, realisticky nejdříve konec roku 2027, či spíše začátek 2028, přičemž můžeme spekulovat o tom, že ZEN 7 už asi nebude pro stávající AM5 platformu, ale dorazí s novou „AM6“. Důvodem bude opět změna paměťového standardu, kdy kolem 2027/2028 by měly být připraveny a na trhu nové DDR6 paměti, což samozřejmě s AM5 platformou kompatibilní nebude. A jde opět o dobrý důvod platformu změnit a vylepšit. I proto očekáváme, že i ZEN 6 procesory pro rok 2026, budou nadále kompatibilní s AM5, ovšem ZEN 7 už tedy nejspíše ne, pokud v té době tedy budou připravené DDR6, což jejich tvůrci slibují, že budou.
Každopádně u AMD mají zjevně o budoucnosti a svých produktech v rámci ZEN architektur naprosto jasno a jedou podle plánu. Zda jim do toho někdo nebo něco hodí vidle, je samozřejmě otázkou, protože vnějších vlivů a světových událostí, které by mohly hodně věcí ovlivnit, je mnoho. Ovšem AMD samozřejmě na spoustu z nich nemá vliv, takže se soustředí na to, co ovlivnit může. A to je tedy vlastní příprava a vývoj dalších generací ZEN, kdy na rozdíl od konkurence své plány a sliby plní, a v posledních letech dokonce pravidelně překonává. A zatím nemáme absolutně žádný důvod k pochybám o nadcházejících produktech AMD, což je dnes poměrně vzácné v jinak nevyzpytatelném světě a nejen ve světě IT.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|