AGESA 1.0.0.6 je výrazným zlepšením, pokud jde o výkon RYZEN procesorů, tedy pamětí.
Rychlejší DDR4 paměti navyšují v určitých aplikacích a situacích poměrně znatelně výkon. Jak v případě Intel procesorů, tak u AMD. U AMD je ten nárůst ale o něco větší, což je dané záměrnou konstrukcí řadiče a sběrnice, která v procesoru běží na stejné frekvenci, jako paměti. Typickou situací s asi největším přínosem pro RYZEN v případě rychlých DDR4, jsou hry, přesněji herní výkon v nízkém rozlišení, jakým je 1920x1080 na výkonné grafice (GTX 1080 a výše), kde rychlejší DDR4 v případě RYZEN procesorů dokáží zvednout výkon i o desítky FPS. Ve vyšších rozlišeních, kde už je ale omezením výkon samotného GPU nikoliv CPU a RAM, jsou přínosy mnohem, ale mnohem nižší. Bohužel móda měření výkonu CPU v nepraktických situacích s extrémně výkonným GPU v nízkém rozlišení, dělá své.
Samozřejmě je tu ale také hledisko ceny, kdy ten přínos je vykoupen obrovským příplatkem na rychlejší moduly a fakticky se nevyplatí to moc řešit. Ale samozřejmě pokud už někdo utratí velké peníze za rychlé DDR4 paměti, rád by je určitě používal. V případě AMD RYZEN procesorů a AM4 platformy, šly na trh v syrovém stavu. AMD nicméně garantovala 100% funkčnost následovně:
A nutno dodat, že vše fungovalo skvěle. Pokud jste se ale snažili vytáhnout z pamětí více, nebylo to moc jednoduché. AMD však neustále pracuje na AGESA, což je základní mikrokód pro procesor a vše s ním související a základ BIOSů základních desek. Aktuálně už se testuje verze 1.0.0.6, kterou už máme na BETA biosu pro náš ASUS CrossHair X370 k dispozici. A s potěšením můžeme ohlásit zajímavá zlepšení.
Stále platí, že pokud chcete dosahovat vysokých rychlostí RAM v kombinaci s RYZEN procesorem, je nejlepší mít paměti se SAMSUNG čipy, což jsou typicky G.skill paměti apod. Nicméně AMD zapracovalo i na podpoře HYNIX modulů, které jsou levnější a jsou tak častější. Nejen nám se je podařilo dostat na 3200MHz stabilně, dokonce to některým funguje i v konfiguraci 4x 8GB. Paměti se Samsung čipy jdou i výše, nám se nyní povedlo 3466MHz, někteří ale hlásí stabilitu i při 3600MHz (to už je bohužel vysoko nad našimi testovacími 3200MHz moduly a lepší nemáme zatím k dispozici). ASUS dokonce už v BIOSU má i 4000MHz nastavení pro DDR4. Potěšeni by také mohli být z nových BIOSů majitelé 2x 16GB konfigurací, kdy uživatelé hlásí funkčnost s nastavením 3200MHz, což také dříve nešlo (2667 bylo obvykle maximem). Bohužel takové paměti nemáme v redakci, abychom vyzkoušeli sami funkčnost.
Každopádně zlepšení jsou jednoznačná a nijak překvapující a je zde ještě hodně co zlepšovat dalšího. Výkon RYZEN procesorů v některých případech, které z rychlých DDR4 těží, tak bude ještě zajímavě růst. Ještě ale bude trvat, než vše bude takříkajíc automatické (tedy vezmu ultrarychlé DDR4 nasadím je do desky a nastavím profil). Problém jsou existující XMP profily, kdy spousta uživatelů se diví, že na AMD platformě nefungují a myslí si, že je proto něco v nepořádku. Není na tom nic v nepořádku. Samozřejmě že XMP nefunguje, jak by mohlo?! XMP je profil pro Intel platformu a Intel procesor a fungovat to na AMD samozřejmě nemůže. Výrobci pamětí tak pracují na „A-XMP“, tedy profilech pro AMD. Zatím se časování a všechno musí obvykle ladit ručně. I tady jsou ale stálá zlepšení, vznikají první profily atd. Chápu, že pro některé je to otravné, ale rád bych je upozornil, že AMD RYZEN jsou úplnou novinkou a XMP pro Intel tady také nebyly hned. Věci chtějí čas, ale poslední týdny jasně ukazují, že se hodně věci zlepšuje a nejde jen o paměti.
Rád bych také dodal, že AMD RYZEN je na zcela nový produkt neuvěřitelně spolehlivý a bez problémů od svého uvedení. Musím zaklepat, ale vzhledem k tomu že jsme již postavili desítky PC a sami otestovali všechny RYZEN čipy na různých deskách, můžu říci, že máme více než slušný reprezentativní vzorek k posouzení, takže nemluvím z pozice majitele jednoho čipu :). Pokud se držíte kvalitních desek, doporučených pamětí a doporučených frekvencí, všechno skvěle funguje od uvedení, což ve srovnání s mnoha podobnými produkty v minulosti, rozhodně není tak samozřejmé. AMD RYZEN byl výborný už na začátku, a i s nejpomalejšími DDR4 na 2133MHz má skvělý výkon, s dalšími zlepšeními a rychlejšími DDR4 jeho výkon dále roste a může tak být už jen lépe a lépe. Osobně bych ale většině uživatelů zatím doporučil rychlost DDR4 nijak zásadně neřešit. Ceny pamětí jsou příšerně vysoko, nevyplatí se to a slušný výkon poskytují i DDR4 2400/2667 prodávané za mnohem nižší ceny než 3200MHz a rychlejší moduly. A jak říkám, kromě výraznější přínosu ve hrách v kombinaci extrémně výkonné grafiky (GTX 1080 +) a extrémně nízkého rozlišení (což je už FullHD), nikde jinde není nárůst výkonu zdaleka tak dramatický, natož aby se vzhledem k ceně pamětí vyplatil pro většinu z vás řešit. Nicméně samozřejmě je na místě, aby AMD funkčnost rychlejších DDR4 řešilo, přeci jen jednou, možná už příští rok, budou DDR4 3200MHz standardem za stejnou cenu jako 2133MHz dnes.
BIOSY na bázi AGESA 1.0.0.6 již existují, jako první je samozřejmě dostávají nejlepší a nejkvalitnější desky. Zatím jde o BETA BIOSy, finální verze budou k dispozici brzy. Samozřejmě nemohu zaručit, že všechny desky na trhu tyto UPDATE dostanou (většina ano), pokud ale máte kvalitní desku typu ASUS CrossHair, Gigabyte AORUS apod., tak u těchto desek si i připlácíte v jejich ceně za kvalitní podporu a i fakt, že mají tyhle věci jako první. Pokud si tedy s rychlostí RAM rádi hrajete, brzy budete mít další hračku …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|