Novinky od AMD ve znamení evoluce s odkládáním nástupu kvůli letitému problému.
Už jsme si letos několikrát říkali, že nás letos příliš významných procesorových novinek nečeká. Mimo 22nm procesorů Intel, kde jsou ale revoluční změny pod povrchem a běžný uživatel si v podstatě rozdílu mezi 22nm a 32nm procesorem od Intelu v současnosti příliš nevšimne, nás letos čekají ještě inovované, ale stále 32nm, procesory AMD.
V těchto měsících jdou pomalu (velmi pomalu) na trh APU modely Trinity, které za podobnou cenu, co předchozí Llano, nabízejí více procesorového i grafického výkonu, ale na desktopu nás spolu s nimi čekají i nové desky s paticí FM2, které ale spolu s desktopovými modely Trinity, dorazí až někdy v srpnu/září (nejdříve). Důvodem pomalého nástupu je tradičně nedostatečná kapacita výroby AMD (dnes už Globalfoundries), která prostě nestíhá vyřídit objednávky a v jediné továrně se stále vyrábí všechny druhy CPU, zatímco konkurenční Intel má 2 desítky továren a jen na 22nm výrobu jsou vyhrazeny hned 3 nebo 4 továrny.
A to nás čekají ještě inovované modely FX. I zde se čeká na novinky s architekturou PileDriver (kterou mají i APU Trinity). Od Zambezi se tak posuneme k Vishera a architekturu Bulldozer nahradí PileDriver. Opět i zde záleží termín uvedení hlavně na kapacitě výroby, jinak procesory jako takové jsou připravené k výrobě už nějakou dobu. Vlajkovou lodí bude pravděpodobně model FX-8350, který bude mít 4moduly (1 dále nedělitelný modul = 2jádra/vlákna) a celkem 16MB cache. Výroba je opět 32nm, takže nelze čekat žádné zázračné posuny. Zatímco ale stávající 8150 tiká na 3,6GHz, 8350 pojede v základu na 4GHz. Turbo 4,2GHz zůstává pro oba stejné. Výkon samozřejmě bude o něco vyšší, ale nelze čekat zázraky, i když už jsme si zvykli, že letos toho nárůstu výkonu moc neuvidíme ... 22nm procesory Intel Ivy Bridge, také předvedly jen průměrný nárůst maximálně v jednotkách % ve srovnání s 32nm předchůdci. V případě AMD se nemění ani ten výrobní proces. Odhadem bych tak řekl, že vzhledem k frekvenci a vylepšené architektuře by FX-8350 4,0GHz proti FX-8150 3,6GHz mohl být výkonnější o cca až 20% v mezních nejlepších případech, ale v průměru tak o 10-15% - ve srovnání takt na takt, když bude nárůst výkonu 10%, bude to více než nad očekávání dobré. Vzhledem k problémům s kapacitou výroby se opět nasazení do ostré výroby odkládá (podobně jako u Bulldozeru před rokem) a místo Q3 se podle současných informací dočkáme vydání nejdříve na konci října (10/2012). Všechny FX "PileDriver" procesory jsou plně kompatibilní s AM3+ a tedy současnými deskami.
Abychom ale nekončili jen výhledem na to, co nás čeká za pár měsíců, ještě je tu jedna novinka z opačného cenového pólu. Věřte nebo ne, navzdory proklamacím o tom, že označení jako Athlon, Phenom, Sempron končí, AMD uvádí nový model procesoru Sempron X2 190 do AM3 patice.
Je to dvoujádro s 45W TDP vyráběné 45nm. Takže stará architektura Athlon II. Takt 2,5GHz s 1MB cache z něj asi sotva udělají herní bestseller, ale vzhledem ke koncové ceně kolem 1000-1200 korun vč. DPH je jeho určení jednoznačné.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|