Výkon mainstreamového RYZEN 9 5950X je výborný, ale pořád je to jen 16jádrový mainstream.
Neexistuje nic, jako dostatek procesorového výkonu :). Ačkoliv se asi shodneme, že výkon mainstreamového RYZEN 9 5950X je vynikající, stále je tu hodně co zlepšovat. To platí o procesorech a aplikacích obecně. Prostě dokud máte úlohu, která není zpracována a dokončena do pár sekund po kliknutí na „spustit“, tak výkonu není dost.
Díky AMD jsme ale za poslední 3-4 roky viděli největší zlepšení a nárůst procesorového výkonu v moderní historii PC (tedy PC jak je známě dnes minimálně od roku 2000). AMD nabídlo procesory, které jsou násobně výkonnější, než co trh nabízel jen před pár lety. Tomu odpovídá i zlepšení efektivity a poměru cena výkon. Jeden high end procesor AMD stojí sice několik desítek tisíc a žere hodně přes 200W, ale nabízí výkon na který jste potřebovali vyloženě serverovou farmu za miliony a se spotřebou v mnoha kilowatech.
Samozřejmě AMD své nejvýkonnější procesory vyvíjí primárně pro servery a datacentra, kde se mu také docela daří. Dobrou zprávou ale je, že nezapomíná ani na domácí nadšence a pracanty, a obecně lidi, kteří ví, co kupují, proč a k čemu. Takže pokud chcete opravdu pořádně výkonný a vybavený desktop, kdy mainstreamová AM4 platforma je v tomto ohledu jasně omezena, je zde také high endová nabídka, kdy co do výkonu a výbavy dnes nemá (k nekonečnému údivu všech) konkurenci, protože Intel žádný skutečně výkonný moderní procesor nemá, nevyrábí a nenabízí:
AMD ale na něco použitelného od Intelu nebude čekat a nabídne novou ještě mnohem lepší generaci svých už dnes bezkonkurenčních procesorů za pár týdnů.
- AMD RYZEN ThreadRipper 5000 procesory už brzy!
Řeč je samozřejmě o nástupcích v současnosti nejvýkonnějších procesorů na trhu, AMD Ryzen ThreadRipper 3960X, 3970X a 3990X. Ty jsou stále výrazně lepší a výkonnější než cokoliv, co na trhu existuje. Intel ve stejné třídě dnes figuruje už jen papírově díky extrémně předraženým a nevýhodným nabídkám OEM sestav s pomalými neefektivními Core i9, kdy výrobci zákazníkům odmítají nabídnout po všech stránkách lepší AMD ThreadRipper platformu, protože by mohly ty drahé Intel věci vyhodit … nikdo při smyslech, kdyby měl na výběr, by je prostě nechtěl. Takže když nevytvoříte nabídku … no vypadá to, jak to vypadá. Každý kdo zkusil sehnat pracovní stanici s mnohem lepší a výhodnější ThreadRipper platformou, jistě potvrdí.
Mainstreamová AM4 platforma (B550/X570 dnes) stačí pro potřeby většiny běžných uživatelů a je hlavně cenově velmi dostupná. High end je už dnes ovšem o pořádný kus dál. AMD zde má TRX40 platformu se 4kanálovým paměťovým řadičem a 64 PCIe 4.0 linkami, což je takový „mainstreamový“ high end. Plný potenciál má pak 8kanálová TRX80 platforma, což je vyloženě PROconsumer série a Workstation věc. Zatím se novinek dočká kompromisní ale nadšenecká TRX40 high end desktopová platforma. Současné 3960X/3970X/3990X jsou sice stále jasně nejvýkonnější na celek jako procesory, ale mají starší ZEN 2 architekturu. Ta samozřejmě nestačí ve výkonu a efektivitě novější ZEN 3, kterou používají současné mainstreamové RYZEN 5000 modely pro notebooky a AM4.
AMD už ale před několika měsíci uvedlo na trh serverové EPYC procesory architektury ZEN 3, tedy „MILAN“ sérii. A tak je jen otázkou času, než se objeví i desktopové varianty v podobě právě nových ThreadRipper 5000 modelů. Fyzicky jsou to totiž téměř stejné procesory pro stejnou patici. A ten čas se přiblížil. Podle zákulisních informací je AMD představí a předvede v srpnu. A s dostupností těchto novinek v obchodech pak během září.
- Co nabídnou nové high end procesory AMD?
Vzhledem k tomu, že na trhu už máme hodně dlouho ZEN 3 procesory pro AM4, tedy RYZEN 5 5600X, RYZEN 7 5800X a RYZEN 5900 sérii, kdy samotné 7nm čipy uvnitř pouzder procesorů jsou a budou stejné jako ty, které najdeme v nových EPYC „MILAN“ a ThreadRipper 5000, máme celkem slušnou představu, co od nových RYZEN ThreadRipper 5000 procesorů reálně očekávat, a co nikoliv.
+/- očekávejte stejné % zlepšení výkonu a efektivity u ThreadRipper 5000 ve srovnání se stávající 3000 řadou, jako je u mainstreamových AM4 modelů RYZEN 5000 vs 3000 série. Na výkon 1 jádra by to mohlo být i o trochu lepší, protože ThreadRipper mají mnohem vyšší TDP tedy i limity napájení. A bývají osazovány těmi nejlepšími kousky křemíku. A protože víme, že ZEN 3 proti ZEN 2 přineslo znatelné zlepšení kolem 20% běžně, a ten nárůst bude stejný u ThreadRipper, znamená to ohromný praktický výkonový posun v reálu. Co je na tom nejzajímavější, že nová generace ZEN 3 procesorů AMD používá naprosto stejný 7nm výrobní proces a mají stejnou spotřebu jako starší ZEN 2 generace. Nejsou zde ani nové paměti, stále DDR4 a stále používají již existující desky a platformy.
Přesto je tu 20% zlepšení IPC v průměru a běžně 20%+ zlepšení výkonu a efektivity za jedinou generaci beze změny výrobního procesu či změny počtu jader/vláken či platformy. I nové ThreadRipper 5000 procesory tak budete moci vyměnit a osadit do již dávno existujících TRX40 základních desek.
Podle všeho se chystá AMD nabídnout opět minimálně 3 modely. 24, 32 a 64 jádrový model. Spekuluje se ale také o 16jádrovém čipu, který by byl o něco cenově dostupnější. Měl by ale na rozdíl od mainstreamového 16jádrového RYZEN 9 5950X s dvoukanálem pro AM4, výhodu 4kanálového řadiče a 64 PCIe 4.0 linek pro ty, kteří potřebují tuhle výbavu, ale nutně nepotřebují 24jader, na kterých začíná high end nabídka AMD v současnosti. Aktuální RYZEN TR 3960X je totiž nejlevnějším high endovým procesorem pro TRX40 v současnosti, ovšem pořád se bavíme o 24jádrech a modelu za 36 tisíc.
Uvidíme, zda se tedy spekulace o cenově přístupnějším 16jádrovém ThreadRipper v řadě 5000 potvrdí. Samozřejmě AMD předlohu má, EPYC procesory se stejnými čipy jsou nabízeny v generaci MILAN také v 16jádrech. Dokonce jsou i 8jádrové modely které mají sice jen 8jader/16vláken, ale 8kanálový řadič a 128 PCIe 4.0 linek k tomu. Takže zda AMD sníží ten cenový odstup mezi AM4 a TRX40 tím, že nabídne cenově přístupnější 16jádrový model, je prostě jen otázkou zájmu to udělat. Podle mě by to byl atraktivní model.
Každopádně protože používáme v redakci ThreadRipper 3960X procesor, jsem docela zvědav, o kolik lepší bude v praxi nástupce. Nejzajímavější na této platformě není ani tak ten absolutní výkon v jedné aplikaci, protože samozřejmě takových, které využívají a jsou optimalizovány pro velký počet jader/vláken, bohužel stále mnoho není. To nejzajímavější na high endové TRX40 platformě je prostě možnost osadit v plné rychlosti x16 PCIe 4.0 GPU a k tomu i dvě x8/x16 PCIe 4.0 rozšiřující karty SSD s PCIe 4.0 NVMe RAID SSD. A ještě vám zbydou linky na další výbavu. Pokud jde o procesory, tak jakkoliv je mainstreamový RYZEN 9 5950X výkonný a není u něho problém mít zapnutých několik aplikací zároveň a přepínat mezi nimi, tak ThreadRipper jsou v tomhle ještě o (několik) tříd výše. Není problém hned několik aplikací mít s plným výkonem současně a přepínat mezi nimi bez jakéhokoliv zpoždění apod. protože stále je tam rezerva a platforma má i potřebnou paměťovou propustnost atd.
Takže pokud ThreadRipper 5000 nabídnout posun, který nabídly RYZEN 5000 pro AM4 v rámci jediné generace proti RYZEN 3000, stojí za úvahu i výměna za ThreadRipper 3000 model. Tím spíše, že tohle bude téměř určitě poslední generace procesorů pro tuhle platformu. Následující ZEN 4 architektura už je DDR5 záležitost. A v případě serverových EPYC/ desktopových ThreadRipper modelů i PCIe 5.0. Takže nová patice a nové desky jsou jasné. Ovšem serverových ZEN 4 modelů se dočkáme zhruba za rok, desktopové varianty ThreadRipper ZEN 4 pak očekávejme nejdříve až koncem 2022 přinejlepším. Takže poměrně daleko. Výkonově ale zatím strádat nebudeme.
Konečně se letos dočkáme pořádného high endu a ThreadRipper 5000 míří na trh. Je stále neuvěřitelné a nepochopitelné, že mnohem větší společnost Intel, nedokáže s AMD procesorově vůbec soupeřit v žádném ohledu dnes. Ani výkonem, ani efektivitou či technologiemi. Jediné, co dokáže je prodávat stále mnohem více procesorů za podobné ceny i když jsou násobně horší a slabší, než co za ty peníze nabízí AMD. I to je ale určitě nepochybně umění. AMD tak s novinkami bude konkurovat maximálně jen samo sobě, ale určitě mu to vadit nebude. Pokud jde o ceny, neočekávám že se budou u novinek nějak výrazně lišit proti současné nabídce. AMD se stále drží docela při zdi, a i když nejsou ThreadRipper vyloženě levné, mají úžasný poměr cena/výkon ve srovnání s přímou konkurencí. A vlastně čímkoliv, co by dokázalo nabídnout podobný výpočetní výkon v praxi.
Pokud AMD nově nabídne i cenově dostupnější 16jádrový model v nové řadě, bude to ještě zajímavější a podle mě by to mělo udělat. Ta díra mezi mainstreamovým RYZEN 9 5950X a nejlevnějším high endovým ThreadRipperem je v současnosti opravdu obří a pro mnoho uživatelů těch 16jader stačí a ocenili by možnosti a výbavu TRX40 či dokonce TRX80 platformy …
Tak už se chystáte k upgradu?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|