Ladění, parametry a design nových modelů RYZEN je hotovo. AMD rozjelo výrobu 4nm ZEN 5 čipů.
Ze zákulisí unikla informace, že AMD naplno u TSMC rozjelo výrobu 4nm čipů architektury ZEN 5 pro novou generaci procesorů RYZEN i EPYC. Jako první budou uvedeny desktopové AM5 varianty následované mobilními verzemi a samozřejmě také EPYC modely. I u nové generace všech těchto procesorů bude AMD používat stejný procesorový čip. ZEN 5 má 8jader/16vláken na 4nm (N4) výrobě. Došlo ovšem o výrazným změnám v architektuře a stavbě proti ZEN 4. Procesory mají mít také AI jednotky a další vylepšení.
V rámci čipletů budou opět existovat modely procesorů s jedním ZEN 5 nebo se dvěma ZEN 5 čipy pro mobilní a desktopovou mainstreamovou platformu AMD. Pokud jde o I/O čip, měl by z velké části zůstat totožný, jako u současné generace ZEN 4, tedy v jeho případě 6nm výroba, malá integrovaná Radeon grafika v něm zůstává také. Ale jistí, že AMD přeci jen nějaké změny u tohoto čipu neudělalo, zatím nejsme. Ovšem AMD nemá moc důvodů u ZEN 5 generace výrazně stávající I/O měnit, speciálně když na architekturu a konstrukci čipletu samotného se bude podstatně více soustředit u ZEN 6 generace.
- Co nabídnou nové procesory RYZEN 8000 „Granite Ridge“?
Kompatibilita se stávající AM5 platformou (a mobilní variantou) samozřejmě zůstává. Tedy nové procesory půjdou použít pro stávající desky a konstrukci desek obecně. ZEN 5 by mělo nabídnout hlavně vylepšení v oblasti IPC a využití rychlejších DDR5 pamětí či AI instrukcí a jednotek. Spotřeba nových procesorů by přes modernější N4 TSMC výrobní proces (u ZEN 4 se používá N5 TSMC) a zachování počtu jader, měla zůstat totožná, jako u současných RYZEN 7000 procesorů ZEN 4 generace.
Výkon tedy bude hnaný výhradně vylepšením architektury a vnitřní konstrukce jader. Hovoří se o tom, že dokonce ani nestoupne takt procesorů nad 5GHz, dokonce prý maximální takty mohou i o něco poklesnout. I tak údajně ZEN 5 dosahuje posunu IPC mezi 10 – 25%. Ale liší se to hodně aplikaci od aplikace. Jaký vliv bude mít vylepšení paměťového řadiče, kdy očekáváme minimálně 6000 MHz nebo dokonce 6400 MHz DDR5 co by standard proti současným 5200 MHz, je také těžké odhadovat. Obecně se očekává, že při stejném počtu jader a spotřebě v stejných AM5 deskách, by výkon RYZEN 8000 mohl a měl poskočit o 15 – 25% v průměru, v některých aplikacích to může být i více, u AI specifických věcí mnohem více. Později se také dočkáme ZEN 5D variant, tedy čipů s vrstvenou extra L3 cache. Stejně tak budou ZEN 5C varianty, kterých bychom se dokonce mohli dočkat i v desktopu, jakkoliv primárně jsou pro specializované EPYC procesory. Jinak zatímco od RYZEN 9 8950X se očekává, že bude mít pořád tedy 16jader/32vláken, u TOP modelu EPYC AMD posune počet jader ze stávajících 96 na 128. Víme sice, že AMD testovalo i RYZEN 9 se třemi ZEN 5 čipy, tedy 24jádry, ale v tuto chvíli to nevypadá, že by tuhle variantu pro trh skutečně vydalo, pravděpodobnější je spíše ZEN 5C verze tedy až 32jader, ale ta je také spíše v rovině spekulací zatím.
Z dosavadních úniků v zákulisí víme o klasických 4 modelech na úvod, tedy 6jádrovém 105W RYZEN 5 8600X, 8jádrovém 105W RYZEN 7 8700X, 12jádrovém 170W RYZEN 9 8900X a 16jádrovém 170W RYZEN 9 8950X. Ceny odhaduji že budou stejné, jako byly ceny při uvedený RYZEN 7000 variant. O pár týdnů později se určitě AMD vytasí s levnějšími a úspornějšími „non-X“ 65W verzemi.
- Kdy se nových RYZEN 8000 dočkáme?
Pokud jsou zprávy o zahájení ostré výroby procesorů pravdivé, kdy nemáme důvod o tom pochybovat, a výroba tedy v tuto chvíli naplno běží, obvykle se procesory dostávají reálně na trh zhruba do půl roku poté. To by korespondovalo s našimi staršími informacemi, podle kterých by AMD rádo minimálně představilo nové procesory v termínu kolem Computexu (přelom 05 – 06/2024). Samozřejmě na to bude mít vlastní samostatnou akci. Ale Computex je dobré místo pro výrobce základních desek a celých PC předvést tyto zásadní novinky v praxi.
Objevují se i optimističtější názory, podle kterých by AMD mohlo představit RYZEN 8000 procesory již v dubnu, a v květnu by šly na trh. To je sice jistě realisticky proveditelné, ale přijde mě to osobně v tuto chvíli až zbytečně uspěchané. AMD nemá nouzi, pokud jde o zájem o jeho současné ZEN 4 procesory. Ve všech směrech jsou dnes prakticky ve všech oblastech to nejlepší, co celkově na trhu vůbec je. A to i jako platformy jako celek. Intel v následujících měsících nepředstaví a neuvede na trh nic, co by na situaci něco změnilo. Jeho zásadnější novinky jsou obecně očekávány nejdříve na přelom Q3/Q4 tohoto roku.
Každopádně ano, představení v dubnu a uvedení na trh v květnu je realisticky zvládnutelné, byť velmi optimistické podle mého názoru. A co jsem viděl plány výrobců PC a desek, počítají s novinkami do prodeje spíše až během toho Q3. To je tak stále můj odhad v tuto chvíli, že tedy AMD nové RYZEN 8000 pro desktop, a pravděpodobně rovnou i pro mobilní platformu, představí na přelomu květen/červen, tak aby na Computexu 2024 bylo co oficiálně vystavovat, ovšem do běžného prodeje vše půjde až na přelomu červen/červenec s možností protažení uvádění novinek až do srpna a dál. Očekávám tedy jako první uvedení RYZEN 8600X/8700X/8900X a 8950X variant, s několika týdny odstupu pak levnějších úspornějších RYZEN 8600/8700/8900 modelů. To budou tedy standardní ZEN 5 verze.
Pokud jde o RYZEN 8000X3D varianty, tedy ZEN 5D (X3D) s dodatečnou vrstvenou L3 cache, je velmi pravděpodobné představení a uvedení na přelomu Q3/Q4 2024, tedy nějaké 3 - 4 měsíce po uvedení prvních ZEN 5. Osobně bych řekl, že X3D verze budou pro AMD v této generaci dost možná ještě důležitější produkty, než byly v dosavadních řadách. Jak víte, Intel chce uvést konečně 7nm zcela novou generaci a architekturu procesorů pro desktop s novou LGA 1800 platformou. A to právě na přelomu Q3/Q4, kdy AMD tedy rozhodně bude chtít předvést RYZEN 8000 sérii v co možná nejlepším světle. A uvedení RYZEN 7 8800X3D, RYZEN 9 8900X3D a RYZEN 9 8950X3D, dost možná třeba i s novými deskami s čipsety X770E a B750E, by rozhodně bylo chytrým proti-tahem. A nepochybuji tedy, že AMD to má na letošní rok velmi dobře naplánováno a vydání novinek tedy odstupňováno. V každém případě počítejte s novými RYZEN 8000 ZEN 5 a ZEN 5D procesory na druhou polovinu tohoto roku. Nadále ale budou kompatibilní se stávajícími AM5 deskami, což samozřejmě hodně věcí usnadňuje a současně není nutné na nové procesory s nákupem nového PC vyloženě čekat. CPU upgrade později bude snadný.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|