AMD si připravuje půdu pro další velký vzestup na nejdůležitějším trhu, tedy serverovém.
Intel doufal, že nová generace XEON procesorů „Sapphire RAPIDS“ mu opět umožní konkurovat nebo dokonce překonat procesory EPYC od AMD. No už teď má prakticky jistotu, že stačit rozhodně nebude. Sapphire RAPIDS má další významné zpoždění a byť by dokázal konkurovat 7nm EPYC ZEN 3 generaci, proti kterým byl také původně cílen, na nové 5nm ZEN 4 modely mít prostě a jednoduše nebude.
Zatímco v mainstreamu AMD nezvedlo počet jader/vláken a RYZEN 9 7950X má tak stále 16jader/32vláken jako měl 5950X a ten obří 40%+ výkonový posun je tažen čistě IPC, takty a platformou, u EPYC modelů k tomu všemu nárůst počtu jader/vláken bude! Dosavadní EPYC 7763 měl „jen“ 64jader/128vláken, nový EPYC 9654 to „pro začátek“ posouvá na 96jader/192 vláken! Asi tak nikoho nepřekvapí, že nárůst výkonu je dost brutální:
Až 70% generační navýšení výkonu mezi nejlepšími EPYC procesory, je ohromný jednogenerační posun, speciálně na poli CPU, kdy i poloviční posun by byl vnímán jako naprosto výjimečný. A to AMD zdaleka neukázalo to nejlepší, co nová ZEN 4 generace dokáže. V plánu jsou později také ZEN 4 3D verze s vrstvenou L3 (až trojnásobek té základní), které mohou navýšit výkon v některých L3 citlivých aplikacích o další desítky % bez jakéhokoliv negativního vlivu na spotřebu apod. Nemluvě o ZEN 4C verzích, kde naopak za cenu obětování základní poloviny L3 )tedy zmenšení čipletů) přidá další jádra/vlákna. ZEN 4C EPYC tak nabídne rovnou až 128jader/256vláken, což může opět ze strany některých aplikačních případů znamenat další extra desítky % výkonu proti „základnímu jen 96jádrovému“ EPYC ZEN 4. No a pokud by AMD chtělo negovat u ZEN 4C to zmenšení základní L3, co takhle udělat kombinaci ZEN 4C a ZEN 4 3D a prostě tu L3 navrstvit. Co by asi takový 128jádrový ZEN4C 3D procesor dokázal za výkon a efektivitu nabídnout?
AMD zatím uvádí, že tedy ten „základní“ 96jádrový ZEN 4 EYPC je až 2,6x výkonnější než 40jádrový Nejlepší současný Intel XEON 8380. Takže i kdyby Intel udělal opravdu výrazné mezigenerační zlepšení se Sapphire Rapids, stačit to na AMD ZEN4 generaci prakticky určitě nebude. Navíc je tu taková zásadní věc, jakou je efektivita. Kde už u základní 5nm ZEN 4 bude úžasný, co teprve u ZEN4 3D a ZEN 4C … takže pokud šéf Intelu sliboval, že AMD bude mít ve zpětném zrcátku, možná by stálo za to už alespoň vyjet, protože AMD je zjevně hodně hodně daleko před Intelem a ten jen díky neuvěřitelné setrvačnosti trhu stále má v prodejích vyšší podíl, ačkoliv nemá technicky žádný konkurenceschopný produkt dnes. Být procesorový a serverový trh alespoň o trochu více konkurenční prostředí, asi by měl Intel dost problémy. Nicméně i to málo co dnes postupně ztrácí na AMD, které pomalu uždibuje % za %, je naprosto zásadní. Jde o stovky milionů dolarů příjmů a zásadní věc z hlediska setrvačnosti a stability pozice trhu pro mnoho dalších let.
Každopádně růst AMD platformy je zdá se v dohledné době zaručen. AMD má na své straně výhody ve výkonu, efektivitě i výhodnosti na všech frontách. Otázkou tedy je, zda toho dokáže vyrábět dost a přesvědčit i ty nejzarytější konzervy. Intel pak se svým doháněním AMD bude muset počkat na nějaký lepší produkt, než je 10nm Sapphire Rapids, který má už 2 roky zpoždění a nikdy neměl konkurovat až 5nm ZEN 4 generaci procesorů AMD, tím spíše, že je ZEN 4 o tolik lepší, než se čekalo. Není divu, že šéf Intelu se v nejnovějším rozhovoru nechal slyšet, že by vlastně moc rád vyráběl v nově budovaných továrnách Intelu i čipy pro AMD a NVIDIA … nedivím se, alespoň by se v Intelu měli konečně možnost podívali na to, jak vypadají pořádné GPU a CPU čipy, když ty s logem Intelu klopýtají na všechny piny někde daleko vzadu ;). Nejsem si ovšem jist, zda by AMD a NVIDIA měly zájem ukazovat zrovna Intelu všechna tajemství své konstrukce. No, uvidíme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|