Do redakce nám dorazily další procesory Llano …
Jak víme, tak s 32nm AMD teprve začalo, takže opravdu není zatím vyladěný. To už jsme dokázali u testu modelu A8-3850, kde jste viděli, jak hodně jde snížit napětí a jak moc to sníží spotřebu, aniž by to ovlivnilo výkon.
K dispozici již máme i model A8-3650, tedy levnější verzi, která má ovšem také 4 jádra, i když jen na 2,6GHz a grafická karta má 320SP místo 400. TDP je stanoveno na 100W a musíme říci, že stejně jako model A8-3850 má základní napětí nastavená na brutálních 1,4V. A opět jsme tedy zkusili tento procesor podvoltovat. Rozdíle ve spotřebě je kolem 25% a to bez vlivu na výkon a stabilitu. Je skutečně těžké říci, proč AMD nakládá základní napětí tak vysoko, zda je to skutečně neodladěnou 32nm výrobou, každopádně si tím zbytečně ubližuje, protože s nižším napětím jsou procesory Llano jedny z nejúspornějších na desktopu vůbec, což vzhledem ke grafickému výkonu a 4 jádrům je opravdu vynikající výsledek. Škoda že je základní napětí tak zbytečně vysoko. Každopádně model A8-3650 díky své velmi nízké ceně vypadá jako solidní procesor se solidní grafikou do mnoha domácích i kancelářských sestav určených pro všechno možné, mimo náročné výpočty a hraní náročných her. Jeho test připravujeme.
- Odemčený procesor A8-3870 a vliv DDR3 pamětí na výkon
AMD pracuje na vylepšení a vyladění 32nm výroby a díky tomu bude schopné přinést i výše taktované modely. Zatím se na svět dostaly informace o tom, že nás letos čeká také odemčený model Black Edition. Jmenovat by se měl A8-3870, v základu by měl mít na 4 jádrech 3,1GHz a měl by mít plnohodnotnou grafiku HD 6550D se 400SP. TDP procesoru je stále 100W.
Mělo by jít o vlajkovou loď platformy Llano a na trhu by se měl objevit někdy v říjnu-listopadu. Tento model by měl mít samozřejmě odemčený násobič, což by usnadnilo taktování. I přes neodladěnost a syrovost 32nm výroby AMD se ale zatím overclockerům u Llano celkem daří. Na vzduchu se tedy zatím příliš oslnivé výsledky nedostavují a běžné maximum je kolem 3,65GHz, což jasně ukazuje limity první revize Llano a syrového 32nm procesoru, ale s dusíkem to jde na bezmála 5GHz. Pozoruhodný je zejména výkon grafické části po přetaktování, který trhá rekordy integrovaných grafik a dalece posouvá hranice toho, co kdy která integrovaná grafika v tak malém čipu dokázala.
Když mluvíme o výkonu grafické části. Jak víte, Llano má nativní podporu DDR3 1866MHz, což je samozřejmě více, než jakýkoliv jiný současný CPU. Ty končí s podporou na maximálně DDR3 1333MHz. Tedy, i když základní desky dnes zvládnou běžně rychlosti DDR3 přes 2GHz, procesoru je to bez OC k ničemu, protože to prostě nativně nevyužije. U Llano ale není podpora DDR3 1866MHz, samoúčelná. Kromě vyššího výkonu procesorové části, která tak výkonově s nižším taktem stačí starším modelům Athlon II X4 s o 0,2-0,3GHz vyšším taktem, jež jsou omezené jen maximálně DDR3 1333MHz, je tu ta paměť hlavně pro grafický výkon. Což je logické, protože ta integrovaná grafika využívá jako grafickou paměť právě tu operační.
(Zdroj: PCPER.com)
Rozdíl mezi DDR3 1333MHz a DDR3 1600/1866MHz není zrovna malý. Je to přes 20%. Vzhledem k cenám DDR3 1600/1866MHz pamětí je skutečně hloupost kupovat nebo používat DDR3 1333MHz paměti v kombinaci s Llano. Stejně tak je hloupost měřit výkon Llano s DDR3 1333MHz, když nativně využijí DDR3 1866MHz a nic nám nebrání je používat. To je jako byste do auta, co má jezdit na Super nalili 88 oktanový benzín. Každopádně tedy takový malý nákupní tip: když už uvažujete o koupi Llano počítače, rozhodně k němu kupte DDR3 1866MHz paměti.
- Problémy A75 s bootováním z USB3
Na internetu se objevily stížnosti na potíže s některými deskami AMD A75 s nestadanrdním bootváním zkrze USB3.0. Jinými slovy, když třeba přes Flash disk chcete nabootovat systém přes USB3.0 konektor. Problém je v tom, že zavaděč současného OS Windows 7 prostě nemá ovladače pro USB3.0, což je logické, protože v době jeho vytvoření USB 3.0 jaksi neexistovalo. Takže to bez zavedení ovladačů nejde. Naštěstí, ovladače už jsou, takže je buď zavedete ručně anebo na deskách A75 jsou i USB 2.0/2.1 takže to problém řeší a vlastně žádný nevzniká. Současný stav bude vyřešen s příchodem nového OS, třeba Windows 8, jejichž zavaděč už samozřejmě podporu standardu USB 3.0 mít bude v základu. Takže v současnosti řešení je jednoduché, bez nainstalovaného OS a ovladačů do USB 3.0 (většinou ty modré) konektorů nic necpěte. S ovladači ale jakýkoliv běžný USB hardware 2.0/2.1 připojený přes USB 3.0 normálně spolupracuje.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|