Uvedení nové generace procesorů AMD se blíží a inženýrské vzorky jsou dostupné. Jaké jsou?
Už je tomu rok, co AMD uvedlo na trh revoluční čipletové 7nm RYZEN 3000 procesory architektury ZEN 2. 16jádrový TOP model v podobě RYZEN 9 3950X sice dorazil o několik měsíců později, ale RYZEN 5 3600, RYZEN 7 3700X a RYZEN 9 3900X už téměř rok válcují Intel v prodejích samostatných procesorů. U většiny retail prodejců se prodá více kusů RYZEN 5 3600, než všech Intel modelů dohromady. A z dobrého důvodu. Intel procesory mají horší výkon na 1 jádro, horší výkon na celek, nižší IPC, jsou objektivně technicky zastaralé, provozně neefektivní (speciálně když se snaží honit 5GHz takty) a pro hůře vybavené platformy s řadou umělých omezení v případě cenově dostupnějších variant. S výjimkou některých her, kde je ale Intel „výkonnější“ ne proto, že by skutečně byl výkonnější, ale protože daná hra ve skutečnosti využívá jen zlomek skutečného výkonu CPU a ještě špatně, nedokázal Intel na AMD RYZEN 3000 sérii dosud nijak odpovědět. Core 10000 „COMET LAKE“ na ně stále nestačí.
- ZEN 3 se kvapem blíží, procesory VERMEER jsou na cestě!
AMD ale stále jede přesně podle plánu (což je dnes docela vzácnost). A tak se už v letošním roce dočkáme zbrusu nové generace postavené na ZEN 3 architektuře, což AMD už několikrát výslovně oficiálně potvrdilo. Využívat samozřejmě budou čipletový design a budou ještě kompatibilní se současnými AM4 deskami, oficiálně tedy X570 a B550, neoficiálně i s některými X470 a B450, pokud výrobci u konkrétních modelů dodají podporu. Zde však podobnost s RYZEN 3000 na ZEN 2 víceméně končí …
ZEN 3 je totiž největší změnou samotné ZEN architektury od jejího uvedení. Až doposud AMD jen ladilo a drobně vylepšovalo první ZEN architekturu, kdy se soustředilo na posílení některých prvků a zejména u současné ZEN 2 na konstrukční řešení výroby pomocí čipletů. Všechny dosavadní procesory, tedy ZEN 1, ZEN+ a ZEN 2, ale měly stejný konstrukční základ v 8jádrovém čipu se 16vlákny rozděleném do dvou CCX modulů. To se u ZEN 3 změní. Došlo ke kompletnímu redesignu jader samotných, ale také celého uspořádání čipu. ZEN 3 nepřinese nárůst počtu jader/vláken, zůstaneme u 8jáder/16vláken na 1 čip a čipletového designu, nicméně už tam nebudou 2 CCX moduly po 4 jádrech. Celý čip bude jako jeden modul, což výrazně zjednoduší komunikaci uvnitř čipu, práci s cache, které jsou navíc větší atd.
Kromě toho AMD předělalo i ZEN jádra samotná, kdy došlo k některým významným posílením v určitých zatím oficiálně nespecifikovaných ohledech. Určitě uvidíme obecný nárůst IPC, kdy dosavadní informace hovořily o zhruba 10 - 15% zlepšení proti ZEN 2. K tomu se přidá fakt, že ZEN 3 používá výrazně lepší 7nm EUV výrobu od TSMC, která umožňuje vyšší efektivitu a současně dosažení vyšších taktů. Nečekáme zásadní posun, zhruba 200MHz realisticky, ale to je už vlastně jen taková třešnička na dortu všech těch vylepšení, které ZEN 3 procesory nabídnou.
- Vzorky procesorů jsou v oběhu …
Těžko někoho překvapí, že inženýrské vzorky pravděpodobně již finálních specifikací samotných procesorů VERMEER již obíhají světem, takže se samozřejmě nedaří utajit všechny informace. Zatím nejaktuálnější varianty 16jádrového RYZEN 9 se ZEN 3 architekturou, běží až na 3,7GHz v základu a až 4,9GHz v boostu. To je o 200MHz rychleji, než současný RYZEN 9 3950X, tedy v souladu s realistickým očekáváním. Zda AMD dosáhne s nějakým modelem na těch „magických“ 5GHz alespoň v boostu, tak stále není jasné, žádný vzorek s takovým taktem zatím zaznamenán nebyl. Nicméně znovu připomínám, zatímco Intel v uplynulých letech prakticky honil výkon jen zvýšení taktů, u nových RYZEN může být zvýšení taktů tím nejméně podstatným důvodem navýšení výkonu, který tyhle nové procesory nové generace přinesou.
Prozrazeno už bylo, že novinky mají možnost řízení napětí pro každé jádro zvlášť, což doposud RYZEN procesory nenabízely. AMD samozřejmě výrazně zapracovalo na power managementu a řízení spotřeby. Je asi každému jasné, že novinky přinesou znatelný posun výkonu a efektivity ve srovnání s RYZEN 3000 sérií a pokud máte i slušnou AM4 desku od kvalitního výrobce, máte dobrou šanci, že si do ní budete moci novinky po aktualizaci BIOSu osadit, a tedy velmi snadno upgradovat. Kdy samozřejmě prodej vašeho stávající staršího RYZEN procesoru sníží vaše náklady na velmi akceptovatelnou úroveň :).
- AMD možná přeskočí RYZEN 4000 označení a použije RYZEN 5000!
Jednou z věcí, kterou u AMD kritizuji, je značení. Tady firma udělala botu už na začátku a teď se těžko napravuje. ZEN 1 architektura byly RYZEN 1000 procesory, tedy dobrý, jenže pak se objevily RYZEN 2000 procesory které měly ZEN+ architekturu a současně s nimi také RYZEN 2000G procesory, postavené na čipu s integrovanou grafikou, jenže procesorovou částí ZEN 1. Pak následovaly RYZEN 3000G postavené na APU se ZEN+ architekturou, hned po nich RYZEN 3000 bez integrované grafiky postavené ovšem už na čipletech a ZEN 2 … no a teď máme na trhu fantastické mobilní RYZEN 4000U/H modely, v desktopu také RYZEN 4000G, což jsou všechno stejné APU, tedy procesory s integrovanou grafikou, jenže jde pořád o ZEN 2 architekturu ….
Ačkoliv se v tom já sám orientuji, stejně mě to přijde hodně zmatečné a pro běžné zákazníky, kteří v tom každodenně nežijí jako já, to musí být hodně nepochopitelné. Pokud je jedna věc, kterou AMD u RYZEN procesorů nezvládlo a nenaplánovalo dobře, tak je to prostě jejich značení. Podle mě byla velká chyba, že po RYZEN 1000 se ZEN 1 architekturou přišly RYZEN 2000, i když měly ZEN+ architekturu. AMD je podle mého názoru mělo pojmenovat RYZEN 1000+ aby zachovalo kontinuitu a přehlednost. Současně RYZEN 2000G měly být RYZEN 1000G. Až současné procesory se ZEN 2 architekturou se měly podle mě jmenovat RYZEN 2000 a tedy nové ZEN 3 pak hezky RYZEN 3000. Nebo AMD mělo ZEN+ pojmenovat jako ZEN 2 a tak podobně.
Zmatek do toho ještě přidaly APU modely, které ze zcela pochopitelných důvodů, protože jde o odlišné čipy, náročnější, protože mají integrovanou grafikou část, přicházejí na trh o půl roku později než čipy stejné CPU architektury. Takže je AMD proto označuje novějším číslováním, protože by to na trhu jinak působilo divně. Jenže je v tom prostě pak zmatek. Speciálně, kdy pak mobilní procesory jsou nejdůležitějším produktem, což je vidět dnes u RYZEN 4000 RENOIR, které ale mají ZEN 2 architekturu, tedy jako RYZEN 3000 bez integrované grafiky.
U AMD si tak možná uvědomili, že stejně jako je potíž pojmenovat označením pro starou řadu APU procesory které dorazí na trh i více než půl roku po uvedení čipů bez integrované grafiky na stejné CPU architektuře, je problém, když teď mají uvést RYZEN 4000 co by AM4 procesory, postavené jak na RENOIR (RYZEN 4000G), tak současné na ZEN 3 (RYZEN 4000 bez G). Prostě vypadá to blbě. Upřímně nevím, jak z téhle zbytečné šlamastiky teď ven. Ale rozhodně si to AMD s tím pojmenováváním produktů velmi špatně naplánovalo. Chyby se už ale staly a teď se to bude špatně řešit.
A tak se v současnosti hovoří o tom, že AMD pro ty letošní ZEN 3 procesory použije označení RYZEN 5000, a RYZEN 4000 tak zůstane vyhrazena jen RENOIR APU modelům. Nemám potvrzeno, že se tak stane, berte to tedy jen jako spekulaci, ale myslím si, že by to dávalo trochu více smysl. Ale RYZEN 4000 jsou stále také možnost. Na druhou stranu je podle mého škoda vyplýtvat si RYZEN 5000 název, když příští generace RYZEN procesoru na ZEN 4 architektuře, bude určitě 5nm, určitě pro novou AM5 patici a DDR5 platformu a možná s PCIe 5.0. Je ale také možné, že by AMD u té přelomové nové generace, která nás čeká nejspíše v Q1 2022, mohla přijít se zcela novým značením.
Mě prostě jen mrzí, že si tenhle aspekt AMD lépe nenaplánovalo. Značení ZEN generací podle mě mohlo krásně odpovídat značení RYZEN řad. Teď je v tom bordel, což by možná až tolik nevadilo, pokud by AMD ovšem nedržela na trhu minimálně 2 generace RYZEN produktů jako aktuální a APU verze k tomu. A to se ani nezmiňuji o tom, že existují RYZEN 1000 procesory se ZEN+ čipem, což AMD nikdy pořádně nevysvětlilo. (Například RYZEN 1600 „AF“ je prostě ZEN+ RYZEN 2600 s parametry ZEN1 RYZEN 1600 modelu). Tohle zmatečné značení je věc, kterou nejen já, ale i další novináři a někteří partneři komunikujeme s AMD často. Možná se s tím rozhodli něco konečně udělat. Tak uvidíme. Bez ohledu na to, jak se budou ZEN 3 procesory jmenovat, čekáme od nich zajímavý posun, a ještě větší tlak na Intel. Určitě nabídnout větší posun výkonu, než o malé jednotky %, který nám servírovaly někteří konkurenční výrobci jako dech beroucí generační změnu.
Osobně očekávám, že AMD stihne letos uvést minimálně RYZEN 9 a RYZEN 7 verze ZEN 3 modelů. A to nejspíše kolem listopadu tohoto roku v kombinaci samozřejmě s novými AMD Radeon RDNA 2 high end grafikami, které se nejspíše nejdříve v listopadu tohoto roku, také objeví. Výkonnější Threadripper postavené na ZEN 3 dorazí také, ale určitě až nejdříve na přelomu Q1/Q2 příštího roku. Takže pokud vám současné 3960X/3970X/3990X už nestačí, nebojte dorazí výkonnější nové modely ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|