Žádné přešlapování na místě a čekání na Intel. Současných maximálně 64jader na CPU se rozroste.
Letošní rok byl ve znamení sbírání sil. A to u obou společností. AMD letos mělo v plánu více věcí, ale díky rekordní poptávce po jeho čipech a nestíhající výrobě, bylo nuceno odložit vydání high endových ZEN 3 modelů Threadripper, nebo vylepšení ZEN 3D RYZEN obecně. Takže to nejlepší, co letos vyšlo jsou ZEN 3 EPYC, které jsou ale poslední generací pro stávající DDR4 serverovou platformu. Příští rok je doplní ještě RYZEN ThreadRipper 5000 PRO série. AMD má však velké plány s nadcházejícími generacemi. A také Intel po několika letech by měl také konečně nabídnout nějakou konkurenci. Není tajemstvím, že Intel dnes absolutně nestíhá AMD prakticky v ničem, vyjma velikosti produkce, kde má jednoznačně navrch. Avšak i ten současný nejvýkonnější procesor Intelu je stěží někde na polovině výkonu konkurenčního TOP modelu AMD, i když žere mnohem víc. Ovšem i když Intel na polovinu příštího roku chystá 10nm SAPPHIRE RAPIDS, AMD mu zase uteče …
Aktuálně se už na trh pomalu chystá 5nm ZEN 4 architektura. Ta je již hotová a v první polovině příštího roku začne naplno ostrá výroba procesorů, tak aby v druhé polovině roku vyrazily na trh. Tato nová generace EPYC pro zbrusu novou SP5 platformu (LGA 6096) s DDR5 a PCIe 5.0, nabídne až 96 jádrové GENOA procesory se 192 vlákny a 12kanálovým DDR5-5200 řadičem. To je obrovský posun proti dnes „pouze“ maximálně 64jádrovým/128vláknovým modelům s pouze 8 kanály DDR4-3200. Nárůst výkonu tak bude podle mě minimálně kolem dvojnásobku, což je na poměry procesorů nevídaný generační posun.
AMD však bere tyto chystané ZEN 4 modely vývojově vlastně za téměř uzavřenou kapitolu. Z vývojového hlediska už se už jen ladí jednotlivé finální produkty a připravuje se spuštěné ostré výroby. Samotná architektura i design procesorů jsou už dnes hotové. Pozornost hlavního vývojového teamu AMD se tak již plně soustředí na ZEN 5, u kterého se začíná vstupovat do závěrných fází vývoje architektury a finalizaci základních konfigurací chystaných procesorů. A tak unikají první informace o tom, kam s ní AMD míří.
- AMD chystá absolutní procesorová monstra na ZEN 5
Není stále úplně jasné, co AMD nabídne za změny v případě zbrusu nové architektury ZEN 5. Ta by měla být údajně od píky přepracovaná, proti dosavadním ZEN generacím. Hovoří se o možnosti konceptu také malých a velkých jader jako jedné z testovaných možností. I když nevíme moc důvod, proč by AMD tímhle směrem nutně mělo jít, protože jeho výkonná jádra jsou velmi úsporná. Firma jde tak dnes cestou hlavně precizního řízení spotřeby, kdy i ta velká jádra jsou v klidových stavech tak úsporná, že nějaká malá jádra by neměla moc smysl. Co je však jasné, že AMD zvýší počet jader v čipletech. Výrazně ….
Současná 7nm/6nm ZEN 3 (2020/2021/2022) a chystaná 5nm ZEN 4 pro 2022/2023 (s mnoha zásadními úpravami) mají stále „jen“ 8jader/16vláken na čip. Chystaná ZEN 5, která pravděpodobně bude vyráběna minimálně 4nm, ne-li 3nm (stále není potvrzeno), však rozšíří počet jader na čiplet. A to dost pravděpodobně na dvojnásobek. Dobrou zprávou je, že ZEN 5 a procesory TURIN na ní postavené, mají pasovat do té nové SP5 (LGA 6096), kde se příští rok představí ZEN 4 EPYC modely.
A ačkoliv se chystané 96jádrové ZEN 4 s 12kanálovým řadičem DDR5-5200MHz a 128 PCIe 5.0 při 400W, zdá jako slušný posun, jejich nástupce postavený na ZEN 5 má podle věrohodných zdrojů nabídnout neuvěřitelných až 256 jader / 512 vláken na procesor s 12kanálovým DDR5-6000 a možná už PCIe 6.0. To vše při až 600W TDP! AMD by tak v rámci jedné generace ne zdvojnásobilo, ale více než zdvojnásobilo počet jader/vláken. Z hlediska výkonu budou vedle toho současné 64jádrové procesory AMD vypadat jako Athlon 3000 vedle ThreadRipperu :). Jinými slovy, AMD rozhodně nechystá pro následující roky polevit v tom, že za poslední 4 roky zvedla výkon x86 PC CPU o více, než to dokázal Intel za dekádu své nadvlády. A právě u Intelu budou mít rozhodně co dělat, aby splnili slib nového šéfa společnosti, který tvrdí, že Intel po roce 2023 bude opět leaderem na trhu ve všem … AMD se však evidentně nemíní vzdát svého současného stále šokujícího naprostého výkonového kralování, jen tak. Takový 256 jádrový ZEN 5 procesor zní rozhodně jako něco, s čím se dá bojovat.
Jestli uvidíme i high endový procesor pro nadšence a desktop s takovým počtem jader? Pochybuji :). Už kvůli spotřebě bych takový ani nechtěl. Ale slyšel jsem něco o 192 jádrovém ZEN 5 modelu pro desktop ;). Bylo na čase. Současný 16jádrový low end, kdy jsme omezeni na těch dnes maximálně 16jader u slabších domácích PC a maximálně 64 u high end PC už celé poslední dva roky, by si konečně zasloužil posun. Takových 64jader pro mainstream do 200W, a 128+ jader pro high end do 400W, zní jako rozumný posun v případě AMD ZEN 5 procesorů pro domácí PC, chystaných na přelom 2023/2024 ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|